Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

S mladým týmem chceme hrát svižný hokej, říká trenér Jiří Režnar

04.05.2018 | Libor Gavlas

H A V Í Ř O V - V pondělí 30. dubna 2018 začala A týmu AZetu sezona 2018/2019. V ten den se sešla osmnáctka hráčů na prvním tréninku letní přípravy.

O personálních změnách v kádru AZetu jsme psali ZDE, nyní si můžete přečíst rozhovor s hlavním trenérem A týmu Jiřím Režnarem.

Pane trenére, můžete nás nejprve seznámit s plánem letní přípravy AZetu Havířov?

Tak časový plán letní přípravy je podobný jako v každé sezóně. Začali jsme tento týden v pondělí, druhý týden budeme provádět nějaké testování a komplexní cvičení. Další tři týdny budou zaměřeny na objemové tréninky a následující tři týdny se budeme věnovat silové přípravě. V desátém týdnu proběhne druhé testování připravenosti našich borců. Pak následují v červenci dva týdny volna a od 25. 7. už bychom měli trénovat na ledové ploše.

Zasahujete do letní přípravy i vy sám nebo necháváte vše v rukách kondičních trenérů?

My jsme si řekli některé věci už dopředu, nicméně každé ráno se scházíme, abychom ještě vše zkoordinovali.

Jste zastáncem nových metod, které se v moderním hokeji používají, nebo stále nutíte hráče do stovek kilometrů ujetých na kole v kopci?

Je jasné, že každému vyhovuje něco jiného. Ten sport se samozřejmě vyvíjí a jen hloupý člověk by se neučil novým věcem. Některé nové věci jsou opravdu výborné, některé věci se používají z doby před třiceti lety, akorát se tomu dnes daly anglické názvy.

Do letní přípravy vstupuje s kádrem, který je zatím poznamenán hlavně odchody, takže z poloviny máte k dispozici loňský mančaft doplněný asi o mladé hráče z mládežnických družstev?

Ano je to tak, ale musíme to prostě brát tak, že něco hezkého sice končí, ale zase něco nového začíná. Vedení se rozhodlo trochu obměnit kádr, aby ti mladí dostali více šancí. My jsme tady měli spoustu hráčů na střídavé starty, kteří byli staženi zpátky do svých mateřských klubů. O některé hráče jsme měli zájem, ty jsme oslovili, o některé jsme zájem už neměli. Tak jako někteří už neměli zájem působit tady. My jsme hráčům, které jsme chtěli, nabídku dali, někteří naši nabídku přijali, někteří ne. Takový je život, je to nabídka, poptávka. Kdo vám dá víc, tak tam jdete.

Nedá mi to, abych se nezeptal na dvě havířovské ikony, Marka Sikoru a Jiřího Krisla? Počítal jste s nimi do vašeho kádru?

My jsme o oba hráče stáli, protože jsou velmi zkušení, ale oběma hráčům končily kontrakty. Vedením jim byla nabídnutá nějaká smlouva, ale oni ji nepřijali a šli jinam. Já už jsem to zažil ve Znojmě, kdy k nám chodili levnější hráči, protože jsme na ty drahé neměli. Když měli hráči větší požadavky, než jsme jim mohli splnit, tak šli jinam. Když máte dvacet korun v peněžence, tak si taky nekoupíte pět kilo banánů.

S postupem Poruby se v naší lize ještě zvýšilo konkurenční prostředí a těch dobrých hráčů tolik není a přeplácí se. Naše organizace se prostě rozhodla, že nebude závodit s některými kluby v přeplácení hráčů. Oba nám budou určitě chybět, ale je na těch mladších hráčích, aby je i tou vášní nahradili. Nepůjde to možná hned za měsíc, za dva, ale prostor na to mít budou. Jirka Krisl tady odehrál v soutěžích několik sezón, ale bohužel tohle je hokejový život, tak to tak musíme brát. Ve Znojmě všichni tvrdili, že Peter Pucher nemůže nikdy odejít. A když odešel, tak byla situace podobná, ale nakonec to taky všichni pochopili.

Nemáte strach, že se může s jejich odchodem vytratit ta správná chemie v mančaftu?

Já si pamatuju, když jsem hrál v Opavě, tak tam bylo sto procent Opaváků, jenže po revoluci se situace změnila a ten klubismus už není takový, jaký byl kdysi. Samozřejmě, že ideální by bylo, aby v klubu působilo co nejvíce odchovanců, aby co nejvíce hráli. Ale zase, ty šikovnější neudržíte, ti chtějí jít dál, za dalším hokejovým vývojem, za penězi, za svým cílem a svým snem.

Takže pak musíte to mužstvo doplnit odjinud. Ten klubismus už bohužel takhle nefunguje, můžete těm hráčům říkat, že tady hrají za tuto organizaci a že to srdíčko a tam vášeň tam musí být, ale je to jen v srdíčkách a hlavách těch samotných hráčů. Budeme se samozřejmě ještě snažit přivést některé zkušené hráče do té kabiny, ale vše je zase otázka peněz. Nicméně o chemii v kabině se nebojím. Zůstali tam někteří zkušení hráči, kteří se o to opět postarají.

Už teď je asi jasné, že do nové sezóny tedy půjdete s omlazeným týmem, jaké budou ambice mužstva?

Každý trenér, každý hráč, každý fanoušek chce vidět svůj tým co nejvýše, ale realita je taková, že nemůže hrát padesát klubů extraligu. Studénka by taky určitě chtěla hrát extraligu, ale taky na to nemá ani hráče, ani peníze. Já tady můžu být měsíc, dva měsíce nebo tři roky. Cílem bude, abychom vychovali ty mladé hráče, aby byli lepší a třeba za rok za dva se mohli posunout zase někam výše. I z toho může mít naše organizace nějaký prospěch a hlavně zviditelnění. Fanoušek je někdy namlsaný, to je jasné. Když se díváme na Real nebo na Řím, tak všichni říkáme, to je paráda, tam bych chtěl trénovat, tam jim ani nemusíme nic říkat, oni hrají sami. Ale to není o tom, tady je to o tom, aby ti lidi po práci přišli a hokejem se bavili.

Řeknu ještě jeden příklad ze Znojma a z EBEL ligy. U nás stál lístek 6 Euro a všude 20 Euro. A když chodí v Linci pravidelně šest tisíc lidí, tak oni si samozřejmě potom mohou dovolit lepší hráče jen tím příjmem ze vstupného. My kdybychom dali lístek za tisíc korun, tak by nikdo nepřišel a jsme tam sami. Doufám, že lidé budou chodit, budeme chtít hrát takový svižnější hokej. Samozřejmě, že každý manažer, když má peníze, tak chce nakoupit top hráče, aby měl svůj tým co nejvýše. My budeme mít mladší tým, který se bude snažit bojovat a těm týmům nahoře to pořádně znepříjemňovat.

Děkuji za rozhovor.