Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Juniorka zahajuje extraligovou sezónu

02.09.2018 | Jan Kudělka, Tomáš Vlček

Příští víkend zahájí A tým i mládežnické týmy AZetu svou novou ligovou sezónu. Výjimkou nebudou ani havířovští junioři, kteří se také na sezónu poctivě připravovali jak na suchu, tak i na ledě, což chtějí zužitkovat v ligových duelech. (Pozn.: Fotografie v článku jsou z přípravného utkání s HC RT Torax Poruba)

Návrat juniorské extraligy do Havířova

Juniorská soutěž se do Havířova vrací po roční pauze, kdy byla zrušena liga juniorů, kterou mladí havířovští hokejisté hráli v letech 2011 - 2017. Ovšem od letošní sezony to bude DHL Extraliga juniorů, tedy nejvyšší mládežnická soutěž v ČR. Stalo se tak díky reorganizaci mládežnických soutěží, která znamenala sloučení tří kategorií (mladší dorost, starší dorost a juniorka) do dvou. Nově se tedy bude mládež dělit jen na dorost (letos ročníky 2003 a 2004) a juniorku (letos 2000 – 2002, + max. dva hráči ročníku 1999).

V soutěži je 24 účastníků, a týmy jsou rozděleny do čtyř šestičlenných skupin. AZ bude nastupovat ve skupině D, v níž mu budou soupeřem týmy HC Vítkovice, Oceláři Třinec, PSG Zlín, Zubr Přerov a VHK Vsetín. Po odehrání 20 kol dojde k už tradičnímu rozdělení týmů do skupiny o pořadí v play-off (12 týmů) a o pořadí na 13. – 24. místě (12 týmů), v té se ještě bude bojovat o pár míst v play-off, ale také o záchranu.

Další novinkou sezony je, že všechna utkání se budou prodlužovat a prodloužení se bude hrát celých 5 minut. V prodloužení (případně nájezdech) se bude hrát o jeden bod navíc. Ve hře jsou tak z utkání až 4 body! (pokud měl zápas vítěze v základní hrací době).

Kompletní systém soutěže a její technické normy jsou k nahlédnutí ZDE.

Příprava havířovských juniorů

Pod vedením trenérské dvojice Tomáš Potěšil-Jan Daneček probíhala příprava od konce dubna do začátku července formou klasické suché přípravy. Po krátkém dvoutýdenním volnu se hráči opět sešli 23. července a pokračovali v kombinované přípravě na suchu i na ledě. Od konce července pak přibyla i série přípravných utkání.

Výsledky některých přípravných utkání juniorů:

AZ - Poruba 2:1
AZ – Poruba 7:0

Turnaj v Mladé Boleslavi (8. - 10. 8. 2018) – AZ obsadil celkově 2. místo, útočník Wiktor Bochnak byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje:

AZ - Mountfield 1:2
AZ - Znojmo 5:1
AZ - Ml. Boleslav 4:2
AZ - Lidingö Vikings HC (SWE) 9:1

Vsetín - AZ 1:2
Olomouc - AZ 1:0

Hlavní trenér Tomáš Potěšil k této fázi přípravy říká. „Co se týče přípravného období a tzv. předsoutěžních utkání, což jsou přípravné zápasy, tak jsme samozřejmě ta utkání hráli v různých sestavách a různých počtech hráčů. Můžu říct, že jsme nebyli na žádném přípravném utkání pohromadě. Poměrně obtížně se nám skládala sestava, jaká by měla být v soutěžních zápasech. Až poslední zápasy s Vítkovicemi a v Olomouci už jsme odehráli v sestavě, která by mohla být i ta soutěžní.“

Sestava AZetu v utkání v Olomouci:

Dufek M. (Ludvík) – Uhlíř, Ševěček, Szturc, Topolanský, Koubek, Grygar, Máca, Thiel – Pawliczek, Adámek, Stodůlka, Hilšer, Janeček, Mastič, Dufek K., Tomeček, Žídek, Juhász, Bochnak, Revaj

„Přípravné zápasy, ukázaly naše nedostatky. Některá utkání se nám povedla, některá ne, ale tak to v přípravě bývá. Jak jsme připraveni však ukáže až soutěž. V rámci letní přípravy jsme absolvovali jeden menší turnaj v Havířově a jeden větší v Mladé Boleslavi. Tam se ukázalo, že máme velmi dobře připravené brankáře, kteří nás v utkáních podrželi. V některých utkáních byla vidět nevyrovnanost ve výkonech, kdy jsme první část utkání tahali za kratší konec, ale ve druhé polovině utkání jsme se zvedli a začali tahat za ten delší. Zde se nám také ukázal nedostatek, že jsme nedokázali udržet standardní výkon po celou dobu utkání. Zápasy jsme si také rozebrali s klukama na videu, aby se podívali na chyby a vyvarovali se jich v dalších zápasech. Tak věřím, že se to klukům podaří,“ hlásí trenér Potěšil

Cíle AZetu do sezóny

A jak vidí kouč juniorů Potěšil situaci před zahájením extraligových bojů? Do sezóny, jsme si dali cíl extraligu juniorů udržet. Vůbec však nevíme, jak budou konkrétně vypadat týmy našich soupeřů. Většina týmů nastupovala do přípravných utkání v rozdílných sestavách a v některých týmech jejich hráči hrají také za A tým klubu. Začátek sezóny bude pro všechny týmy velmi důležitý, protože v každém utkání se můžou získat 4 body, takže si myslím, že ostatní týmy budou nastupovat ve svých nejsilnějších sestavách. Všichni si chtějí pokud možno hned na začátku sezony zajistit klid před případnými sestupovými starostmi.“

Soupiska Juniorů HC AZ Havířov pro sezonu 2018/2019

Brankáři: Dufek Michal, Štipčák Marek, Ludvík Dominik

Obránci: Grygar Ondřej, Hrček Jiří, Pavelek Vojtěch, Koubek Dominik, Máca Radek, Ševěček Vojtěch, Thiel Jan, Uhlíř Josef, Szturc Daniel, Topolanský Lukáš, Dabrowski Filip

Útočníci: Bambula Jan, Bochnak Wiktor, Dufek Karel, Hilšer Adam, Janeček Michal, Juhász Lukáš, Pindel Vojtěch, Revaj Marek, Tomeček Daniel, Žídek Jan, Pawliczek Dominik, Stodůlka Daniel, Mastič Maxim, Byčkov Filip, Čempel Matěj, Adámek Lukáš

Trenér: Tomáš Potěšil, Asistent: Jan Daneček, Vedoucí týmu: Marek Pindel

Junioři vstupují do soutěže v pátek 7. září venkovním duelem v Třinci. Na domácím ledě se přestaví hned druhý den, tedy v sobotu 8. září, od 13:30 proti Zlínu. A my jim přejeme úspěšný vstup do sezony a také co nejlepší umístění.