AZ Havířov

Jan Maruna: sezóna byla hodně úspěšná a vážím si věrných fanoušků

22.03.2020 | Petr Miklas

AZ RESIDOMO Havířov dosáhl v sezóně 2019/20 svého nejlepšího umístění v základní části, když obsadil 5. příčku tabulky. To znamenalo přímou účast ve čtvrtfinále play-off, kde měl AZ narazit na čtvrtý Chomutov, ale z důvodu pandemie koronaviru Covid-19 byla sezóna ukončena předčasně. K úspěchu tým dovedl kapitán Jan Maruna, který se s námi podělil o své postřehy k nedávno ukončené sezóně, jejímu předčasnému konci a také k tomu, co tým čeká v nejbližší době.

Honzo, jako kapitán týmu jsi přivedl AZ k nejlepšímu umístění v 1. lize v novodobé historii klubu. Po základní části jste skončili pátí. Jak jsi spokojený se sezónou z týmového pohledu a sám za sebe?

Teď budu mluvit za celý tým – myslím si, že spokojenost musí být. Všichni musí být spokojeni, protože jsme si dávali postupné cíle, které jsme postupně plnili. Jako první cíl jsme si dali první osmičku, což se nám splnilo docela s předstihem, oproti minulým letům. Pak jsme si dali druhý cíl. Když už jsme se dostali mezi těch prvních osm, proč to neposunout ještě výš? Hráli jsme celkem slušný hokej, tak jsme si dali za cíl šestku zajišťující přímý postup do čtvrtfinále.

Nakonec jsme se dostali na to páté místo, což je velký úspěch. Vzhledem k síle soupeřů je to super, ale na druhou stranu jsme si hodně zápasů prohráli sami svou nezkušeností. Jinak jsme mohli být ještě výš. Celkově to hodnotím pozitivně.

Za sebe to řeknu tak, že každá sezóna může být lepší. Těch bodů jsem mohl mít daleko víc. Ale já jsem se nikdy netajil tím, že jsem týmový hráč a výsledek týmu je pro mě důležitější, než osobní statistiky.

Škoda, že ta sezóna byla ukončena předčasně. Podle mě jste měli šanci přes Chomutov přejít. Co myslíš?

Chomutov je silný tým. My jsme se dostali do play-off v každé sezóně, kromě jedné. Teď poprvé jsme nešli na prvního nebo druhého, což vždycky byly Budějovice nebo Jihlava. Chomutov by byl daleko hratelnější soupeř, ty zápasy by asi byly hodně vyrovnané, ale mohli jsme přes ně přejít.

Jak jste, jako tým, přijali informaci, že se soutěž předčasně ukončí? A že nemůžete hrát ani trénovat?

Člověk celou sezónu maká a dře, aby si užil to play-off a pak nám to zruší. Ale za mě, a myslím si, že i můžu mluvit i za kluky, je to zdraví nejvíc. Myslím si, že je dobře, že se to takhle ukončilo. Hrát bez diváků by vůbec nemělo smysl. Play-off je oslava pro diváky a hlavně pro hráče za tu celoroční dřinu. Ale to všechno musí jít stranou, když jde o zdraví.

Takže jste asi ani neměli rozlučku, že?

Rozlučku jsme nestihli, bohužel.

Co děláte teď? Máte nějaký individuální plán nebo volno?

Teď máme volno, až do 6. dubna. Pak dostaneme individuální plán, podle kterého bychom měli trénovat. Uvidíme, jaká bude v republice situace. Teď se s klukama vůbec nevídáme, protože člověk je rád, když se nepotkává s lidma. Musíme se chránit.

To je jasné. Ve kterém úseku sezóny jste podle Tebe hráli nejlépe?

Já bych řekl, že jsme měli dvě období. Výborný byl listopad, to jsme vyhráli hodně zápasů a pak jsme byli nejlepší paradoxně na konci. Vyprázdnila se nám marodka, hráli jsme v plné síle a to jde cítit, když jsme všichni zdraví.

Ano, to bylo vidět i na ledě. První šestku a nakonec i páté místo jste uhráli v posledních zápasech skupiny o umístění v play-off…

V poslední čtvrtině jsme porazili všechny, kromě Budějek, kde jsme ztratili vyhraný zápas. Mohli jsme vyhrát celé to kolo, ale takový je hokej.

Každý rok se tým mění, letos jsme měli hodně mladý tým, asi nejmladší vůbec. Jak to vnímáš Ty, když k takovým změnám dojde? Je to lepší nebo horší, když je tým mladý?

Je to lepší v tom, že ti mladí hráči chtějí hrát a chtějí se ukázat. Na nich by měl být nejvíc vidět ten drajv a chuť. Chtějí se ukázat a prodat se, aby se dostali dál nebo výš. Pak tady je pár starších hráčů a trenér, kteří je musí usměrnit v taktice. Oni v juniorské extralize nejsou zvyklí hrát nějaký systém, nějakou taktiku a je to pro ně velký skok.

