AZ Havířov

Do konce února je ve Fanshopu akce - při nákupu nad 300,-Kč - plakát A-týmu zdarma.

Jiří Režnar - šedesátka je jen číslo a věrným fanouškům patří dík

07.02.2020 | Petr Miklas

Trenér A-týmu JIří Režnar oslavil 30. ledna 60. narozeniny. Před sobotním utkáním se Vsetínem mu pogratuloval prezident klubu Jaroslav Mrowiec společně s marketingovou manažerkou Martinou Kotulovou. Na trenéra nezapomněli ani fanoušci, kteří si připravili transparent a vyvolávali jméno nejlepšího trenéra Chance ligy uplynulého ročníku před, v průběhu i po skončení vítězného zápasu s Valachy. V probíhající reprezentační přestávce jsme si pana trenéra pozvali na rozhovor.

Pane trenére, rád bych s Vámi udělal rozhovor při příležitosti Vašeho životního jubilea…

..všechna sláva, polní tráva (směje se).

Jak jste se těšil na toto číslo? Šedesát let.

Jak jste řekl, je to jenom číslo. Na šedesátku se snad člověk ani nemůže těšit. Těší se, až mu bude patnáct a dostane občanku a pak, až mu bude osmnáct, že ho pustí do kina (směje se). Když je člověk zdravý, tak to čeká každého, ale pro mě je to jenom číslo.

Dobře. Předpokládám, že nějakou velkou rodinnou oslavu plánujete. Nebo ne?

To určitě ano, ale až po sezóně. Teď jsme měli v pondělí a úterý volno, tak jsme zašli s klukama kolem hokeje a se známýma tady v Opavě na pivo. Takovou tu rodinnou oslavu udělám až po sezóně i proto, že mám půlku rodiny v Jihlavě, protože manželka je z Jihlavy. Po sezóně všichni přijedou a společně to oslavíme.

Když už jste nakousl tu rodinu v Jihlavě, jak to máte s návštěvami? Jezdíte do Jihlavy často?

V sezóně to nejde, není na to čas. Takže jenom v létě. Vždycky jsme jezdili s dětmi za babičkou a dědou. Od osmnácti jsem hrál hokej a měl volno jen nějaké tři týdny v červenci. A takhle to trvá už čtyřicet let.

Jak trávíte volný čas mimo hokej?

V sezóně toho volného času moc není, hraje se pondělí, středa, sobota. Někteří na svazu říkají, jak se to má dělat, ale ono se to nakonec musí dělat trošku jinak. Když člověk nemá kolem sebe štáb lidí, musí si to připravit sám ještě v noci, když přijede ze zápasu. Ráno to probrat s týmem, ukázat chyby a napasovat na to trénink na další utkání. Udělat rozbor soupeře, co soupeř hraje, na co si dát pozor a čeho využít. Pokud na to všechno máte lidi, jako třeba v Liberci, tak to je jednodušší. Ale když je nemáte, moc času nemáte. Dalo by se říct, že v sezóně není čas na nic jiného, než na hokej. Nestěžuji si, je to moje práce, kterou mám rád.

Takže si nenajdete čas na výlety do hor nebo třeba návštěvu kina?

Samozřejmě, s manželkou někdy zajdeme do kina, nebo divadla.

Najdete si čas k nějaké krátké návštěvě, když jedete do Jihlavy s Havířovem, nebo to nejde?

Ne, na to vůbec není čas. Švagři přijdou na hokej, to se tak akorát pozdravíme, ale na víc není prostor.

Tak tedy k práci. Jak se díváte na současné výkony Vašeho týmu a umístění v tabulce?

Mně se to hodnotí výborně, jsem s pokojený s tím, kde jsme. Ale to by měli hodnotit jiní. Ten tým je strašně mladý, což je vidět v každém zápase, který hrajeme. Věkový průměr je okolo 22,8 let, a když nehraje Filip Seman a Honza Maruna, tak je to na hranici starší juniorky. Máme kluky, kteří ještě loni v juniorech hráli, pět může hrát za juniory i letos. Takže ten tým je hodně mladý a ti kluci se pořád učí.

Je dobře, že se nám podařilo splnit náš osobní předsezónní cíl a dostali jsme se mezi lepší osmičku. Pro kluky je dobré zahrát si těžké zápasy s takovými týmy jako jsou České Budějovice, Vsetín, Přerov, Chomutov nebo Slavia.

Je teď Vaším cílem udržet se v šestce zajišťující čtvrtfinále play-off?

Bylo by to ideální, ale cíl je hrát play-off. Bude to těžké, všichni chtějí být do šestého místa, ale na dva týmy ten Černý Petr zůstane. Samozřejmě, že by bylo ideální tu šestku udržet.

Co říkáte na současnou velkou marodku?

Loni se nám zranění vyhýbala a letos je to naopak. Jsou to všechno zranění nekondičního rázu, naštípnutý prst po seknutí a podobně, což neovlivníte. Bohužel, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a po sportovcích zvlášť.

Budete i nadále hrát aktivní hokej?

My jsme takhle hráli i loni. Když jsem šel do Havířova, tak jsme si s vedením řekli, proč mě tady chtějí. Chtějí, abychom předváděli ofenzivní hokej, který se líbí fanouškům. My se sice snažíme hrát ofenzivně, ale nedáváme moc gólů, což je zase tím mladým věkem kluků, kteří se to učí za pochodu. Třeba někteří měli loni 60 až 70 bodů v juniorce, ale přechod do mužů zvládá každý jinak. Ty branky nám chybí, když to spočítáte, tak máme o dva góly víc, než Sokolov. Naopak jsme pořád třetí nejlepší v obdržených brankách, i když jsme dostali sedm gólů od Budějovic a Slavie.

