VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Junioři znají rozpis i formát extraligy, čeká ji značné zeštíhlení

01.06.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - První z mládežnických soutěží, která zná svůj rozpis zápasů je Extraliga juniorů. Soutěž se vrátila k původnímu názvu a v tomto ročníku ji čeká razantní zeštíhlení. Z devatenácti účastníků jich pět sestoupí přímo a na šestý tým čeká Baráž.

Nejvyšší juniorská soutěž začne 10. září 2021. Po únorové reprezentační pauze se soutěž posune do nadstavbové části. Na nejlepší čeká play-off. Mistra republiky poznáme dost pozdě, nejdříve to bude 21. a nejpozději 28. dubna. Čtvrtfinále se odehraje na tři, semifinále a finále pak na čtyři vítězné zápasy.

Hracími dny Extraligy juniorů jsou pátky a soboty, ale v kalendáři najdeme dvě výjimky. Jsou jimi státní svátky a sice 28. září a 17. listopadu. Před Vánocemi junioři AZetu vyjedou na led v neděli 19. a v pondělí 20. prosince. První kolo v roce 2022, je na pořadu dne 2. ledna.

Hrát se bude formou dvojzápasů. Družstva stráví víkend buďto doma, anebo venku. Kvůli tomuto formátu se utvořily týmové dvojice, AZ je ve dvojici s Třincem

Dvojice týmů:

Bílí Tygři Liberec – BK Mladá Boleslav

HC Škoda Plzeň – HC Energie Karlovy Vary

HC Oceláři Třinec – AZ Heimstaden Havířov

Mountfield HK – HC Dynamo Pardubice

Piráti Chomutov – HC Litvínov

HC Sparta Praha – Rytíři Kladno

PSG Berani Zlín – HC Kometa Brno

HC Slavia Praha – HC Dukla Jihlava

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc

HC Motor České Budějovice – Salcburk

Jak se soutěž odehraje

V první části se všechny týmy utkají dvakrát. Rakouský Salcburk odehraje jenom základní část tj. 38 kol. Dvanáct nejlepších z první části zůstává ve hře o mistrovský titul. První dvanáctka se rozdělí do tří „osmifinálových“ skupin podle umístění: Skupinu A utvoří 1., 6., 7. a 12. tým, skupinu B 2., 5., 8. a 11. tým a skupinu C 3., 4., 9. a 10. tým. Hraje se od nuly, výsledky z první části se nezapočítávají. Pro druhou část soutěže však získají družstva z prvních tří míst bonifikaci šest bodů a družstva ze čtvrtého až šestého místa tři body. Týmy se v těchto skupinách utkají čtyřikrát každý s každým (12 kol).

Mužstva ze 13. až 19. příčky po první části čeká boj o udržení. Ve skupině o sedmi týmech se odehraje 14 kol, na každý tým čeká 12 zápasů. Výsledky a body z první části se budou započítávat. Zachrání se pouze tým na 13. místě, družstva umístěná na 15. až 19. pozici přímo sestoupí do Ligy juniorů. Čtrnáctý tým čeká Baráž na dvě vítězná utkání (doma–venku–doma) s vítězem Ligy juniorů.

Nejlepších osm mužstev mezitím rozehraje play off. Do něj se kvalifikují ze skupin A, B i C vždy první dva týmy plus dva nejlepší týmy ze třetích míst. V play off sehrají čtvrtfinále na tři vítězné zápasy, semifinále i finále vždy na čtyři vítězné zápasy. Poražené celky ze semifinále nastoupí do krátké série o bronz, hrané na dva zápasy (na skóre).

Mužstva, která nepostoupí do vyřazovací části, skončí buď 19. března (konec osmifinálových skupin), 26. března (konec play out) nebo 2. či 4. dubna (konec baráže).

Havířovští mladíci začnou své působení v extralize doma. 10. a 11. září přivítají v Gascontrol Aréně východočeské duo Pardubice a Hradec Králové. O týden později je čeká cesta na západ Čech - do Plzně a Karlových Varů.

Kompletní rozpis zápasů havířovské juniorky v sezoně 2021/22.

V článku byly použity fotografie Ronalda Hansela.