AZ Havířov

O PRODEJI PERMANENTEK VÁS BUDEME INFORMOVAT!

Jak si v sezóně 2022/2023 vedla 9. třída havířovského AZetu?

20.04.2023 | Lukáš Jandora

I kategorie deváťáků má téměř za sebou sezónu 22/23, v těchto dnech sice kluci ještě bojují o reprezentaci našeho města a klubu na jednom turnaji, nicméně sezóna ligová je ta tam. Deváťáci, kdy na většinu z nich bude čekat přesun do dorostenecké kategorie, měli v letošním ročníku samostatnou soutěž, která má sloužit jako příprava právě na dorost. Hráči AZ Havířov sice nepostoupili do vyšší nadstavbové skupiny, ale i tak panuje v týmu trenéra Pavla Kubečky spokojenost. Jak hodnotí průběh sezony hlavní lodivod havířovské "devítky"? Jaká tedy sezóna byla?

"Zdravím, omlouvám se, ale jsem na rybách, rád na všechny otázky odpovím později", začíná hovor trenér Kubečka, který vyrazil na relax a možné vyčištění si hlavy k vodě. Začíná tak rozhovor poté, kdy se jej ptám na jeho pocity, dojmy a myšlenky ze sezóny, která je prakticky za námi... Netuším, jak ryby braly, nicméně následující den se trenér pustil do příjemného vyprávění, kterým pouť našich deváťáků trochu přiblížil...

Suchá příprava

"Letní přípravu jsme začali 2. května, tréninky byly na denní bázi od pondělí do pátku. Během prvního měsíce bylo pár omluvených absencí, zejména díky zkouškám ve škole a školním výletům, co se týká celkové absence na trénincích, tak kluci chodili vesměs pravidelně", nastiňuje hned na úvod našeho povídání Pavel Kubečka. "U několika jedinců se projevila snaha o uvolnění z tréninku z důvodu malých bolístek, ale po rozhovoru trenéři/hráč již toto bylo úplně odstraněno."

Trenér našich deváťáků se také rozpovídal o tom, jak si tým zpříjemňoval chvíle mimo tréninkovou dřinu, aby se rodil kolektiv, aby se kluci více poznávali i mimo led... "Právě během toho měsíce května jsme si zorganizovali různé společné akce, třeba opékání špekáčků společně i s rodiči, vyšlap na Lysou horu opět i s rodiči nebo také návštěvu kina v nedaleké Ostravě, kde byla téměř stoprocentní účast. Původně jsme měli v plánu navštívit promítání filmu Vyšehrad, ale protože pro nízký věk kluků jsme vpuštění nebyli, zvítězila náhradní varianta v podobě filmu Doctor Strange."

Napadlo nás se zeptat, protože kluci jsou v deváté třídy ve stadiu vrcholné puberty, zda musel trenérský tým řešit v tomto směru nějaké problémy... "Tato třída patřila v minulých letech k těm horším co se chování týče, nicméně od začátku přípravy, kdy jsme jim společně s Honzou Křivohlávkem vysvětlili, co se od nich chce, a na oplátku co se jim bude dávat, tak jsem nic, co by se vymykalo normálu, nezaznamenal. Ba naopak, jsem s přístupem k tréninku a s chováním kluků spokojen."

V závěru tohoto tematického bloku, kterým je právě suchá příprava, u mnoha hráčů hodně neoblíbená, se trenér Kubečka rozpovídal také o tom, na co se u kluků nejvíce zaměřovali. "Bylo to hlavně o dynamice, síle, rychlosti a obratnosti. Součástí přípravy byla ale například také Tabata ve studiu Fit v Havířově, nechybělo plavání na bazénu na Šumbarku. Celá letní příprava byla zakončena soustředěním ve Starých Hamrech, které bylo pojato jako stmelování kolektivu. Absolvovali jsme třeba 16 km výšlap na Lysou horu, opékali párky a hráli spousty her o sladké odměny."

Příprava na ledě

Po letním drilu, dá-li se to tak nazvat, hráči konečně vyjeli na led... "Přípravu na ledě jsme začali turnajem ve slovenském Popradu, kde byla kvalitní mužstva jako např. Slovan Bratislava, Trenčín, Bánská Bystrica, Liptovský Mikuláš či maďarský výběr, turnaj nám ukázal, v čem kluci zaostávají, čemu naopak rozumí a co jim sedí. Podle toho jsme upravili tréninkové plány. Postupně jsme se zaměřili na bruslení, příjem a rozdávání nahrávek, hru jeden na jednoho či dva na dva, pochopení různých herních situací, střelbu, řešení nerovnovážných situaci dva na jednoho či tři na dva, hru v oslabení a samozřejmě přesilovky."

V tomto věku, kdy kluci mohou mít plno jiných životních zájmů než jen sport, je důležité, aby docházka na tréninky byla co nejlepší. Je to tak? "Kluci chodili na trénink většinou v plné počtu. Sem tam nějaká omluvenka kvůli školy popř. krátkého onemocnění byla, dlouhodobější zranění potkalo pouze Honzu Mikla. Dalším delším oslabením byla neúčast Davida Kajzara, který zkoušel štěstí na hostování ve Vítkovicích, ale jinak jsem byl s docházkou na tréninky spokojený."

Jaká byla ligová sezóna? 

