AZ Havířov

Jubilejní sezóna byla velmi úspěšná a většinu hráčů se nám podařilo udržet, říká spokojený prezident klubu Jaroslav Mrowiec

05.05.2019 | Martina Kotulová

V dalším rozhovoru se za jubilejní 90. sezónou 2018/2019 ohlíží prezident klubu Jaroslav Mrowiec. Hodnotí výkony všech kategorií, představuje aktuální situaci kolem juniorky, druhé ledové plochy a také průběh přípravy na další sezónu.

Pane prezidente, máme za sebou výjimečnou sezónu v tom, že byla jubilejní. Jak probíhaly přípravy oslav a jak jste s nimi celkově spokojen?

Oslavy jsme chystali opravdu dlouho, takže jsme si všichni oddechli, když skončily a měli jsme to za sebou. Jsem rád, že se povedly. Myslím si, že sezóna celkově byla velmi úspěšná. Mládežnické týmy hrály nejvyšší soutěže. Muži předváděli fantastické výkony a dobrou hru po celou sezónu. Diváků nám bohužel ubylo, což nás mrzí, ale nemyslím si, že by to bylo díky předvedené hře.

Jak hodnotíte sportovní stránku sezóny A-týmu? Kluci začínali jako podceňovaný tým, a nakonec se dotáhli na 6. místo. V play-off hodně potrápili České Budějovice a poprvé to dotáhli dále než na jednu výhru.

6. místo je zopakování zatím nejlepšího umístění, které se nám povedlo jen v první prvoligové sezóně. Když se podíváme jen na muže, tak určitě souhlas s jednou věcí. Od začátku nám nikdo nevěřil, ani skalní fanoušci. Mě už před sezónou nakopla jedna věc, že týmu věřil trenér, to pro mě bylo velmi důležité. Aniž by měl nějaká velká jména, tak říkal, že sezóna nemusí být špatná a že budou dělat maximum, aby byla úspěšná. Z tohoto hlediska jsem měl velkou důvěru v trenéry a hráče, které jsme tady měli. Věřil jsem, že předvedou dobrý výkon.

Je potřeba říct, že sezóna předchozí se nám bůhvíjak nepovedla, co se týče herního projevu. Do play-off jsme postoupili těsně. Chtěli jsme změnu, sázet více na mladé hráče, na naše odchovance a těm dávat důvěru. Vrátili jsme se k modelu, že kdo chce hrát za Havířov, tak hrát bude, kdo nechce, tak ať nehraje. Žádné finanční dostihy s prvoligovými týmy jako jsou České Budějovice, Kladno, ale třeba i Prostějov nebo Vsetín, my nemůžeme hrát, protože rozpočet máme jasně daný a je tady léta letoucí plus mínus stejný. I když nároky na hráče jsou větší a větší, tak se snažíme začleňovat mladší hráče a držet rozpočet na normální výši.

Zmiňujete trenéra, který má velkou zásluhu na tom, jak tým mužů dobře funguje. Očekávali jste, že se bude situace pod taktovkou Jiřího Režnara vyvíjet takto nebo to byl trochu risk?

Abych řekl pravdu, tak o tomto jménu jsme uvažovali už o hodně dříve, ale vždy měl angažmá jinde. Nikdy jsme se tak nemohli na ničem domluvit. Přicházel v prosinci ještě v předchozí rozehrané sezóně. Věděli jsme, že je kvalitní trenér, který je z tohoto regionu a Havířov zná. Řekli jsme si jasná pravidla a ta pravidla se oboustranně dodržují. Teď jsme pana Režnara podepsali na další dvě sezóny. Jsme spokojení a já doufám, že on je spokojen také.

A co mládežnické kategorie, jak jste spokojen nejen s výkony mládeže, ale i celkově s výchovou mládeže u nás?

Nebudu říkat, že je vše dobře, protože to pravda není. Co se týče mládeže, tak bych to rozdělil na mládež do 8. třídy a na SCM (Sportovní centrum mládeže), tedy dorost a juniorku.