Ale všichni ti mladí, co s námi hráli na konci, byli výborní. Já jsem dohrával na konci dost zápasů s Peťou Fridrichem a Honzou Bernovským, oba jsou šikovní a talentovaní kluci. Doufám, že na sobě budou makat, aby se dostali dál.

Taky jsem si všiml, že v závěru sezóny už se ti mladší hráči dokázali prosazovat v mužském hokeji. Petr Fridrich mohl dát v důležitém zápase s Litoměřicemi dokonce hattrick, když předvedl parádní individuální akci. Ta sice gólem neskončila, ale i tak v tom zápase dvěma góly hodně pomohl k důležité výhře…

Zvykli si na to. A Peťovi se ten zápas s Litoměřicemi hodně povedl.

Jedinou kaňkou na té sezóně bylo to, že od chvíle, kdy jste měli jistou osmičku, najednou přestali chodit lidi. Jak to vnímáš? Proč si myslíš, že to tak je?

Upřímně si myslím, že bůhvíjak moc lidí nechodilo už od září. Já jsem strašně rád za ty, co chodí. Za těch deset let už je znám z vidění asi všechny. To jsou ti věrní a těch si moc vážím. Naopak mě mrzí, že víc lidí už nechodí ani na soupeře. Měli jsme tady první Budějovice, byli jsme pátí a lidi nepřišli. Bohužel, taková je asi doba.

Nevím, čím to je. Hodně krát jsem si tuhle otázku pokládal a nemůžu na to přijít. Určitě nám jich spoustu vzal internet, ty přenosy zdarma. Mrzí mě to, protože už loni jsme si zasloužili hrát před vyprodaným nebo alespoň hodně plným stadionem.

To by možná přišlo v play-off, ale k tomu už nedojde. Z toho vyplývá, že by si člověk měl vážit každé chvíle, jít fandit proti prvnímu nebo druhému. Přijít fandit proti tradičním rivalům Přerovu a Vsetínu. I vám by to pomohlo a třeba by se vám podařilo ty Budějovice porazit. Souhlasíš?

Přesně tak. To už je o tom klubismu. Když ten klub mám rád, tak chodím, i když se nedaří. Fakt nevím, proč to tak je.

Sezóna skončila tak, jak skončila. Bohužel, s tím nedá nic dělat. Pro AZ to byla úspěšná sezóna, dostali jste nějaké poděkování od vedení klubu nebo to teprve bude?

Poděkování od vedení klubu a sponzorů jsme měli po tom posledním zápase s Chomutovem. Bylo to poděkování za základní část a nakonec to bylo vlastně i finální poděkování. Samozřejmě to potěší, člověk chce vždycky vyhrávat a být co nejvýš. Letos se to podařilo a doufám, že na to navážeme příští rok.

Když mluvíš o příští sezóně, jaká myslíš, že bude? Pokud tady ti mladí kluci zůstanou, měli byste být ještě silnější.

Uvidíme. Záleží na tom, kdo odejde, kdo přijde. To jádro zůstane pořád stejné, kluci mají podepsané smlouvy i na příští rok a dál. Ti mladí budou určitě lepší, ale bohužel to nejsou naši hráči. Uvidíme, jestli je jejich kluby pustí. Určitě bychom je chtěli, budou otrkanější, budou vědět, co od toho čekat a určitě na nich půjde vidět další výkonnostní růst a zlepšení.

Ta sezóna už bude jiná v tom, že se bude padat. Pokud se teda opět nezmění pravidla. Myslím si, že se padat bude a tím to získá zase jiný náboj.

To je budoucnost. Pojďme ještě k nedávno skončené sezóně. Kdybys měl vyzdvihnout jeden dva momenty základní části, takové ty nejzajímavější nebo nejúspěšnější, které by to byly?

Je těžké něco vybrat. Třeba ten zápas s Litoměřicemi o šestku, to byl dobrý zápas. Pro mě osobně jsou nejlepší souboje se Vsetínem. Ty mě hrozně baví. I ty zápasy s Budějovicemi, člověk je vždycky chce porazit a sehráli jsme s nimi slušné zápasy.

Co když přijede Přerov, kde je kapitán Jirka Krisl. Pak proti sobě jdete dva Havířováci jako kapitáni, každý v jiném dresu. Jak tohle vnímáš?

Tak to je v hokeji. Jsme samozřejmě dobří kamarádi, je to takové jiné, ale na ledě už to tolik neřeším. Abych řekl pravdu, tak je jedno jestli tam je on, nebo někdo jiný. Neřeším, kdo hraje proti mně.

Závěrem přeji hodně zdraví, ať to všichni přežijeme ve zdraví a sejdeme se někde venku, třeba si na nějaké zahrádce dáme pivo.

Taky přeji všem to samé, hlavně zdraví a ať můžeme jít normálně ven.

Děkuji za rozhovor.

Instagram Youtube