AZ Havířov

Martin Janeček: V přípravě nás čeká hodně práce, ale veřím, že to bude hráče bavit

20.04.2017 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - V pondělí 24. dubna se sejde A tým AZetu k zahájení suché přípravy. Při té příležitosti jsme požádali o rozhovor hlavního trenéra mužstva Martina Janečka.

Pane trenére, v pondělí se sejdete s týmem k zahájení suché (letní) přípravy. Jak jste strávil ty poslední týdny po skončení sezony? Stačil jste si od hokeje odpočinout?

Tak my jsme po posledním utkání ještě dva týdny trénovali na ledě i na suchu, ale to probíhalo už na pohodové vlně. Skončili jsme ve čtvrtek 23. 3. a hráče čekala měsíční dovolená. Záměrně píšu hráče, protože co se týče mě, má práce vlastně nikdy nekončí. V podstatě jsem denně normálně jezdil do práce jen s tím rozdílem, že jsem nebyl, tak jako v sezoně, v kanceláři před sedmou ranní, ale třeba až po osmé. Myslím, že po ne úplně povedené sezoně je věcí k nápravě víc než dost. A tak bylo potřeba vše společně s manažerem Patrikem Rimmelem chystat, abychom se hned od prvního srazu ubírali trošku jiným, hlavně správným směrem. Jestli se nám to podařilo a bude se nám dařit, samozřejmě ukáže čas.

Jaký máte program s mužstvem v těch následujících zhruba dvou měsících?

Začínáme v pondělí 24. 4. a do konce letní přípravné části mimo led, což je středa 6. 7., bude hráče čekat hodně práce. Jednak na jejich individuální kondiční ale i mentální stránce.

Pro vás je to poprvé, kdy u týmu mužů jako hlavní kouč už začínáte sezonu. V čem to tedy pro vás bude jiné?

Ano, je pravda, že si mám příležitost poprvé v kategorii dospělých už od léta mužstvo nachystat podle mých představ. Ačkoliv je to poprvé, stojím si za tím, že jsem na tuto roli připraven více než dostatečně. Hráči budou na sezonu dobře fyzicky i mentálně připraveni a my jako tým budeme z letní přípravy v sezoně profitovat.

Máte pro své svěřence připraveno něco "speciálního", na co nebyli v posledních sezonách zvyklí. Nebo to bude víceméně "klasika"?

Otázkou je, co je klasika. Myslím, že v dnešní době trendy ukazují, že pokud se umí věci správně namíchat, hráči to přijmou, a jakýkoliv styl přípravy není špatný.

Nicméně nachystáno mám několik změn. Můj názor a pohled na dnešní přípravu hráčů ledního hokeje je jednoznačně se zaměřit na sílu a rychlost. Důležitá je pro mě i spokojenost hráčů, kteří rádi chodí na mé tréninky a tak jsem se snažil pro hráče nachystat cestu, dle mého názoru, momentálně nejlepší přípravy na trhu a to je styl přípravy extraligového Liberce. Nechtěl jsem ale něco kopírovat, a tak jsem společně s naším novým kondičním trenérem na sílu Radimem Peterkou šel až tak daleko, že jsme přímo oslovili kondičního trenéra Liberce Aleše Pařeze a cestou studia a konzultací jsme společně s Alešem vytvořili celoroční přípravu mimo led přímo pro náš tým.

Vynaložili jsme jak moře času, tak vlastních finančních prostředků na to, abychom hráčům naservírovali to, co funguje nejen v již zmíněném Liberci, ale od loňska i v Dukle Jihlava. A vlastně tento styl je normální trend v zámoří. Jelikož jsme s kolegou vše pečlivě zvážili, konzultovali, ale dokonce jsme si veškerá cvičení sami zkoušeli cvičit, tak téhle cestě věřím. Teď budeme doufat, že přijde ta nejdůležitější fáze - a to je přijmutí tohoto nového stylu hráči, jejich spokojenost a cílevědomost v práci. Změnou tady bude i výměna pětihodinových dvoufázových tréninků za tréninky jednofázové, krátké, intenzivní a hlavně připravující speciálně hráče dnešního ledního hokeje. Což, jak jsem zmiňoval na začátku, je z velké části síla a rychlost.