S mládeži v těch nižších ročnících máme menší problémy, které se postupně ukazují. Jsme bohužel limitováni tím, že máme jednu ledovou plochu, tedy méně počet hodin na ledě pro kluky a musí mít spojené tréninky. Myslím, že by ta práce mohla být lepší, ale na druhou stranu nás omezuje právě druhá ledová plocha, kterou nemáme. Ti kluci by měli mít samostatné tréninky, více bruslit a více trénovat.

Dá se pro to udělat něco jiného než výstavba druhé ledové plochy?

Je tam ještě druhá varianta, hrát třeba mladší a starší žáky, což je varianta, kdy budeme mít více ledové plochy, ale budeme hrát proti horším týmům. Nebudeme se utkávat s týmy jako jsou Vítkovice, Třinec, Poruba apod.

Jaká je tedy situace kolem výstavby druhé ledové plochy, o které se diskutovalo?

V roce 2018 proběhla jednání na městě. Město komunikovalo s projektanty, kteří vypracovali projekt, že by se hala vlezla tady vedle stadionu. Ladily se věci jako počet šaten, bufet pro rodiče, zázemí pro regeneraci, tělocvična a tak dále. Nějakým způsobem ten projekt zpracovali, ale ve chvíli, kdy jej zapracovali do prostoru vedle haly, tak zjistili, že chybí asi 2 metry k tomu, aby nepotřebovali souhlas obytného domu, který je v sousedství stadionu. Bohužel se to nepodařilo zúžit, zmenšit, nebylo to v silách projektantů. Takže jsme oslovili a udělali schůzku s nájemníky, kteří by museli výstavbu druhé haly odsouhlasit. Schůzka proběhla, bohužel z řad nájemníků byla velká negace vůči této výstavbě, a proto město od projektu výstavby druhé ledové plochy u stadionu ustoupilo. Poslední informace, které mám jsou, že město stále uvažuje o výstavbě druhé tréninkové zimní haly, ale musel by se najít jiný prostor a určitě to nebude v blízkosti stadionu.

Co se týče výkonu kategorií SCM tedy dorostu a juniorky, tady hodnotíte sezónu jak?

SCM nám udělalo radost. Byli jsme zase po delší době v extralize juniorů. Cíl byl jasný, zachránit a udělat dobrý výsledek a připravit hráče pro A tým. Juniorce utekl postup mezi ty nejlepší dvakrát a vždy snad o jeden bod nebo dokonce o skóre. Střídala se lepší období s horšími, ale musíme si také uvědomit, že jsme hráče chtěli zapracovat do A týmu, někdy i na úkor výsledku a oslabili jsme tak juniorský tým jako takový. I tak se nám podařilo skončit na 17. místě, což beru pořád jako velký úspěch a myslím, že kdybychom od začátku do konce hráli v plné sestavě, tak bychom byli v play-off.

Dorost jsme tady měli po delší době nejlepší, co si pamatuji za své působení v Havířově. Na druhou stranu je třeba si upřímně říct, že hráčů v něm, které jsme vychovali my, byla menšina. Dobrá práce byla od trenéra a vedoucího SCM Tomáše Potěšila, který hráče sehnal a my jsme jim nabídli velmi dobré zázemí. Ve finále to vypadalo tak, že dorostu chybělo jedno vítězství od postupu mezi nejlepší 4 týmy v republice.

Podívejme se i na smutnou situace kolem juniorky, která byla administrativním rozhodnutím svazu vyřazena pro příští sezonu z extraligy. Jaký je aktuální stav a jak podle vás bude vypadat příští ročník? Věříte, že se tady nejvyšší soutěž povede zachránit? Jestli ne, tak jaký to bude mít dopad na kádry, jak juniorky, tak i dorostu?

K dnešnímu dni vůbec netuším, jak to dopadne. My budeme bojovat o to, abychom nejvyšší soutěž hráli. Extraliga tady bude, to víme, ale jen proto, že druhou nejvyšší soutěž přejmenovali na extraligu a ta nejvyšší se pak nazývá Juniorská liga Akademií.

