VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Juniorům začíná play-off. Máme tým, který může vyhrát, hlásí trenér Potěšil

01.03.2020 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Juniorský tým AZetu byl před letošní sezonou, rozhodnutím hokejového svazu, zařazen do soutěže nazvané extraliga juniorů. V hierarchii soutěží této kategorie je to ale až druhá nejvyšší. Nad ní je ještě tzv. Liga akademií, do níž by měl vítěz extraligy postoupit. A o to se budou chtít mladí AZeťáci v následujícím play-off porvat.

AZ se ve východní skupině Extraligy střetl šestkrát s těmito soupeři: Přerov, Vsetín, Šumperk, Poruba, Litomyšl a Warriors Brno. Po 36 odehraných kolech obsadil se ziskem 85 bodů celkem s přehledem 1. místo. Jeho počínání v základní části připomínalo velkou jízdu s 29 vítězstvími a jen sedmi porážkami. Pravda je, že úroveň některých soupeřů nebyla zrovna špičková, ale žádný tým se neporazí sám, o čemž se přesvědčili i havířovští hokejisté např. v duelech proti jinak poslednímu Warriors. Na druhou stranu, tým si držel po celou základní část poměrně stabilní výkonnost, založenou na solidní defenzívě a vynikajícím brankáři.

První místo ve východní skupině pro AZ znamená, že do čtvrtfinále vyřazovacích bojů dostal jako soupeře 4. tým západní skupiny extraligy, tedy Ústí nad Labem. Pokud by se havířovským mladíkům podařilo přes tohoto soupeře postoupit, střetnou se v semifinále a případně finále s dalšími týmy až podle aktuálního vývoje. Všechny série se hrají na 3 vítězná utkání.

Play-off začne AZ dvěma zápasy na domácím ledě, a to v úterý 3. března a ve středu 4. března 2020 vždy od 18:00. A všichni fanoušci AZetu jsou zváni. Přijďte se podívat na boj juniorů o postup do nejvyšší soutěže.

Rozhovor s trenérem juniorů Tomášem Potěšilem

Pane trenére, jaký je váš pohled zpět na těch odehraných 36 zápasů základní části extraligy?

Zisk prvního místa je pro nás důležitý. Dlouhodobá základní část byla, řekl bych, takovou procházkou růžovou zahradou. Hrálo se bez stresu a nervů. Kvalitními soupeři byli zejména Přerov a Vsetín a my jsme s nimi měli pozitivní bilanci. V těchto utkáních se kluci dokázali vydat a ukázali svoje kvality a možnosti, byť se hrávalo, jak my, tak soupeři, v různých sestavách. Naopak byla utkání s tabulkově slabšími soupeři, kdy jsme se nedokázali vydat, a výkony byly rozpačité. Takže, já bych tu základní část zhodnotil tak, že jsme si ji prošli, měli jsme povinnost ji zvládnout a dostat se do play-off. Myslím, že jsme ji zvládli, ale pravá hokejová bitva pro nás začne až s úderem prvního kola play-off. Tam se ukáže, co tým dokáže.

Máte nějak zmapované soupeře v západní skupině extraligy, s nimiž se, minimálně v prvním kole, střetnete? Nebo se na to neohlížíte a soustředíte se na svou hru, bez ohledu na soupeře?

Zmapované je nemáme. Známe sílu těch týmů podle kádru a hráčů, kteří v nich hrají. Víme, že mají výborné hráče v H. Brodě jako např. Cachnín, který nastupuje i ve druhé lize mužů. Ústí hraje dlouhodobě špičku. Loni vlastně s Pískem postoupilo do nejvyšší soutěže, ale nepustili je tam. Známe jejich statistiky v oslabení, přesilovkách, mají nejlepšího hráče bodově v soutěži atd.Myslím ale, že pokud chceme vyhrát, tak musíme vnutit soupeři svou hru, hrát trpělivě a zodpovědně. A ten, kdo chce postoupit, musí postupně porazit všechny.

V jednom zápase jste si vyzkoušeli i hráče juniorského věku nastupující ale za A tým AZetu – Bambula, Dajčar, Bernovský, Fridrich. Budete je mít k dispozici i v play-off?

Nechci moc předjímat. I proto se domluvilo a administativně zařídilo, aby mohli hrát i za juniorku. Jsou to hráči obrovských kvalit, což prokazují v A-týmu, kam patří. Když za nás nastoupili, tak byli schopni strhnout tým k výborným výkonům. Věřím, že pokud je budeme mít k dispozici mohou to být právě oni, kdo v rozhodujících momentech, budou ti rozdíloví hráči a ostatní se k nim přidají.

Jaké máte aktuální informace o dalším osudu struktury mládežnických soutěží v ČR? Platí, že vítěz „vaší“ extraligy postoupí do nejvyšší soutěže, letos nazvané Liga Akademií?

Zaslechl jsem spoustu informací a verzí, jak by ta soutěž měla vypadat. Dneska je dáno černé na bílém, že první z extraligy postupuje do nejvyšší soutěže a to je pro nás zákonité. Jestli ten vítěz to té soutěže bude vpuštěn, nebo přijde např. nějaká reorganizace, to neovlivníme. Takže nad tím ani nepřemýšlíme.

A s čím tedy jdete do vyřazovacích bojů?

S tím, že teď začne boj o všechno. Hráči budou hrát pod tlakem. Ukáže se, kdo pro ten tým dýchá, obětuje se a hraje srdcem. Každý má v týmu svoji roli a musí ji zvládnout. Zásadní budou bojovnost, disciplína, obětavost a nasazení. Nebude to o kráse, ale boj o každý metr ledu. Rozhodne vyhraný osobní souboj, zblokovaná střela, dobruslený hráč. A není to jen na hráčích co budou na ledě, ale o celém týmu. Sami si vyzkoušeli, že když do výkonu nevloží, co je potřeba, nemohou vyhrávat. A naopak. Dokázali si, že hokej hrát umí a mohou si to potvrdit v zápasech o všechno. A MY TRENÉŘI JIM VĚŘÍME!