AZ Havířov

Do konce února je ve Fanshopu akce - při nákupu nad 300,-Kč - plakát A-týmu zdarma.

Jakub Kotala - mám rád vyhrocené zápasy a emoce na ledě i na tribunách

21.03.2019 | Petr Miklas

Útočník Jakub Kotala patřil celou sezónu k tahounům AZetu, v play-off to jen potvrdil. Nebýt zranění a vynechaných třinácti utkání mohl nasbírat víc než 33 bodů v základní části. V té dal 12 gólů, v play-off se v šesti zápasech trefil čtyřikrát. V následujícím rozhovoru se Jakub rozpovídal o předsezónních prognózách a vrátil se i k play-off a zápasům s Českými Budějovicemi.

Jakub Kotala
Věk: 22 let
Post: útočník

Před sezónou se AZetu moc nevěřilo, tipovali vás někam na třinácté místo v tabulce. Nakonec jste byli dlouho docela vysoko, byla tam i reálná šance na umístění v první čtyřce. V čem spočívá tajemství úspěchu tohoto podceňovaného týmu?

Myslím si, že to byl ten tým samotný. Kdo to sledoval od léta, viděl, že jsme ukazovali čtyřku. Bylo to proto, že jsme si věřili. Věřili jsme tomu, že když na ledě odvedeme všechno, předvedeme dobrou práci, tak budeme hrát dobrý hokej. Samozřejmě, a to nechci nikomu podlézat, je to určitě i zásluhou trenéra, který nás nechal hrát. Všechno se to dobře sešlo tak, že jsme byli fakt blízko. Chyběl kousek a v té čtyřce bychom fakt byli.

Takže to, co bylo vidět na fotkách a o čem se hodně spekulovalo, opravdu znamenalo, že chcete být do čtvrtého místa?

Jo. Teď už to můžu říct. Ze začátku to byla sranda, ale postupem času jsme tomu začali věřit i my a chtěli jsme být do čtvrtého místa.

Bylo nakonec výhodou týmu, že byl hodně mladý a měl důvěru trenéra, který vás nechal hrát, jak jsi říkal? Pomohlo třeba i to, že vás soupeři mohli podcenit?

My jsme si věřili, byla tady dobrá parta kluků. Nevím, jestli nás někdo podcenil, ale my jsme šli za úspěchem.

Naopak ke konci základní části, kdy jste si mohli pojistit play-off a v klidu se na vyřazovací boje připravit, jste najednou prohráli dobře rozehrané zápasy a zbytečně si komplikovali situaci. Čím to bylo? Nedošlo k nějakému podcenění soupeře? Narážím na zápasy s Kadaní a Ústím nad Labem.

Neřekl bych, že jsme to úplně podcenili. Šli jsme do těch zápasů s tím, že jsme věděli, o co hrajem. Chtěli jsme dobře nastoupit a rychle rozhodnout. S tou Kadaní nám to nevyšlo vůbec, ale nakonec jsme nějak ty body urvali.

V Ústí se stalo, co se stalo. Vedli jsme 3:0 a možná jsme si mysleli, že už to půjde a že máme zajištěné play-off. Pak přišel zkrat a prohráli jsme. To taky možná vychází z toho týmu. My jak dostaneme trochu volnosti, tak polevíme. Stalo se. Na druhou stranu jsme si to play-off pak vybojovali s Třebíčí.

Tak to bylo v podstatě celou sezónu, že jste proti silnějším soupeřům hráli lepší hokej a udělali lepší výsledek, než proti těm papírově slabším. Je to dáno jinou hrou soupeře? Hrají silnější týmy útočnější hokej?

Ne, já si myslím, že to bylo tak, jak jsem odpovídal k té předchozí otázce. Když jsme trochu pod tlakem, když víme, že ten soupeř bude kvalitní, tak i my se v hlavě nastavíme jinak a podáme lepší výkon.

V play-off na vás vyšly České Budějovice. Měli jste vy hráči nějakého soupeře, kterého jste si přáli?

To asi každý individuálně. Já jsem to nějak neřešil. Vím, že si někteří přáli Vsetín, hlavně kvůli jejich dobré fanouškovské základně a toho, že by byla dobrá atmosféra. Jinak nám to bylo asi jedno. Já osobně jsem nechtěl Jihlavu, ale jinak mi to bylo jedno.

S Českými Budějovicemi jste nakonec sehráli parádní sérii, která byla hodně vyrovnaná. Co chybělo k tomu, abyste vyhráli aspoň jednou doma? Hodně blízko jste byli ve čtvrtém zápase, kdy jste osm minut před koncem vedli, ale pak jako byste se lekli. Co se stalo?