K tomu je třeba dodat, že jsem si vědom důležitosti nejen dobře trénovat, ale v dnešním vrcholovém sportu také dobře regenerovat, stravovat se jako sportovec a umět i pracovat s vlastní hlavou. To vše by mělo tvořit celek. I v této části jsem se rozhodl jít cestou dostatečných informací a servisu pro naše kluky a tak součástí našich tréninků budou přednášky jak o důležitosti stravy, tak mentální stránky individuálního výkonu. To vše povedou specialisté jako je Vít Schlesinger a Mgr. Václav Petráš, kteří již dnes úzce spolupracují s Českým svazem ledního hokeje.

Jistě sledujete i aktuální hokejové dění. Bylo pro vás jako trenéra něčím podnětné extraligové play-off a speciálně finále Liberec - Brno?

Rozhovor děláme v době, kdy je vlastně hotovo a titul zůstává na Moravě. Přiznám se, že jsem v koutku duše fandil Liberci, jelikož jejich novodobou cestu delší dobu sleduji a obdivuji. Na druhou stranu jsem rád, že titul zůstane na Moravě. Brno si šlo poctivě za svým snem a je už dnes jedno jestli se občas ozvou hlasy o defenzivním stylu. Myslím, že Kometa zaslouženě slaví. Velká gratulace Brnu i mému bývalému spoluhráči z vojny majiteli a manažerovi Liboru Zábranskému.

A co říkáte na dění v baráži o extraligu?

Co se týče baráže, tak tu sleduji o to bedlivěji, protože se nás to týká vzhledem k nastávajícímu ročníku WSM ligy. Má to z mé strany dvě hlediska. To první je sportovní a myslím, že oba aktéři naší soutěže ukazují jak je WSM liga kvalitní soutěž a hlavně Jihlavě bych přál moc úspěch. To druhé hledisko je, že se na věc dívám jako trenér AZ Havířov a uvědomuju si, v jaké jsme oproti většině týmů nevýhodě z hlediska cestování. Tudíž by se mi líbilo, kdyby do extraligy postoupil tým Českých Budějovic s Karlovými Vary a nám zůstali ti kilometrově bližší Jihlava s Pardubicemi. Dodám i to, že jsem rád za nováčka ze Vsetína. Postoupil zaslouženě a nám na Moravě přibude nový ambiciózní tým s velkou hokejovou tradicí. Zápasy s ním budou pro fanoušky i hráče velký zážitek.

Fanoušky samozřejmě hodně zajímá složení týmu a případná nová jména. Zároveň ale platí, že oficiálně začíná přestupní období až 1. května. Co z toho v tuto chvíli tedy můžete prozradit?

Na tuhle otázku zatím zůstanu tajemný, ale myslím, že se brzo všichni dočkáte. Prozradím jen, že některé posily nastoupí již v pondělí do přípravy, některé jsou ještě v jednání a některá jména se už pomalu rýsují v rámci spolupráce s dvěma extraligovými kluby. Posledně jmenovaná skupina se samozřejmě v první fázi bude prát o místo v týmech v nejvyšší soutěži. A až pak teprve budeme jednat o hráčích, o kterých budeme přesvědčení, že budou pro AZ přínosem. Ale hlavně chceme, aby šlo o kluky, kteří budou v našem klubu bojovat se srdcem AZ.

Nakolik se podle vás promění kádr AZetu oproti minulé sezoně?

Kmenoví hráči většinou zůstali, ale tým teď a tým na konci srpna před soutěží se může lišit. Jsme odhodlaní loňskou sezonu napravit a tak se budeme snažit vybrat hráče, kteří budou už od pondělka poctivě pracovat. Hráče, kteří budou mít odpovídající kvalitu, oprávněné místo v sestavě a hlavně uvidíme hráče se srdcem. Jsem odhodlán vybrat ty správné a určitě v mém mužstvu nebude místo na zásluhy, klubovou příslušnost, nebo třeba věk. Rozhodovat bude výkonnost a charakter hráčů. Myslím, že v tomhle jsme s Patrikem Rimmelem za jedno.

A na závěr: Vaše "přání" do následujících měsíců?

Mým přáním je, aby se nám trenérům i realizačnímu týmu podařilo pro hráče vytvořit spokojené pracovní prostředí. Jsem přesvědčen, že je to první krok k tomu, že budou kluci rádi poctivě pracovat a náš tým bude plný jednotlivců, kteří budou nejen pracovat na svém zdokonalení, ale ruku v ruce s tím budou hladoví udělat týmový úspěch s AZ na prsou.

Děkuji za rozhovor.

Instagram Youtube