AZ Havířov

Odkaz na on-line ticketing pro nákup vstupenek na zápasy ZDE.

Dušan Šafránek: Říkám, že gólman musí chytit všechno

23.11.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Po 22 kolech CHANCE ligy jsme si na slovíčko vzali trenéra havířovských gólmanů Dušana Šafránkem. Ten v organizaci AZetu působí na této pozici od sezóny 2018/19. Ač je to rodák ze Šumperku, tak v Havířově hokejově vyrostl a odchytal tady celkem deset sezón. Dnes vám s ním přinášíme tento aktuální rozhovor.

Dobrý den pane trenére, z Třebíče jste domů přivezli dva body, ale pak ve třech zápasech prohrálo. To není optimální, že?

Dobrý den, to máte pravdu. My jsme, ve velmi těžkém, zápase s lídrem dokázali vyhrát za dva body. Hra tam byla dobrá a Fůča u nich zachytal dobře. No ale pak ve třech zápasech dokážeme sebrat jenom jeden bod proti Ústí, které tady přijelo ještě oslabeno. Nebylo to optimální. 

Co můžete dělat, když obrana v několika duelech chvílemi připomínala, s odpuštěním, průtokový ohřívač?

Říkám, že gólman musí chytit všechno. Bohužel, někdy to tak nejde a výsledky podle toho i vypadají. Děláme obrovské chyby v obraně, ale to bylo způsobeno výsledky, které se udělaly. Ležela na nás deka. Když uděláme dobrý zápas, tak se od toho pak musíme odrazit. Trošku zvednout hlavy a snažit se řešit ty věci, které chceme a vyčistit si hlavy.

V Havířově se změnil trenér, předtím byl ještě k týmu povolán Petr Sikora na pozici asistenta. Vyvětralo se?

Hlava dělá strašně moc. Osmdesát procent výkonu gólmana, za mě, dělá hlava. Přijde jiný styl tréninku. Každý člověk má na hokej jiný názor. To je to, co by mělo pomoci.

No a co vaši mladí? Maňásek, Nowak a Zlatnický si nevedou špatně, ale nejen áčku se letos nedaří, že?

Výsledkově se letos dorostu i juniorce nedaří. Samozřejmě byl tam problém s velkou marodkou, oba týmy nastoupili k zápasům s minimálním počtem hráčů. Kdo udržel hokejku, tak šel na led. Tohle období je snad už za námi. Co se týče gólmanů, tak ti prohrávají. Což nikdy není dobře. Na druhou stranu od trenérů jde zpětná vazba, že gólmani chytají slušně. Takže by to nemělo jít za nimi. Na jednu stranu je to fajn, ale výhra je prostě výhra.

Jaké to pro vás je, když si v Havířově vychováte reprezentačního gólmana, jakým je Adam Dybal a větší týmy vám ho pak seberou?

Tak ono to není, že by mi ho někdo sebral. Hráči se posouvají, jdou pryč za lepšími podmínkami. Tak to bohužel v našem hokeji je. To je práce, kterou v Havířově děláme. To, že se snažíme posouvat kluky výše. Ať už to je Adam Dybal, anebo Aleš Stezka, který teď chytá výborné zápasy v Extralize za Vítkovice.

Berete to jako dobrý feedback?

Je to zpětná vazba, která je dobrá. Pokud ti kluci dostanou nabídku s lepšími podmínkami, tak my jim těžko můžeme bránit, aby šli do Extraligy. To je práce, kterou se snažíme v Havířově dělat. Posouvat hráče.

Marek Štipčák je příjemné překvapení…

Štipec u nás v áčku funguje dlouho. Vezměte si, že už loni, když měl poslední rok u juniorky, tak trénoval s áčkem. Ví, co po něm chceme. Zná náš systém, ať je to rozehrávka, věci pod bránou. Od Aleše se naučil spoustu dobrých věcí. Dělá to, co má a pracuje na sobě. Teď je to na něm, jestli si to udrží a čapne šanci za pačesy.

