Je skvělé se do AZetu vrátit. Věřím, že v roli trenéra to bude ještě hezčí, říká Peter Kristián

08.07.2024 | Matěj Juřík

Havířovské deváťáky v nadcházející sezóně povede nová trenérská tvář. Na lavičku AZetu se poprvé ve své trenérské kariéře postaví pětadvacetiletý Peter Kristián. Nepřichází však do neznámého prostředí, nová posila trenérského štábu mládeže oblékala černomodrobílý dres již ve svých hráčských letech. S aktivní kariérou ale odchovanec Spišské Nové Vsi po juniorce skončil, naplno se však začal věnovat trénování. V Bratislavě tento obor vystudoval a rovnou začal praktikovat, poté se přesunul do Popradu. Nyní povede havířovskou devátou třídu při její první sezóně v Extralize. Nového lodivoda jsme se ptali na letní přípravu a cíle vzhledem k blížící se sezóně.

Petere, v nadcházející sezoně budete mít na starosti mužstvo deváté třídy. Mohl byste nám přiblížit, jak prozatím vypadá Vaše příprava mimo led?

Letní přípravu jsme odstartovali 1. května vstupními testy hráčů a ukončili jsme ji 27. června. Absolvovali jsme celých 8 týdnu přípravy v tomto období sezony. V první části letní přípravy jsme se zaměřili na vytrvalost, hráči absolvovali vytrvalostní běhy na atletickém oválu nebo v terénu. Samozřejmě nechyběl ani rozvoj silových a koordinačních schopností. Ve druhé části přípravy jsme se zaměřili na rozvoj rychlostních schopností, výbušnost a sílu dolních končetin. Součástí letní přípravy bylo po celou dobu také množství různých her, např. basketbal, fotbal, florbal, rovněž jsme se zaměřili také na rozvoj ohybnosti, respektive flexibility těla.

Na co se například na suchu zaměřujete nejvíce? Co od svých svěřenců nejvíce vyžadujete?

Neřekl bych, že jsme se v letní přípravě vysloveně zaměřili na nějakou jednu konkrétní pohybovou schopnost. Snažili jsme se v rámci výše zmíněných částí letní přípravy rozvíjet všechny kondiční a koordinační schopnosti. Samozřejmě bylo součástí letní přípravy i množství her. Od hráčů jsem vyžadoval to, co asi i každý trenér, a to je nasazení, disciplína a koncentrace na každém tréninku.

Příprava na suchu je zajisté velmi potřebná, led je ale nenahraditelný. Kdy máte v plánu nasadit brusle k tréninku poprvé?

Po skončení letní přípravy budou mít hráči volno aby si trošku odpočinuli od organizovaných klubových tréninků. Na toto období volna však dostanou individuální tréninkové plány. S hráči se po volnu poprvé setkáme 29.7., kdy začne přípravné, neboli předsoutěžní, období. V tomto období nás čeká soustředění na Slovensku, jehož součástí budou také tréninky na ledě.

Pro havířovskou 9. třídu to bude v Extralize premiéra, cítíte kvůli toho na sebe a na kluky nějaký větší tlak? A jestli ano, jak s ním pracujete?

Tím, že to bude premiérová sezona 9. třídy v Extralize a utkáme se tam s těmi nejlepšími týmy, tak určitě nějaký tlak na mou osobu je, ale snažím se tento tlak nepřenášet na hráče. Pro mě je důležité, aby hráči byli neustále v psychické pohodě, aby se cítili dobře v trénincích i zápasech a aby je ten tlak nelimitoval v podávaných výkonech. Raději ať je tlak vyvíjen pouze na mě, než na mé svěřence (usmívá se, pozn. aut.).

Vytyčili jste si již cíl, kterého byste v příští sezoně chtěli jakožto tým docílit?

Samozřejmě. Obecně ten cíl je i nadále rozvíjet hráče v jejich individuálních dovednostech, rozvíjet jejich herní kombinace a nácvik základních herních systémů, i když se stále jedná o žákovskou kategorii. Podle mě je důležité hráče připravit pro přechod do dorostenecké kategorie. Co se týče týmového cíle, tak samozřejmě pro nás všechny v klubu, respektive pro rozvoj klubu jako takového, je důležité tu Extraligu 9. tříd v Havířově udržet. My půjdeme do každého zápasu s pokorou a srdíčkem a věřím, že si na konci sezony řekneme, že to byla dobrá sezona.

Vy konkrétně jste se do Havířova vrátil po několika letech, ve své době jste zde sbíral body ve starším dorostu i juniorce. Jaké to pro Vás je se do AZetu vrátit?

Je skvělé se do AZetu vrátit. Strávil jsem tady hezké časy v dorostenecké i juniorské kategorii. Na tyto časy rád vzpomínám. Věřím, že teď v roli trenéra ty časy budou ještě hezčí a úspěšnější než v roli hráče.