AZ Havířov

Připravujeme se na fyzický hokej. Věřím, že budeme hrát o play-off, říká nový trenér dorostu Haas

10.07.2024 | Matěj Juřík

Jméno Marka Haase asi není třeba představovat. Téměř každý si kapitána AZetu vybaví a spolu s ním i to, jak již několik let v havířovském dresu příkladně bojuje. Marek ale nezanechává svůj odkaz v klubu pouze jako hráč, ale rovněž jako trenér. Po několika letech u nižších kategorií se pro příští rok přesouvá k dorostu, kterého bude nově jeho hlavním trenérem. Současně se stal šéftrenérem mládeže. A to vše při stále pokračující hráčské kariéře. Na to, jak se dá hráčská kariéra a trenéřina skloubit a na to, jak vypadala letní příprava dorostu jsme se Marka zeptali.

Marku, v příští sezóně vás uvidíme jakožto nového hlavního trenéra dorostu. S čím do této role vstupujete?

Tak vstupuji do toho s tím, že je to pro mě výzva, která se neodmítá. Mám na sebe vytvořené nějaké ambice, se kterými do toho jdu, ale také tam musí být samozřejmě pokora, jelikož je to pro mě něco nového.

Mohl byste popsat, jak momentálně vypadá suchá příprava dorostenců?

Trénovali jsme jednou denně od pondělí do pátku a v sobotu mi kluci posílali individuální tréninky, které jsme měli nastolené. Každý týden vypadal poměrně stejně. V trénincích byly zahrnuty běhy, cvičení na rozvoj rychlosti, vytrvalosti a také síly. Ale samozřejmě jsme to měli rozvrhnuté na celou letní přípravu, aby to dávalo hlavu a patu.

Jaký bude tréninkový program dorostu po návratu z dovolených? Kdy budete poprvé trénovat na ledě?

S kluky se sejdeme 29.7. to bude následovat ještě týden suché přípravy a od 5. srpna půjdeme na led. Srpen bude určitě fyzicky náročnějším, jelikož budeme trénovat od pondělí do pátku, a to jak na suchu, tak na ledě každý den a někdy přibude i více fází. Na druhou stranu nemusíme nikam spěchat, jelikož nám začíná soutěž až 20. září. Takže příprava na sezónu bude delší.

Na co se soustředíte v tréninku před novou sezónou? Co bude dle vás silnou stránkou nového týmu?

Kluky se snažím připravit hlavně na fyzicky náročný hokej, ale co bude naše silná stránka si nechám pro sebe (usmívá se, pozn. aut.). Tým se nám totiž stále ještě formuje, tak nechci něčemu předcházet. Ale věřím, že silných stránek najdeme víc.

S jakým cílem budete do nadcházející sezóny vstupovat?

Dle mého názoru, by se měli cíle nastavovat tak, aby byly reálné a jelikož tu soutěž moc neznám, tak nevím, co od toho očekávat. Ale věřím a doufám, že budeme hrát o play-off. Takže tohle bude náš cíl.

Skloubit aktivní hráčskou kariéru s tou trenérskou je jistě oříšek. Jak se vám to daří? Nemáte toho „zimáku“ už někdy přeci jenom dost?

Ano, oříšek to určitě je, ale co dneska oříšek není (směje se, pozn. aut.)? Za poslední dva roky se to vždycky zvládlo a dalo se to. Takže věřím, že to půjde i letos, i když vím, že to bude určitě něco jiného z toho důvodu, že dorostenci už nejsou děti, které jsem trénoval poslední dva roky. Samozřejmě člověk má i rodinu, takže se snažím plánovat věci tak, abychom si našli volné chvilky pro sebe a dalo se to skloubit i s hokejem. Protože je to práce, která mě baví. A myslím si, že u každého člověka přijdou chvilky, kdy si řekne, že už je toho dost, ale musí se přes to přenést. A já nejsem výjimka. Ale jak jsem říkal, je to práce, která mě zajímá a baví. 

Youtube