AZ Havířov

Tenisový turnaj AZ OPEN se letos uskuteční 28.7. Podrobnosti ZDE.

Letošní sezóna A-týmu přinesla změnu trenéra i stíhací jízdu do play-off

30.03.2018 | Jan Kudělka

Je za námi další sezóna plná hokeje. A tým AZetu Havířov v ní nepředváděl vůbec špatný hokej, jen se mu v první polovině soutěže nedařilo nasbírat dostatečný počet bodů. Nakonec ale veškeré úsilí hráčů a také hlasivek fanoušků dostalo tým až do play-off.

A-tým v sezoně 2017/2018

Ani v letošním ročníku WSM ligy se nezměnily předsezónní cíle klubu - bojovat o příčky, které by zajišťovaly postup do play-off. Byla to sice dřina, ale nakonec se to, i díky dramatickému konci základní části, povedlo.

Změny v kádru

I před touto sezonou došlo ke měnám v kádru. Především kariéru ukončil kapitán Daniel Seman. Odešli i obránci Lukáš Doudera (Litvínov) a Ondřej Holomek (Vsetín) či útočníci David Dvořáček (Prostějov), Michal Hlinka (Jihlava), těsně před začátkem sezony pak Marek Haas (Poruba) nebo zřejmě definitivně i oblíbenec fanoušků Michal Sztefek (Poruba).

Na druhou stranu nesmíme opomenout ani příchody nových hráčů do klubu. Do klubu se vrátil po dlouhých sedmi letech odchovanec Marek Sikora. Marek dal méně branek, než se čekalo a prošel si zraněním, ale celkově je možno hodnotit jeho výkon kladně.

Marek Sikora

K dalším útočným posilám byli počítáni Jiří Fronk a Petr Beránek a poté co absolvovali přípravu ve Vítkovicích i Vojtěch Tomi, Jan Hudeček a Marek Kalus. O místo měli bojovat mladík Dominik Cihlář a vítkovičtí hráči Jakub Illéš a Tomáš Gřeš. Ale nesmíme zapomenout na Romana Ráce, dalšího zkušeného útočníka, který přišel, stejně jako v minulé sezoně, do AZetu na střídavé starty a nakonec odehrál celou sezonu s velkým bodovým přísunem.

Obranné řady vyztužil Tomáš Drtil ze Šumperka, střídavé starty měl Robin Staněk z Olomouce. Do Havířova přišel taky před sezónou ruský obránce Viktor Postnikov. Ten však přes velmi dobrý začátek ve svých výkonech nepokračoval, nenaplnil představy vedení a klub opustil jej ještě v průběhu sezóny, stejně jako útočník Petr Beránek.

Brankářskou dvojici měli tvořit Marek Laco a Jiří Matoušek. Zkušený slovenský gólman však svými výkony nenavázal na předešlé dvě sezony a také záhy odešel. Velkou výpomocí tak byly starty vítkovického Daniela Dolejše, který byl po většinu sezóny velikou oporou v brance a vychytal mnoho cenných vítězství. Stejně tak se dá hodnotit, po příchodu v průběhu podzimu, role Ondřeje Bláhy, který byl v AZetu na hostování z Českých Budějovic.

Ondřej Bláha

Základní část WSM ligy 2017/2018

Tým pod vedením hlavního trenéra Martina Janečka a asistenta Vojtěcha Csabiho vstoupil ročníku WSM ligy 2017/18 9. září 2017 na ledě pražské Slavie. Přestože rozbruslení absolvoval i David Pastrňák, podlehl AZ 1:5. Následovala divoká přestřelka a trochu nečekaná porážka 4:5sn v Benátkách, a pak velmi cenná výhra nad Č. Budějovicemi. Na přelomu září a října tým posunula tabulkou dolů čtyřzápasová šňůra porážek. Zejména ta domácí od Ústí nad Labem 4:8, měla parametry debaklu. Vedení se následně rozhodlo pro několik změn v kádru. Skončili Marek Laco a Marcel Petran, přišel útočník Jakub Matai a poté i již zmiňovaný Ondřej Bláha. Manažer Patrik Rimmel se navíc stal dalším asistentem hl. trenéra. Pak však ukázal mančaft charakter a i přes velkou marodku se pěti výhrami v řadě posunul zpět do středu tabulky.

