SDO: Na Kladně AZ neuspěl, rozhodla první třetina

Jan Kudělka | 10.12.2016

Do druhého utkání nadstavbové části své extraligy vstoupili dnes starší dorostenci. Čekala je cesta do Kladna a zápas proti místním Rytířům, kteří letos neprožívají vůbec špatnou sezonu a jsou jenom o jednu příčku pod AZetem. Už v první třetině si Kladno vytvořilo 3 brankový náskok, a to bylo zřejmě rozhodující pro celé utkání. Ve druhé třetině přidali domácí svůj čtvrtý gól, ale havířovský celek dokázal díky Potočnému a Klímovi snížit. Ve třetí třetině však již opět Kladno na ledě vládlo a přidalo další 4 góly. Havířovský celek na to reagoval pouze jednou z hole Juhásze. Další zápas sehraje AZ už v pátek v 16:30 na domácí půdě s celkem Písku.

ELSD - 2.kolo so 10.12.12:00
Rytíř Kladno - AZ Havířov
8:3
(3:0, 1:2, 4:1)

Branky a nahrávky: 7. Filip, 18. Kouba (Rendla, Kvapil), 19. Husarik (Šmatlák, Penc), 23. Penc (Veber, Husarik), 41. Husarik (Penc), 45. Bláha M. (Filip, Zich), 50. Filip (Bláha M., Bláha O.), 52. Penc (Tržil, Müller) – 30. Potočný (Juhász, Hilšer), 31. Klíma, 59. Juhász (Pliska). Vyloučení: 8:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 38:32 (9:8, 15:12, 14:12). Rozhodčí: Bouzek - Kotyza, Zimmermann. Diváci: 55. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 8:2, 8:3.

Rytíř Kladno: Altrichter – Kvapil, Veber, Zich, Šmatlák, Haspeklo, Müller – Penc, Svoboda, Tržil, Bláha M., Bláha O., Husarik, Rendla, Filip, Kouba.
AZ Havířov: Dufek (21. Matoušek) – Pliska, Máca, Zíková, Szturc, Ševěček, Pavelek, Klus, Kuchař – Bambula, Urban, Hýsek, Hilšer, Klíma, Janeček, Potočný, Juhász, Piš, Raček, Pawliczek, Žídek.

Samotný začátek utkání přinesl poněkud rozpačitý obraz hry z obou stran. Nicméně zatímco Rytíři se dokázali včas vzpamatovat, Havířovu první perioda vůbec nesedla. V šesté minutě dostali hosté možnost přesilové hry, ovšem dokázali předvést pouze odstrašující příklad. Ve vlastním oslabení využil zaváhání v havířovské rozehrávce Matyáš Filip, který se ve středním pásmu zmocnil kotouče, protáhl se defenzivou a střelou mezi nohy hostujícího brankáře poslal Rytíře do vedení - 1:0. Ani se druhou přesilovou hrou nedokázali hostující hráči patřičně naložit, a tak přišel zasloužený trest v podobě dvou kotoučů za zády brankáře Dufka během necelé minuty. Nejprve se po pěkné Rendlově nabídce zpoza klece prosadil střelou do horního růžku Daniel Kouba - 2:0. Následně zužitkoval přečíslení dvou na jednoho kapitán Pavel Husarik a s Havířovem to vypadalo bledě - 3:0.

V první polovině druhé periody se obraz hry nápadně podobal první třetině. Ve 23. minutě ještě zvýraznil kladenské vedení ve hře čtyř proti čtyřem z předbrankového prostoru Adam Penc - 4:0. Havířov se dostal zpět do utkání díky dvojici slepených branek v polovině základní hrací doby. Ve třicáté minutě slavila úspěch rychlá protiakce, na jejímž konci stál zakončující Matěj Potočný - 4:1. Krátce poté se hosté radovali podruhé. Tentokrát se nikým nekrytý zjevil před Altrichterem Kamil Klíma, jehož střela domácímu brankáři propadla skrz výstroj a pomalu se došourala až za brankovou čáru - 4:2. Hosté najednou začali být svému soupeři přinejmenším vyrovnaným sokem. Zlomový moment mohl přijít v 37. minutě, kdy na trestnou lavici putovali hned dva Rytíři, a AZ tak dostal k dispozici dvouminutovou přesilovku pěti proti třem. V nejvýraznější příležitosti následující dvouminutovky se však zaskvěl brankář Altrichter, který nejprve dokázal střelu soupeře zlikvidovat vystrčeným betonem a s následnou dorážkou si u levé tyče vleže poradil lapačkou. Právě domácí brankář tak měl velkou zásluhu na tom, že do šaten odcházeli Rytíři po druhé třetině za stále vcelku příznivého dvoubrankového náskoku.

Ve třetí třetině led zcela ovládli Rytíři, kteří se svým soupeřem neměli žádné slitování. Hned v úvodní minutě odstartoval brankovou nálož po rychlé kombinaci Pavel Husarik - 5:2. Ve 44. minutě potrestali Rytíři Pliskovo vyloučení a vzali si zpět čtyřbrankový náskok. Střelou z voleje se prosadil mezi kruhy připravený Martin Bláha - 6:2. V padesáté minutě dosáhli Rytíři magické mety sedmi branek. Martin Bláha v rohu kluziště předal kotouč Matyáši Filipovi, který nekompromisní dělovkou z úhlu propálil vše, co mu stálo v cestě - 7:2. Ani za rozhodnutého stavu neztráceli Kladenští střelecký apetit. Osmá branka byla snad vůbec nejpohlednější akcí, kterou utkání nabídlo. Kotouč putoval na jeden dotyk po ose Müller - Tržil až k Adamu Pencovi, který se před zcela odkrytou klecí nemohl mýlit - 8:2. Kosmetickou úpravu skóre si přichystal havířovský Lukáš Juhász, který v 59. minutě využil přesilovou hru - 8:3. Rytíři si tak po sympatickém výkonu v pohodě dokráčeli k vysokému vítězství a připsali si cenné tři body do tabulky.

David Čermák (Rytíři Kladno): Dneska jsme do utkání dobře vstoupili, dostali jsme se do vedení 4:0. Potom jsme si to bohužel trošku zkomplikovali, dostali jsme dvě branky na 4:2. Utkání definitivně rozhodl náš gól na začátku třetí třetiny na 5:2.

Ohlas hostujícího trenéra není k dispozici.