Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Jakub Matai: Letní příprava mi hodně sedí

21.06.2018 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Jakub Matai vstupem do letní přípravy začal svou druhou sezonu v AZetu. Jak prozatím přípravné období hodnotí, co říká na současný kádr a jak vidí nový ročník 1. ligy? Odpovědi nabízí následující rozhovor.

Jakub Matai
Narozen 9.5.1993
Post: útočník/obránce

Jakube, v jaké fázi letní přípravy se momentálně nacházíte?

Já bych na úvod připomněl, že před přípravou přišel kondiční trenér Pavel Horyl a já si to nemůžu vynachválit. Několik let jsem zažil letní přípravy ze staré školy, nebylo to ono a do sezony jsem šel unavený. S Pavlem děláme dobré věci, cítím se dobře, i klukům v kabině to sedí. Do sezony nám to určitě hodně pomůže.

Jinak první tři-čtyři týdny jsme nabírali hrubou sílu, cvičili jsme spíše pomalu. Teď se při cvičení přesouváme více do dynamiky, děláme různé výběhy atd. Jak jsem říkal, moc mi to vyhovuje.

Trénujete v relativně menším počtu hráčů. Jak to vnímáš?

Z mého pohledu to není vůbec na škodu. V tom obvyklejším počtu 25 – 30 hráčů, nemá trenér šanci dohlédnout na všechny a opravovat případné chyby při cvičení. Takhle nás bývá 15 – 20, protože někteří mladí kluci ještě musí chodit do školy, a Pavel hned vidí, co děláme špatně a čím si spíš můžeme uškodit, než aby nám to prospělo.

A co říkáš na momentální složení kádru?

Slýchám různě od lidí ve městě, že máme slabý kádr, ale s tím úplně nesouhlasím. Ono to není jen o jménech. Třeba v Las Vegas složili kádr z hráčů jinde odepsaných a došli do finále Stanley Cupu. Máme tam mladé kluky ve věku 20 – 23 let, kteří, když dostanou šanci, tak budou na první ligu nadprůměrní. Všem fanouškům bych chtěl říct, že nic nebalíme. Naopak si věříme, máme v šatně super partu, a to myslím, dělá hrozně moc. V zápase pak, když je potřeba, zaskočí jeden za druhého a ve výsledku je to víc, než když si někdo přijde jen zahrát.

Jakub Matai během letní přípravy s Filipem Semanem.

Co tvoje herní pozice? Zůstáváš pod trenérem Režnarem „předělaným“ obráncem?

Ta loňská sezona pro mě byla taková všelijaká. Odešel jsem z Olomouce, byl jsem v Litvínově na měsíční zkoušce, z toho jsem byl 14 dní zraněný, takže to nevyšlo. Pak jsem dlouho čekal, a když přišla na konci září nabídka z Havířova, tak jsem neváhal. Moc jsem chtěl už hrát. No a už tu předchozí sezonu v Olomouci jsem skoro celou už odehrál v obraně. A když jsme pak hráli předposlední kolo základní části s Přerovem, dá se říct o play-off, a hned z kraje se zranil Tomáš Drtil, tak jsem za něj zaskočil. A myslím, že jsem to zvládl velmi dobře. Stejně tak se mi v obraně dařilo i v play-off. Takže ve finále mi to sedí v obraně asi více a i mě to baví.

Ty jsi ve svých 25 letech v kádru čtvrtý nejstarší. To ses velmi mladý přesunul do pozice spíše zkušenějšího hráče.

No, je to nezvyklé, v tomto věku… Ale zase pro mě je to nová zkušenost. Být lídr, usměrňovat kluky. Nevadí mi to, nemám s tím problém. A jak už jsem říkal, tomu týmu věřím.

Minulý týden byl Jakub v kuchařském týmu AZetu na charitativní akci "Polévka je grunt"

Nová je pro tebe i situace, že jsi v AZetu od počátku přípravy. Zažíváš tedy Havířov i v jiném období než je podzim a zima. Je to pro tebe velký rozdíl?

Není to úplně velký rozdíl. Je pravda, že když jsem přišel na podzim, tak to bylo trochu ponuřejší. Ale i se sněhem vypadal Havířov hezky. No a co teprve, když všechno a jaře rozkvetlo…Myslím, že je to nespravedlivý předsudek, že Havířov je nějaký zapadákov. Mně se tady líbí.

Jaké máš v Havířově za ten půlrok vybudované zázemí?

První týden jsem ještě bydlel sám v Ka Klubu, ale pak za mnou přijela přítelkyně a bydlíme spolu v bytě. Je zdravotní sestra, což je pro mě ideální, protože kamkoliv já jdu, tak ani ona nemá problém sehnat práci.Našla si místo v Havířovské nemocnici, skvěle zapadla do kolektivu a myslím, že i jí se tady líbí. My si nemáme na co stěžovat.

Jste mladý a bezdětný pár, ale nějakého domácího mazlíčka asi máte, že?

Máme dva potkany a teď jsme si pořídili kočičku. Tak uvidíme, jak to spolu ty zvířata zvládnou :-).

Obraťme list. Jak vnímáš situaci, že Kadaň, kde jsi s hokejem začínal, možná nebude účastníkem letošního ročníku 1. ligy?

No zrovna minulý víkend jsem v Kadani byl na takovém tradičním hokejbalovém turnaji. Hráli tam třeba i Franta Lukeš a Viktor Hübl. Mimochodem je to sice přátelský turnaj, ale hodně prestižní. Nikdo nechce prohrát, takže tomu odpovídá i nasazení :-). A zaregistroval jsem, že to v klubu ještě úplně nevzdávají a snaží se zařídit, aby mohli 1. ligu hrát.

Pro mě teď, z pohledu hráče Havířova, je to takové rozporuplné. Na jednu stranu znamená hraní v Kadani velkou zátěž, vzhledem k dlouhému cestování, ale na druhou stranu by mi bylo jejich odstoupení líto. Přeci jen, je to tradiční účastník a pár let zpět hráli i důstojnou roli. Dá se říct, že jsem na vážkách, jak by to mělo být.

A jak sleduješ další dění a novinky v 1. lize? Jaký bude její další ročník.

Nejsem rád, že se nepadá. To pak ztrácí soutěž šťávu, protože některé týmy to už v průběhu zabalí. To že se rozšiřuje, mi nevadí. Bude více zápasů a pro mě je lepší hrát než trénovat. Pozitivní je, že se omladila. A taky, že přibývají týmy z Moravy. Chodí na ně hodně fanoušků, zápasy mají náboj. A jaká bude? Uvidíme.

Jakube, děkuji za rozhovor a přeji tobě i týmu úspěšnou sezonu.