VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Může AZ zopakovat skvělou sezónu? Co říkají statistiky?

06.11.2019 | Petr Bortlík

Sezóna je zhruba ve třetině a díky reprezentační pauze je prostor pro ohlédnutí se, jak si Havířov vede v porovnání s loňskou sezónou, která byla pro AZet nejlepší v rámci Chance ligy. Dokáží ji havířovští hráči vyrovnat či dokonce překonat?

Chance liga je v plném proudu, odehráno je 20 ze 30 zápasů první části, poté nás čeká 28 kol bojů o pořadí v play off, případně o účast alespoň v předkole. Z celé základní části je tedy odehrána zhruba ⅓ a díky reprezentační pauze máme skvělou příležitost se podívat na situaci AZ Havířov pohledem pokročilých statistik, o kterých jsme psali již dříve.

AZ Havířov se výhrou v Sokolově vrátil do elitní osmičky, čímž zůstal v boji přímo o play off. O jeden bod AZ přeskočil Jihlavu a na sedmou Slavii s 35 body ztrácí pouhé dva. Tabulka je velice vyrovnaná, pomineme-li dominantní Motor, který má náskok deseti bodů na druhé Litoměřice, tak právě druhý a devátý tým dělí pouhých 11 bodů. Na dohled se drží také ještě desátý Prostějov a jedenáctý Frýdek-Místek, takže tabulka slibuje napínavý souboj až do posledních kol a každý bod bude mít cenu zlata. Naopak u dna tabulky je Ústí, nováček ze Sokolova a úplně poslední je Kadaň. Tato trojice je bodově odskočena od Třebíče a Benátek.

Zdroj: hokej.cz

Jedna zajímavá statistika, Havířov letos bohužel není nedobytnou tvrzí, v této statistice je až 11. v lize, ovšem na venkovních hřištích je druhý nejlepší, za skvěle hrajícími Českými Budějovicemi. V posledních kolech první části bude tedy AZ reálně bojovat nejen o první osmičku, ale klidně i elitní šestku.

A jak si vedou týmy, když porovnáme jejich bodový zisk a Corsi za loňský rok s tím, co prozatím vybojovali letos? Kdo propadl, kdo se zlepšil a kdo překonává předpoklady? V tabulce figurují Sokolov a Chomutov, kteří loni nebyli účastníky Chance ligy, naopak ubylo Kladno. Celkový počet účastníků se tedy zvýšil na 16.

Situace se oproti loňské sezóně s výjimkou Motoru dost změnila, v tabulce vidíme několik anomálií v podobě Litoměřic, Poruby a také Jihlavy. Důvody, proč se jejich bodový příděl výrazně liší od statistik Corsi bychom museli hledat v samostatné analýze. Pojďme se ale podívat na Havířov. Loňské 6. místo v tabulce není daleko ani letos a potěšující určitě je, že i ohledně Corsi se Havířov drží blízko svých čísel z minulé sezóny, což jsme i předpovídali v článku o Corsi

Nyní se podívejme, jak si vedou hráči, nejdříve pohledem na celou ligu, poté přímo do AZetu. V bodování i v Corsi je opět jasná dominance hráčů Motoru, v Corsi jich je v první davcítce dokonce 9.

Tabulka bodování:

Top 3 hráči v Corsi:

Pro připomenutí, loňští Top 3 hráči v Corsi:

Rozdíl ve statistikách je ohromný, uvidíme, zda tak vysoká výkonnost hráčů vydrží až do konce základní části. Jediný hráč z elitní desítky, který si udržel výkonnost je Zdeněk Doležal.

V rámci AZ Havířov v týmu na body vede opět Radek Veselý:

V rámci Corsi došlo k aktualizaci loňských čísel a v porovnání s letošním rokem vypadá situace následovně:

Ještě nám chybí pohled na brankáře, kteří si pozornost jistě zaslouží, jelikož si drží velmi hezká čísla:

Závěrem se dá rozhodně říct, že po loňské skvělé sezóně nepřišel výrazný propad, jak by se mohlo na první pohled zdát. Tým potřebuje zabrat v domácích zápasech, kde se vždy mohl opřít o skvělé fanoušky a reálně může opět atakovat elitní šestku a tedy přímý postup do play off. Nezbývá, než fandit a věřit, že naši hráči nejen udrží dosavadní formu, ale ideálně ji před play-off ještě vyšperkují a v Havířově se opět dočkáme vyřazovacích bojů.