Náš největší problém je, že přesto, že jsme si tu nejvyšší soutěž vybojovali a měli jsme ji hrát, tak ji změnili a vytvořili soutěž vyšší pro akademické týmy. Jak to bude vypadat neumím odhadnout. Chystáme ještě jeden soudní proces, na který spoléháme, že by to mohl odvrátit. V případě, že se to nepovede, tak to bude velký problém. Teď v květnu nás čeká arbitráž na svazu, kde budeme vystupovat a budeme se je snažit přesvědčit o tom, že udělali špatný krok.

Dopad to má velký na dorost, protože už dneska víme, že nám odchází, nejlepší hráč za poslední období i momentálně v této kategorii, Gabriel Szturc. I když je věkem dorostenec, tak mu nabídli nejvyšší soutěž juniorů v Mladé Boleslavi a rozhodl se jít tam. Chtěl tady zůstat, neměl žádný problém, ale protože tady nemáme nejvyšší soutěž, tak odchází. Podobně bude z toho týmu uvažovat převážná část a ti, o které bude zájem, ti odejdou.

Co to pro nás znamená i směrem k mužům?

My jsme celou čtvrtou lajnu, popřípadě část páté, měli postavenou jen z juniorů. A to jak do tréninkového procesu, tak abychom je zařadili do A týmu, aby se oťukali a my zjistili, jestli na to mají nebo nemají. Tato kategorie nám bude chybět, jestli budeme hrát nižší soutěž, tak ji budeme hrát s těmi, kteří nám víceméně zbydou a nedostanou se do nejvyšší soutěže jinde. A v tom je největší problém.

Mimo to, že teď ve velkém řešíte tuto situaci, tak probíhají přípravy na novou sezónu. Co se týče Gascontrol Arény, předloni se dokončovaly práce na rekonstrukci šaten, loni to byly nové mantinely, chystá se něco letos?

Co se týče arény, tak se uvažovalo, že by se před sezónou pořídila kostka nebo se vyměnila světelná tabule. SSRZ uvažovalo nad kostkou, ale bohužel se nenašly finanční prostředky. Pokud vím, tak jen proběhne oprava světelné tabule. O dalších větších investicích v hale nevím.

Jinak podepisujeme trenérské a hráčské smlouvy. U A týmu se nám povedlo nějakých 70 % hráčů udržet, zbytek budeme doplňovat až v pozdějších měsících. U mládeže jsme si s trenéry řekli koncepci na novou sezónu. K dnešnímu dni už budou uzavřeny všechny smlouvy s trenéry.

Příprava tedy pořád probíhá. Jediné, co bych ještě dodal je perlička, kterou nám dodal svaz. Nově letos máme i 9. třídu, čímž se řeší další trenér, další hráči apod.

Jsou i nějaké novinky, co se týče partnerů a sponzorů klubu? Jak pokračuje spolupráce s městem poté, co se změnilo vedení?

S městem máme nadále spolupráci velmi dobrou. Některé věci jsme si vyříkali, chtěli po nás informace, což je přirozené. Moc si jejich podpory, která je i pro tuto sezonu, vážíme, dokonce co se týče mužů byla ještě navýšena o 100 tisíc korun. U mládeže máme stálou podporu, dali nám to, o co jsme si zažádali. Spolupráce je na dobré úrovni.

Se sponzory je teď vše v běhu, uzavírají se nové smlouvy. Staré smlouvy běží, o tom budeme informovat postupně. Určitě můžu říct, že dále se bude stadion jmenovat Gascontrol Aréna, určitě můžu říct, že mezi hlavními partnery budou jak firma Residomo, tak PODA i Ostravar. Se zbývajícími partnery jednáme a nemáme indicie, že by nám některý z partnerů odešel. Spíše máme přísliby dalších partnerů, kteří by se podíleli na nové sezóně.

Chtěl byste něco dodat na závěr?

Na závěr bych chtěl všem, kteří klub podporují, poděkovat. Moc si ceníme podpory města, našich partnerů a hlavně fanoušků. Máme za sebou slavnostní sezónu, kterou věřím, že jsme si užili i tím, jak dobré výkony naše týmy podávaly. Těšíme se na přízeň i v sezóně další.

Děkuji za rozhovor.

Instagram Youtube