Máte formu, jste mladý, tak to půjde samo, anebo je to hlavně pro gólmana o štěstí?

Tak o štěstí. On si musí říci, co vlastně chce. Letos maturoval, Marek se musí rozhodnout, co je pro něj vlastně prioritou. Jestli je to škola, anebo chce jít cestou profesionála. To je totiž obrovský rozdíl. Hrát druhou ligu, popř. nižší ligu při práci, anebo být profesionálem. Každopádně má našlápnuto a svou šanci dostal. Zachytal AZetu slušně zápasy.

Vrátil bych se k zápasu na Slavii, tam AZ schytal deset gólů. To muselo přeci nějaké šrámy na gólmanech zanechat?

V prvním zápase nastaly těžké situace, kdy jim, jako trenér, můžu těžko něco vytknout. Ty situace prostě nastaly… No a je to těžké na hlavu gólmana. Samozřejmě pro mě je lepší dostat gardu a jít do příštího zápasu s čistou hlavou. Když se takhle podíváte na jiné výsledky, tak se pozná dobrý gólman. Když jde po špatném zápase zase do klece a je dobrý. Dostane se desítka, hodí se to za hlavu a jede se dál. Není to jednoduché, kluci se ale s tou situací musí vypořádat. Pro ten manšaft to byl i impuls v tom, že na led jde najednou mladý gólman, kterému ve finále chceme všichni pomoci.

Protože nemá tolik zkušeností?

Ano, když se podíváte do těch opravdu TOP soutěží, tak tam gólman inkasuje jeden večer šest gólů, ale další zápas vychytá nulu. To je prostě hokej, každý zápas nám začíná za stavu 0:0.

V týmu byla velká fluktuace, chyběla sehranost a také gólman formátu Aleše Stezky. To jsou příčiny, proč je AZ dole?

To je přesně ono, přijdou noví kluci a někdo ten systém zvládá a někdo zase ne. Trvá to. On Aleš přišel k nám a začal se se učit systém rozehrávky, systémové věci k obraně. To chvilku trvá, není to tak, že člověk přijde a za měsíc všechno ví. Gólman to musí vstřebat a pak mít klid na to chytání. Ono to má být, tak že v prvním roce, gólman přijde, ve druhém se furt učí a ve třetím se v podstatě slízne ta smetana. Když se budeme první sezónu učit, tak se to pak ve druhé zlepší. Pak už ve hře přijdou automatizmy. Kluci na sebe na ledě nemusí volat a pak je radost na to koukat. My nemůžeme podepsat gólmana na pět let, v Havířově s nimi pracujeme a pak je pošleme dále.

Letos chybí góly...

Góly. Já to říkal na předešlé poradě. My góly umíme dávat, ale to je přesně o tom. Dlouhodobě nesmíme tolik inkasovat. Každý zápas je jiný, v hokeji ale není možné hrát na nulu. Udělali jsme spoustu chyb v obraně. Pokud hrajeme nějaký systém, tak jej musíme dodržovat a nikdy nesmíme polevit. U nás byl problém v tom, když nám vypadl jeden obránce. Hru máme nějak nastavenou, ale v momentě, kdy někdo chybí, tak nás nemohou přehrávat na dvě nahrávky tam a zpátky. Gólman začne lítat, je fajn, když to chytne, ale je to těžká věc. Pokud nám budou jezdit borci z brejků na výlety. Pokud někdo sleduje statistiky...

Malinko.

No tak víte, odkud nám padají góly. My jsme strašně gólů dostávali z předbrankového prostoru.

Tam toho ale padá nejvíce…

Dlouhodobě, pokud to nebudeme mít pokryté, tak nás to může hodně srazit. Ono to tak ale je, když si vezmete góly od červené, anebo z rohů. Nějaké sice padnou, ale je jich minimum. Většina gólů padá z předbrankového prostoru. To je to gro, kde se hraje o body.

Trenére, díky za váš čas, přeji vám, i vašim svěřencům, vše dobré. 

Instagram Youtube