No, ty domácí zápasy nás bohužel stály celou sérii. Nemyslím si, že jsme se nějak lekli. Je třeba si přiznat, že ty Budějovice jsou kvalitní manšaft. Když hrajou na hraně, je to s nimi těžké. Je to škoda, protože nám chyběl kousek. Možná, kdybychom byli trošičku zkušenější, tak bychom si to vedení dokázali pohlídat.

V posledním utkání celé série na domácím ledě vládly emoce na tribunách, na ledě i na střídačkách. Ty sám jsi tam byl mezi hlavními postavami. Zdálo se, že hráči Motoru se vás snažili rozhodit, vyprovokovat a vyřadit ze hry. Mohla to být z jejich strany i součást taktiky? Jak těžké je zdržet nervy v takové chvíli?

Nevím, jestli to byla jejich taktika. Každopádně ty emoce k tomu patří a já to mám rád. Nechám se i rád k něčemu takovému vyprovokovat. Neříkám, že to bylo úplně správné, ale já to mám rád když fanoušci hodí na někoho pivo. To myslím obrazně, nemyslím tím, že bych někomu říkal, ať tam dělá bordel. Nemám rád, když na ledě někdo jezdí jak leklá ryba.

Těšil jsem se na vyhrocené zápasy, jako je tento. Bohužel jsem se pak nechal unést a moje vyloučení bylo zbytečné. Už jsem to v jednom rozhovoru říkal. Mrzí mě to, protože jsem v podstatě nic neudělal. Nepobil jsem se, nikoho jsem nepíchnul holí ani jsem nenadával rozhodčímu a stejně jsem byl vyloučený do konce zápasu. Takový trest za posunky je podle mě trochu nešťastné rozhodnutí, kór v play-off.

Kdyby ses mohl zpětně do této situace vrátit, šel bys raději do té bitky s rizikem trestu na 2+2 minuty nebo na 5 minut a do konce zápasu? Nebo bys to udělal stejně?

Kdybych věděl, že to tak dopadne, tak se tam klidně biju celý zápas. Ale to jsem nevěděl a všichni viděli, že se nechci bít. Věděl jsem, že bych měl v dalším zápase stopku, kdybych se pobil. A to jsem netušil, že za gesta, která jsem udělal, se dávají desítky. Čekal bych to, kdybych ukázal prostředníček. Asi je to moje chyba. Nevím, jestli neznám pravidla nebo jestli to rozhodčí posoudil dobře.

Podle mě to bylo přísné vyloučení. Díval jsem se potom na zápasy ostatních sérií, kde byl po zápase vždycky někdo zraněný nebo tam byla bitka, což u nás nebylo a přišlo takové vyloučení. Pro mě to je nesmysl. Ale asi to tak mělo být.

Každopádně z pohledu fanoušků ta sezóna byla úspěšná. Gradovalo to v play-off, kde jste hráli srdcem a bojovali až do konce. Každý, kdo to viděl, musel být spokojen, i když doma jste nevyhráli a vyhrát vás viděli jen ti fanoušci, kteří jeli do Českých Budějovic...

Je to škoda. Za prvé kvůli lidem, za druhé kvůli nám. Myslím si, že kdybychom vyhráli doma, tak bychom měli velkou šanci vyhrát celou sérii. Dali jsme do toho všechno a myslím, že to šlo vidět a nikdo na nás nebyl naštvaný. Maximálně my sami, že jsme to nezvládli.

Jak jsi spokojen se svým vlastním výkonem v celé sezóně?

Vždycky to může být lepší. Ale neměl jsem špatnou sezónu, škoda toho zranění na začátku. Zranil jsem se sám a přišel jsem o dost zápasů. Potom, když jsem se rozehrával po zranění, nebyl jsem stoprocentní, co se týče té ruky. Nakonec jsem se dostal do slušné formy, ale pořád je na čem pracovat.

Jaké máš vyhlídky na další dny? Máte už dovolenou?

Ve středu 13. března jsme měli poslední trénink. Ještě jsme měli takovou týmovou rozlučku, poseděli jsme spolu. Pak jsme to rozpustili a máme dovolenou. Kluci odjeli domů za rodinami a trochu si odpočinout.

Děkuji za rozhovor a přeji pěknou dovolenou.

Instagram Youtube
×
Dnes v 17:00 | Muži
AZ Havířov
HC ZUBR Přerov