Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Jsme jiní, máme svůj svět, přiznává trenér brankářů Adam Vrba

08.12.2022 | Redakce

Trenér brankářů Adam Vrba přišel do Havířova z prvoligové Poruby. Fanouškům je dobře znám, protože sám aktivně chytal za novodobý AZet Havířov. Pamatuje si vyprodané tribuny a věří, že se toho ještě dočká. V Česku prošel první a druhou ligou, na svém kontě má i zahraniční štace jako například nejvyšší soutěže v Norsku, Lotyšsku. Vrbič, jak se Adamovi v hokejovém světě přezdívá, trénuje v Havířově všechny brankáře, od nejmenších, až po Áčko. Zároveň připravuje kondiční tréninky, za které ho „nemají“ hráči rádi

Adame, vysvětli nám hned ze začátku, proč se o gólmanech říká, že jsou jiní, že mají svou bublinu, kterou málo kdy opouští?

Brankář je nepostradatelnou součástí týmu, v bráně je sám, o to víc se musí na utkání soustředit, protože když udělá chybu brankář, je to z 99% gól. Před zápasem s nikým moc nekomunikuje, je sám se sebou. Hráči si myslí, že gólmani jsou jiní, protože dobrovolně jdou do brány a nechají po sobě střílet puky, ale když to miluješ, není co řešit.

Jak jsi se stal AZeťákem?

Azeťákem jsem už od roku 2010, kdy jsem tady hrával. Poté jsem hrával jinde a po konci aktivní kariéry jsem chtěl pomáhat mladým brankářům. Tréninkové začátky jsem prožil v prvoligové Porubě, začal jsem u dětí, další sezónu jsem dostal nabídku trénovat A tým. Před touto sezonou mi zavolal Milan Mikulík, jestli bych nechtěl dělat trenéra brankářů a zároveň kondičáka v Havířově. Po týdnu rozhodování jsem jeho nabídku přijal. Rozhodovalo i to, že jsem tady hrával a mám to tady rád.

Chybí ti aktivní hokejové zápasy? Chodíš některému týmu krýt záda?

Jasně, že chybí, ale po pár operacích už to na žádné velké plány není. Chodím jen s bývalými hráči hrát amatérskou soutěž.

Vídávám tě u ledu poměrně často, přibliž nám svůj den.

Ráno jsem od 5:30 na stadioně, v 6 hodin začíná brankářský trénink s mládeží, pak připravím posilovnu pro Ačko, kde kluci chodí buď před, nebo po tréninku na ledě. V 8:45 mi začíná brankářský trénink s gólmany A týmu, který plynule naváže na klasický trénink na ledě. Po úpravě ledu máme 45 minut skills trénink. Kolem oběda mám pauzu, pak se vracím zpět na tréninky s dorostem a juniorkou, nejdřív máme posilovnu a pak ještě jdeme s kažkou kategorií zvlášť na led. Kolem 21 hodiny zamknu zimák a jdu domů (směje se).

Trénuješ brankáře napříč kategoriemi, kdy a jak se rozpozná opravdu talent?

Největší rozdíly jsou patrné v cca v 8 třídě, puberta hodně ovlivňuje. Někomu to pomůže, jinému může i uškodit. Ti kluci v této době rychle vyrostou, zesílí a u brankáře může nastat problém s koordinací, obratností, a právě v této době se ten talent nejvíce projeví.

Rozvoj mládeže je důležitý, tady asi všichni náplň práce trenéra chápou, u již dospělých brankářů spočívá tvá práce v čem?

Je to práce o detailech, jak byl vyrotovaný, vyjetý, jaké má držení rukou, brankářský postoj. Vidím to na ledě, i z lavičky, ale nejvíce jsou ty detaily vidět na pozápasovém rozboru z kamery. S klukama probereme, co je špatně, pak se snažíme těch zlozvyků vyvarovat.

AZet má v týmu dva brankáře. Martina Šindelku a Marka Štipčáka. Jaké jsou jejich přednosti a kde naopak mají prostor se zlepšovat?

Martin je velký pohodář, je to ten typ brankáře, který před zápasem moc nemluví. Jeho přednosti je, že se umí dobře pozičně postavit v bráně. Na druhou stranu je tvrdohlavý a na vše má odpověď.

Marek je hodný kluk, je na sebe dost přísný, před utkáním je také ve své bublině. Jeho předností je velká píle na tréninku, opravdu na sobě maká, je vidět, že chce něčeho dosáhnout. Nevýhoda je, že to všechno, co dokáže v tréninku zatím neumí prodat v zápase.

Jsem rád, že oba mají velké zápasové vytížení, že spolu dobře vycházejí v kabině, kdo půjde aktuálně do brány rozhodují detaily před zápasem a porada s Jirkou a Markem.

Jací jsou kluci mimo led?

Oba studují Vysokou školu v Ostravě. Jsou na stejné vlně se mnou, dokážeme se pobavit o čemkoliv i mimo hokej.

Adame moc děkuji za veselé povídání, ať se daří jak v hokejovém, tak osobním životě.

Měsíc prosinec bude patřit maskovaným mužům, už příští týden se můžete těšit na rozhovor s Markem Štipčákem.