Trenér Martin Janeček a jeho asistent Vojtěch Csabi

I ve zbytku podzimu AZ trápila řada zranění. Mužstvo střídalo velmi dobré výkony s těmi horšími, ale především nedokázalo pravidelně a trvaleji bodovat. 10. příčka v tabulce, byť s nevelkým odstupem na "playoffovou" osmičku, bylo méně, než se čekalo. To byl také důvod, proč se vedení rozhodlo po 30. kole trenéra A-týmu Martina Janečka odvolat.

„Postavení v tabulce, herní projev a výkony hráčů jsou za očekáváním. Proto jsme se rozhodli pro změnu a nový impuls. Výsledkem je odvolání hlavního trenéra Martina Janečka. Děkujeme mu za odvedenou práci, která byla velice profesionální, a přejeme hodně úspěchů v jeho další trenérské kariéře. Novým trenérem A-týmu je Jiří Režnar," hlásil přesně 13. prosince 2017 manažer klubu Patrik Rimmel.

Jiří Režnar – nový trenér A-týmu


Zkušený kouč Jiří Režnar se po letech v rakouské EBEL lize, kde trénoval tým Znojma, vracel do známého prostředí. Na havířovské střídačce totiž už několik sezon strávil začátkem třetího milénia. Po zhruba třech "seznamovacích" týdnech vtiskl týmu svůj rukopis a v lednu a únoru nastartoval AZ úžasnou stíhačku za play-off. Z domácího ledu udělal nedobytnou pevnost a i díky sedmizápasové šňůře výher se vyšvihl do poloviny tabulky. Výborně do týmu zapadly obranné posily Patrik Luža a Tomáš Dujsík, stejně jako, po návratu Ondry Bláhy na jih Čech, pardubický brankář Martin Růžička. Důležité taky bylo, že se vyprázdnila marodka a tak měli trenéři možnost optimálně skládat sestavu.

Nakonec získal AZ v 52 kolech WSM ligy 81 bodů, obsadil 7. příčku tabulky a postoupil do play–off.

Play-off sezóny 2017/2018 

Vyřazovací boje si AZ zahrál opět po roční pauze a narazil v nich na jednoho ze spolufavoritů celé soutěže - ČEZ Motor České Budějovice, které skončily druhé. Přesto šel do čtvrtfinále se zdravým sebevědomím. V základní části měl totiž s jihočechy vyrovnanou bilanci 2:2 a i když na domácím ledě byli hráči Motoru téměř neporazitelní, v Havířově v sezoně dvakrát prohráli.

V prvních dvou zápasech na jihu Čech ukázal Motor svou sílu, a i když AZ dokázal většinu doby držet s favoritem krok, vyhráli domácí 5:0 a 4:2. Ve třetím zápase přivítalo oba týmy bouřlivé prostředí v havířovské Gascontrol Aréně s téměř 3.000 fanoušky. To však nepomohlo a Budějovice si připsaly po výsledku 4:1 své třetí vítězství. Do čtvrtého utkání, které se rovněž hrálo v Havířově, tak vstupovaly Budějovice s mečbolem. Havířovský tým však zabral a zaslouženě tento zápas nakonec urval 3:1 pro sebe. Připsal si tak své první vítězství v této sérii a přesunul její pokračování zpět na jih Čech. Doma Motor zdolal havířovské hokejisty 3:0 a postoupil tak po výhře v sérii 4:1 do dalšího kola play–off. Nicméně AZeťáci mohli odcházet ze série i z celé sezony 2017/2018 se vztyčenými hlavami.

V play-off AZ podlehl 1:4 favorizovaným Č.Budějovicím

Zajímavost sezony - mladíci v A-týmu

V sezoně 2017/18 si AZ připsal jeden zajímavý primát, když v A týmu nastoupilo v jednom utkání hned 6 dorostenců. Jmenovitě to byli Josef Uhlíř, Ondřej Grygar, Lukáš Juhász, Adam Hilšer, Michal Janeček a Jan Bambula. Posledně jmenovaný nastupoval ale za tým mužů poměrně pravidelně. Celkem si připsal 19 startů a tři branky. Pro všechny jmenované to byla jistě cenná zkušenost a také odměna za poctivé výkony v kategorii staršího dorostu, v němž se AZ opět po čtyřech letech probojoval do play-off.

Jan Bambula

Instagram Youtube