AZ Havířov

Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Dotace pro mládež HC AZ Havířov 2010 z.s. z rozpočtu statutárního města Havířov

17.01.2019 | Klub

H A V Í Ř O V - Protože některé rodiče, fanoušky a jiné osoby trápí, jak se hospodaří s dotací města pro mládež, jestli se z těchto peněz nefinancuje „mužský hokej (tedy A tým), nebo jestli prezident klubu nestaví nové domy a neobohacuje se za tyto městské peníze,“ rozhodli jsme se v následujícím článku přesně specifikovat, na co se peníze z dotace města pro mládež používají. (Titulní fotografie je ze slavnostního předávání nových dresů žákovským a mládežnickým kategoriím před sezonou 2018/19).

„Především je na úvod potřeba říct, že bez podpory města Havířov bychom hokej, ať mládežnický nebo mužský, v našem městě nemohli dělat, na takové úrovni jako ho děláme. A za to městu moc děkuji a velice si toho vážím,“ říká president AZetu Jaroslav Mrowiec a dodává.„Nejsme město, kde by vládl průmysl, nadnárodní společnosti, energetičtí giganti anebo jiné komerční firmy. Kdo někdy zajišťoval peníze do jakéhokoliv sportu nebo kultury v našem městě ví, o čem píšu. I před těmito lidmi „smekám“. Hokej v našem městě má ještě jednu podstatnou překážku a to jsou dva super hokejové týmy v jeho blízkosti a to Vítkovice a Třinec.

Výše dotací z rozpočtu města Havířov pro mládež:

  1. Dotace mládeže na činnost klubu, která je určena přímo klubu. Pro rok 2018 činila 4 500 000,-Kč, v roce 2019 částka ještě není zastupitelstvem města schválena.
  2. Dotace na provoz hokejového klubu, která je určena SSRZ. Ta v minulém roce činila 2 000 000,- Kč a platily se z ní tyto položky: Nájem ledové plochy jak pro mládež, tak pro mužský hokej, nájmy šaten a nájmy zázemí klubu. Tato dotace je rozdělena ze cca 70 % pro mládež a z 30 % pro muže. Dotace se nevztahuje na komerční nájmy a to na nájem AZ Fanshopu a za stánky a bufety.Tuto dotaci hokejový klub finančně nedostává, jenom tyto služby započítává.

Přehled financování mládeže a podíl dotací na rozpočtu mládeže v klubu

Celkový rozpočet mládeže pro rok 2018 předpokládá příjmy ve výši 7 085 000,- Kč. Dotace města na mládež činí tedy 63,5% z celkových příjmů mládeže. (Pozn.: ani do příjmů, ani do výdajů se nezapočítává příspěvek na provoz od SSRZ!!). Členské příspěvky včetně příspěvků členů valné hromady jsou 12 %, dotace z MŠMT, MS kraje a dotace z ČSLH aj. činí 14 %, sponzorské dary a vlastní zdroje pokrývají zbylých 10,5 % z celkových předpokládaných příjmů klubu.

Kam jdou přesně peníze z dotace města na mládež:

  • 420 000,-Kč náklady na materiál – tuto položku klub utratí za hokejky a vybavení pro dorost a juniorku, dětské sety pro přípravku + brusle (první rok zapůjčuje klub zdarma, v dalších letech za poplatek do 500,-Kč na sezónu). Vybavení pro brankáře a trenérské pomůcky, jak na suchou přípravu, tak i na led. V roce 2018 byly nakoupeny dresy a štulpny pro všechny kategorie. Tato položka není v rozpočtu každý rok.
  • 250 000,-Kč náklady na pronájmy – jedná se o sportoviště převážně v letních měsících, bydlení pro dojíždějící v kategorii dorost a juniorka (v roce 2018 klub ubytoval 30 mládežnických hráčů v kategoriích dorost a juniorka, převážně v bytech našeho partnera RESIDOMO).
  • 2 500 000,-Kč náklady na honoráře, mzdy a odměny- odměny trenérům a asistentům trenéra, kondičním trenérům a za rozhodčí při domácích utkáních.
  • 1 300 000,-Kč náklady na služby-doprava, strava a ubytování při venkovních utkáních dorostu a juniorky, lékařská vyšetření a prohlídky hráčů, provoz webových stránek, poplatky za transfery hráčů.
  • 30 000,-Kč náklady na poplatky – registrace hráčů u ČSLH, startovné všech soutěží a pro všechny kategorie.

Kontrola městských dotací na mládež

„Hospodaření s dotačními penězi samozřejmě podléhá kontrole ze strany města. Peníze na činnost se vyplácí v průběhu daného roku a to ve 3 splátkách, před každou další splátkou musíme přesně doložit dílčí vyúčtování za předešlé splátky tak, aby vše bylo v pořádku. Všechny náklady se rozepisují už při žádosti v říjnu předcházejícího roku. Dále je konečné vyúčtování městské dotace na mládež kontrolováno zpravidla v průběhu června následujícího roku kontrolním odborem města, a to převážně za přítomnosti vedoucím tohoto odboru. Přibližně 90 % všech výdajů jde bezhotovostně přes klubový účet, zbylých 10 % výdajů probíhá v hotovosti. Jedná se o platby za rozhodčí při domácích utkáních mládeže a za stravné při venkovních utkáních dorostu a juniorky,“ uvádí Jaroslav Mrowiec.

Díky oběma dotacím z města rodiče hráčů nemusí hradit:

  • tréninkové a zápasové dresy
  • dopravu na mistrovské utkání (u nižších kategorií jezdí děti na zápasy do 15 km auty, ušetřené peníze přispíváme na dopravu na turnaj)
  • nájmy tělocvičen, venkovní sportoviště popř. bazénu
  • neplatí rozhodčí, časomíru ani zdravotníka
  • nájem ledu a trenéra ani asistenta trenéra

„Díky dotacím z města na mládež vybíráme velmi nízké roční členské příspěvky, přičemž v jednotlivých kategoriích jsou to tyto částky,“ vyjmenovává J. Mrowiec.

- přípravka: 2100,- Kč/za rok

- 3. a 4. třída: 6000,- Kč/rok

- 5. až 8. třída: 8400,- Kč/rok

- dorost a juniorka: 2000,-Kč/rok

„V případě roční úhrady je poskytována sleva 1000,-Kč/rok. V ceně je zahrnuto také broušení bruslí pro dané kategorie. Pro srovnání uvedu, jak se pohybuje výše příspěvků některých jiných klubech: Poruba 14 400,-Kč /rok bez výhod dopravy, tréninkových dresů aj. Kometa Brno 16 500,-Kč/rok bez dopravy,“ říká J. Mrowiec a na závěr dodává:

„Dotace na mládež od roku 2010 nikdy nesloužily k dotování mužského hokeje nebo jiných nesouvisejících projektů s mládeží. Naopak, mužský hokej se podílí na podpoře mládežnického hokeje a to finančně při smlouvách s juniorskými hráči. Chtěl bych také touto cestou požádat všechny rodiče, kterým se financování mládeže v čemkoliv nezdá tak, aby první dotazy nebo připomínky směřovali na vedení klubu a v případě, že jim není situace vysvětlena nebo zodpovězena, dotazovali se na město. Je pravda, že všechny dotazy, které končí na městě, nejsou buď podepsány, nebo jsou podepsány neexistujícím jménem. Věřím, že není doba, kdybychom se měli stydět a bát se za svou kritikou podepsat.“

Youtube