VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Je to pro mě výzva, říká nový manažer AZetu Pavel Zdráhal

28.04.2020 | Libor Gavlas

H A V Í Ř O V - Pro fanoušky bylo velkým překvapením, když ohlásil konec působení v AZetu dosavadní manažer Patrik Rimmel. Ještě větším překvapením ovšem bylo jméno jeho nástupce. Stal se jím bývalý vynikající útočník Pavel Zdráhal, který s Havířovem spojil velkou část své kariéry. Loňský trenér druholigové Opavy přesedlal na manažerský post a netají, že jeho ambicí je navázat na práci, kterou tady odvedl jeho předchůdce. (foto: www.hcslezan.cz, www.dracisumperk.cz)

Pavle, tvé jméno je na této funkci pro fanoušky velkým překvapením. Jak se tedy tvé angažmá v Havířově upeklo?

Když se tady domluvili, že Patrik skončí, tak mě kontaktovalo vedení klubu s nabídkou manažerské funkce. Neměl jsem mnoho času na rozmyšlenou, takže jsem hned druhý den zajel do Opavy, abych jim sdělil, že odcházím. Neměl jsem tam sice ještě podepsanou smlouvu, ale ústně jsme byli dohodnuti na další spolupráci. Jsem rád, že vedení Opavy to pochopilo. Jak už jsem nejednou říkal, Havířov je pro mě srdeční záležitost, a toto je pro mě nová výzva.

Málokterý hráč nastoupí téměř okamžitě po skončení hráčské kariéry rovnou do manažerské funkce, většinou se z hráčů stávají trenéři. Předpokládám, že ani pro tebe tedy nebudou manažerské začátky jednoduché?

Ano, přesně tak, já jsem v té euforii téměř okamžitě svolil, ale potom když jsem poprvé přišel do kanceláře, kde mě čekala hromada smluv a všeho ostatního, tak jsem si říkal, jestli to zvládnu. Ale když už jsem do toho šel, tak to chci dělat tak, abych Patrika co nejlépe nahradil. Ať věci, které fungovaly, fungují i nadále a aby to samozřejmě časem bylo ještě lepší.

Nahradit Patrika nebude úplně jednoduché, protože se mu vždycky podařilo na každou sezónu poskládat kádr tak, že se stále zlepšoval, byť procházel velkými obměnami a letošní páté místo v nedohrané sezóně bylo jakýmsi vrcholem.

To rozhodně nebude. Já sice mám přehled po té hokejové stránce, ale kancelářskou práci se budu učit za pochodu. To Patrik v tom uměl chodit, protože on byl i obchodník. Já bych samozřejmě mnohem radši byl ještě na tom ledě a poslouchal svoje jméno, když dám gól, protože ti kluci na ledě v tom celou dobu žijí. Trenér ještě taky trochu, ale manažer už je taková figurka, která není vidět. A já jsem spíše takový hodně emotivní, tak si radost užívám raději na ledě. Ovšem věk, a hlavně zdraví už mě na led nepustí. Co se týče Havířova, tak tady je vidět ta skvělá práce, od obrození klubu přes postup do první ligy, stabilizaci v první lize a vyvrcholilo to loňským pátým místem. Zopakovat to umístění nebo zlepšit bude velmi těžké, ale beru to jako výzvu, určitě bych nechtěl, aby se Havířov potácel někde dole. Jako manažer naopak budu chtít, aby byly ty výsledky minimálně stejné, ne-li lepší. Slíbit nikomu nic nemůžeme, ale budeme pro to dělat maximum.

Bohužel ti ten nástup neulehčuje ani to, co se v současnosti děje kolem nás. Tedy restriktivní opatření kvůli koronaviru a nejistota, jak tato krize poznamená hokejové prostředí.

Máš pravdu, protože kdyby měla přijít opravdu nějaká krize a došlo by na zeštíhlování kádru, tak pak všichni řeknou jako první, že jsem neschopný manažer. Ale vážně, ta krize nás určitě také poznamená, ale zatím nevíme jak moc. Jednání se smluvními partnery nyní určitě nebudou jednoduché, ale věřím, že to zvládneme. Myslím si, že třeba v extralize to může mít i katastrofální následky. Ta první liga asi takové ztráty mít nebude a já doufám, že Havířov nebude mít vůbec žádné ztráty a bude moct fungovat tak jako vždycky. Co se týče našeho mužstva, tak se v současnosti naše vedení snaží s kluky domluvit tak, aby důsledek té krize pocítili co nejméně.

Základem po sportovní stránce asi zůstane spolupráce s trenérem Jirkou Režnarem, který tady odvádí výbornou práci.

Tam je to jasně dané. Jirka měl výsledky už ve Znojmě, nejen tady. A i kdysi za svého působení tady byl úspěšný. Jemu Havířov taky asi sedí a celkově je ta vzájemná spolupráce na velmi dobré úrovni. Takže byť zase budeme v situaci, kdy pár klíčových hráčů odejde, tak tady není důvod cokoli měnit. Samozřejmě musíme se pokusit za ty klíčové hráče sehnat náhrady a my samozřejmě nespíme, tak už jsme taky začali jednat. Dále věříme v to, že i ti mladí kluci, kteří už loni do této soutěže nakoukli, tak se zase posunou dále, a i oni budou náhradou za opory, které odejdou.

Zkus být tedy konkrétní v otázce příchodů a odchodů.

Co se týče příchodů, tak tam ještě konkrétní být nemůžu, protože jednání probíhají a budou probíhat v průběhu května, června a dále. Ale už samozřejmě máme jasno, kdo v našem týmu pokračovat nebude. Z klíčových hráčů to jsou Kuba Kotala a Honza Bambula, kteří dostali nabídku z extraligy. My jim samozřejmě hrozně přejeme, ať se v extralize prosadí. Dále nebudou pokračovat Kuba Matai, Ľubomír Malina, Dominik Pawliczek, Jirka Matoušek. Nezmiňuju další hráče, kteří tu byli na hostování, protože ti se vrátili do svých klubů a je šance, že někdo z nich tady může hrát i v příští sezóně.

Jedna otázka ohledně juniorského týmu. Havířov byl spolu se Vsetínem a Přerovem součástí soudního sporu s ČSLH ohledně vyřazení z Extraligy juniorů. AZ byl však rozhodnutím ČSLH do této nejvyšší soutěže pro příští sezónu zařazen. Jak tedy bude vypadat další postoj klubu v této problematice?

K tomu asi zatím nedokážu nic bližšího říct. Já jsem tu v době tohoto sporu nebyl. Co můžu říct, tak proběhlo jednání těchto tří klubů, na kterém se domluvili na nějakém dalším postupu, který budou prezentovat svazu. Ze sportovního hlediska to je určitě pozitivní a super věc, že se bude hrát u nás nejvyšší juniorská soutěž. Navíc k nám mohou najít cestu i kluci odjinud, kteří pak budou mít motivaci prosadit se do první ligy mužů.

Pavle, děkuji za rozhovor a přeji, ať se ti daří.