Letošní liga 9. tříd měla jasný jízdní řád. Po odehrání krátké základní části (týmy spolu hrály jen jeden vzájemný zápas) se pole ve všech deseti skupinách rozdělilo. Dva nejlepší z každé skupiny postoupili do nadstavby, navíc společně s nimi také nejlepší týmy ze třetích míst. Z "havířovské" skupiny postoupil suverénní Třinec společně s Vítkovicemi a Porubou. A právě na Porubu ztratil Havířov tři body, o které mu postup do "lepší společnosti" utekl. V krátké základní části dokázali mladí AZeťáci čtyři utkání vyhrát a třikrát odešli jako poražení. 

Následovala druhá část, osmičlenná skupina, ve které se každý s každým střetl 4x, celkově tedy 28 zápasů. Když k tomu připočteme těch 7 z úvodu soutěže, odehráli ti nejvíce vytěžovaní hráči 35 mistrovských utkání.

"V nadstavbové skupině jsme se umístili na krásném čtvrtém místě, obdrželi prakticky nejméně branek a byli nejlepším týmem ve hře v oslabení", dodává Pavel Kubečka, na kterém je se sezónou vidět spokojenost. Ve zmíněné nadstavbové skupině jsme bodově nestačili na trio Šumperk, Olomouc a Nový Jičín, za sebou naopak zanechali Opavu, Frýdek-Místek, Kopřivnici a Orlovou...

O různé statistické údaje v této kategorii samozřejmě nejde, však doplníme, že s 32 body se nejproduktivnějšími hráči nadstavbové části stali útočník Jakub Kučera, kterým byl zároveň nejlepším střelcem týmu, a obránce Jakub Kůrka. V počtu bodů získaných na zápas pak dominoval výše zmíněný David Kajzar, kterému na 22 kanadských bodů stačilo pouhých 11 zápasů. A brankáři? Rovnocenné příležitosti dostávali Daniel Ovčaří s Ondřejem Kozlem, kteří se v bráně střídali...

(tým deváťáků chodil na domácí utkání v košilích)

Posezónní aktivity?

"Po skončení sezóny jsme absolvovali turnaj v Orlové, který se nám podařilo vyhrát. Poté následovaly dva velikonoční turnaje v Havířově, v tom prvním jsme po vítězství ve skupině, kdy našimi soupeři byli Liptovský Mikuláš, Košice a tým ze Švédska, postoupili do semifinále. V něm jsme našeho soupeře bohužel trochu podcenili a prohráli 3:4. Následovala bitva o třetí místo, ve které jsme podlehli Košicím po prodloužení. Další domácí turnaj se nám už podařilo vyhrát a získat druhé turnajové vítězství ze tří možných, čehož si hodně cením. Zakončení sezóny máme turnajem v Mostě (20 -23.4.), kde máme ve skupině krom tuzemského mančaftu také po jednom týmu z Finska a Německa."

Závěrem povídání jsme se pana trenéra zeptali na nějaké takové pocitové hodnocení, o které se může podělit. "U kluků je určitě vidět zlepšení, jak v chování, přístupu, tak i v samotných dovednostech a hře. U někoho samozřejmě více, u jiného méně, každopádně musím tuto končící sezónu hodnotit pozitivně." 

A kdyby si měl havířovský lodivod zahrát na předávání cen Český slavík, kdyby vystoupil na to pomyslné pódium a měl někomu poděkovat? Tak, jako jsme to po desetiletí znali u Karla Gotta? "Krom mých svěřenců, což beru jako nějakou samozřejmost, musím poděkovat i hráčům ročníku 2009, kteří nás pravidelně doplňovali, jak v zápasech, tak trénincích. Rovněž poděkování patří rodičům, kteří po celou sezónu respektovali pravidla, která jsem klukům nastavil, což je obrovsky důležité. Děkuji také vedoucímu týmu Martinu Vudarčíkovi, který mi celou sezónu pomáhal, děkuji za vzornou přípravu domácího velikonočního turnaje, který se všem zúčastněným týmům moc líbil. Také dívkám a kamarádkám kluků, které nás podporovaly i na dalekých výjezdech, no a v neposlední řadě patří díky všem trenérům, kteří mně a Honzovi s kluky pomáhali, ať už z klubu nebo Vojtovi Ptákovi (Tabata). Do dalšího hokejového, ale i mimo hokejového, života přeji všem klukům jen to nejlepší a věřím, že se někdy všichni sejdeme a na tuto sezónu rádi zavzpomínáme. VAMOS, vyhrajeme", dodává se znatelným úsměvem na tváři Pavel Kubečka... Který se také zmínil, kolik kluků z letošní devítky má na to, aby v příští sezóně hráli za dorosteneckou kategorii. Číslo si necháme pro sebe a třeba za rok jej srovnáme s tipem pana trenéra. 

Tým 9. třídy 2022/23:

Brankáři: Ondřej Kozel, Daniel Ovčaří

Obránci: Tymon Budziaszek, Matěj Jemelík, Dominik Kubálek, Ondřej Szarowski, Jan Mikl, Martin Vudarčík, Jakub Kůrka

Útočníci: Filip Belan, Daniel Bolek, Šimon Danečko, David Kajzar, Kamil Kopa, Jakub Kučera, Aleš Tvrdý, Jiří Valenta, Jan Pečonka

Letošní výsledky našich deváťáků jsou ZDE.

Youtube