S tím souvisí brankáři. Aleš Stezka se zranil, pak dobře chytal Jirka Matoušek, ale taky se zranil. Jak tohle ovlivní tým?

Aleš Stezka sem přišel, protože Liberec má jiné mladé brankáře, se kterými chce pracovat. Takže Aleš zůstal trochu bokem. My jsme si s ním sedli a řekli, že víme, že je šikovný gólman, byl na dvacítkách, v Americe. A je na něm, aby ukázal těm lidem, kteří mu nevěří, že opravdu brankář je.Každodenní práce, na ledě i mimo led, s trenérem brankařů (Dušanem Šafránkem) ho může posunout zase trochu dále.

Teď se podíváme trochu do budoucnosti. Určitě sledujete extraligu a ty týmy, které vypadají na sestup. Kdo si myslíte, že nakonec bude tím, který spadne?

Nemám křišťálovou kouli, těžko říct, kdo toho Černého Petra dostane. Jsou tam namočené čtyři týmy, Kladno bylo před osmi koly nahoře, vypadalo, že je v pohodě, ale teď najednou pětkrát prohrálo a je tam trochu namočené taky. Je to otázka načasování formy a štěstíčka.

Co čeká Vás a tým teď v reprezentační přestávce? Máte nějaký speciální tréninkový plán?

Kluci dostali v neděli, pondělí a úterý volno na regeneraci, trénovali jsme až dnes. Celou sezónu před každým tréninkem chodí na půl hodiny do posilovny, to jsme neměnili. Trochu víc jsme to teď zaměřili na kondici. Mladý tým potřebuje více trénovat, ale my jsme v sezoně hodně na cestách a hodně se hraje. Teď využíváme toho volného týdne a věnujeme se kondici. V neděli dostanou kluci volno, v pondělí a úterý se budeme připravovat na další utkání.

Takže by se dalo říct, že podřizujete všechno tomu, abyste udrželi šesté místo a připravili se na play-off?

Určitě. Chceme to my, vedení, hráči i fanoušci. Fanoušci moc dobře ví, že ten tým je mladý a povzbuzují i v situaci, kdy se dostane pod tlak nebo když nám to zrovna nelepí. Tím ty kluky tlačí, aby se snažili ještě víc, což je fajn.

Jak jste spokojen s návštěvami v letošní sezóně?

Ideální by bylo, kdyby chodilo pět tisíc lidí (směje se). Atmosféra je potom jinačí, je to pak jako v úle. Škoda, že v Havířově už nechodí tři čtyři tisíce, jako to bylo v minulosti. Chodí těch dvanáct set nejvěrnějších a za to je třeba jim poděkovat. Dneska je těch sportů v televizi a na internetu tolik, že jsou toho lidi možná přesycení. Druhá věc je, že si můžete zajít na extraligu do Vítkovic nebo do Třince a pokud s sebou vezmete dvě děti, tak to něco stojí. Těžko rozebírat, proč chodí tak málo lidí. Také internetové přenosy nám ubírají fanoušky v hale. My bychom byli rádi, stejně jako každý klub, každý hráč a každý trenér, aby hala byla plná. Těm, kteří chodí, patří velký dík.

Platí o Vás pořád to, že jste takový šéf kabiny? Někde jsem četl, že jste řekl, že manželka, policajt a rozhodčí mají vždycky pravdu. Platí to stále?

Samozřejmě, že to platí pořád (směje se). Ale ne, když hráči vytvoří tým, tak do toho nemusíte zasahovat. Hráči sami dobře vědí, že pokud se někam chtějí posunout, musí na sobě pracovat. Mají štěstí v této organizaci, že pokud se naskytne možnost jít hrát výš nebo do týmu, který hraje o postup, tak vedení jim to umožní.

To je případ třeba Radka Veselého, o kterého projevily zájem Vítkovice. Radek nám chybí, chybí nám jeho góly, odešly s ním určitě i nějaké body. Ale on něco dal AZetu a AZ mu za to dal možnost jít na hostování do Vítkovic. Ti kluci to vidí a je to pro ně motivace, že se můžou posunout, když budou šikovní a budou na sobě pracovat. A proto to dělají, proto od sedmi let chodí na zimák, aby se zlepšovali a aby to světlo na konci tunelu bylo čím dál zřetelnější.

Vyhlížíte si už teď hráče na příští sezónu? Asi neudržíte všechny stávající hráče, že?

Tak to bývá, někteří tady podepíšou smlouvu, někteří dostanou lepší nabídku a půjdou za lepší nabídkou. Asi sedmdesát procent kluků je podepsaných i na příští sezónu. My už se samozřejmě s Patrikem Rimmlem díváme po hráčích. Mám tady smlouvu ještě na jednu sezónu, takže to monitorujeme, ale je to otázka financí. Chtěli bychom hráče ve věku okolo čtyřiadvaceti pětadvaceti let, ať to trochu doplníme, ale také záleží, jaká bude nabídka na trhu.

Děkuji za rozhovor a přeji vše nejlepší k narozeninám, hodně štěstí a zdraví. Také ať se Vám i týmu daří v dalším průběhu sezóny a hlavně v play-off.

Instagram Youtube
×
Dnes v 17:00 | Jun.
HC Litomyšl
AZ Havířov