Dorostenci těsně porazili Polsko

Petr Miklas | 13.01.2023

Dnes jsme viděli velmi opatrné utkání, spíše souboj obran. Více ze hry měli hráči AZetu, kteří si ve druhé třetině vypracovali dvougólový náskok. Ve třetí části ale Polsko snížilo a v záveru sahalo po vyrovnání. Dorostencí AZetu ale hubené vedení udrželi a mají tři body. Další utkání sehraje dorost AZetu v neděli 15.1. od 15 hodin na domácím ledě proti Břeclavi.

Liga dorostu - 25.kolo pá 13.1.18:30
Polsko 16 - AZ Havířov
1:2
(0:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 49. Bieda (Laszkiewicz, Stolarski) – 35. Makula (Bielesz, Barnošák), 38. Bielesz (Toma). Rozhodčí: Rimmel - Tvrdý, Voznička. Vyloučení: 0:1. Bez využití. Diváci: 40. Průběh utkání: 0:2, 1:2.

Polsko 16: Tyczyński – Mosćicki, Bak, Hanzel "C", Kuklinski, Blazej, Bieda – Borys, Klucznik, Drabik, Myszka, Zajac, Laskiewicz "A", Stolarski "A", Guminksi, Ziober, Majerczyk
AZ Havířov: Král – Bortoli, Šenkyřik, Szarowski, Beleš, Krpec, Jurček – Bielesz, Jarolím, Barnošák "A", Lacina. Kósa, Morillas, Toma "C", Konesz, Makula, Ščerba "A"

První třetina nepřinesla nic zajímavého, jen vyloučení hostujícího Bortoliho, které bylo jediné v celém zápase. To přišlo až v závěru třetiny, takže Polsko si přesilovku přeneslo do druhé části.

A Poláci mohli jít v této přesilovce do vedení, jenže Zajac, který mohl pálit do odkryté branky, neuvěřitelně minul a jen se chytal se za hlavu. Ve 35. minutě tak otevřel skóre AZ, když po rychlé kombinaci s Barnošákem a Bieleszem poslal Wiktor Makula puk do levého horního růžku Tyczyńského branky.

O tři minuty později vedli hosté o dvě branky, protože Toma vybojoval puk u levého mantinelu a posunul jej na Dominika Bielesze, jenž odrazem o tyč poslal puk za Tyczyńského záda. Po čtyřiceti minutách tak AZ vedl 0:2.

Zajímavé věci se děly i ve třetí části. Ve 44. minutě se po chybě hostující obrany dostal k puku Majerczyk, ale zblízka nedokázal přehodit Králův pravý beton.

Ve 49. domácí snížili, když výborně provedený brejk 2 na 1 předvedli domácí Laszkiewicz a Wiktor Bieda, jenž střílel do odkryté branky.

V závěru utkání hráli domácí v šesti bez brankáře, ale hráči AZetu náskok udrželi a získali tři body. Polsko odjíždí z ledu s prázdnou.

Další utkání sehraje dorost AZetu v neděli 15.1. od 15 hodin na domácím ledě proti Břeclavi.

Marek Pavlačka (AZ Havířov) - Dnes jsme odehráli velice těžké utkání, s čímž jsme počítali a kluky na to připravovali. Musím je pochválit za to, že si to vzali k srdci a od začátku až do konce, s výjimkou několika úvodních minut ve druhé třetině, podali zodpovědný výkon. Polsko má dobře zvládnuté systémové věci, individuálně patří k těm lepším a navíc má asi jedny z nejlepších přesilovek v soutěži. V minulém zápase jsme na to doplatili, proto jsme na to znovu upozorňovali. Důkazem naší zodpovědnosti je jediné naše vyloučení, což bylo prvním základem našeho úspěchu. Hrálo se čistě, s jedniným vyloučením v zápase, ale v dobrém tempu a nechyběly férové osobní souboje a šance na obou stranách. V první třetině jsme jich měli více my, ale žádnou neproměnili.

Naopak začátek druhé třetiny nebyl úplně podle našich představ, soupeř měl více ze hry a také největší šanci, když při přesilovce netrefil prázdnou bránu. Se štěstím jsme oslabení přežili, to nás znovu nakoplo a začali jsme se dostávat do tlaku a do šancí. Dvě jsme využili a po druhé třetině jsme šli do kabin s dvougólovým náskokem.

Ve třetí třetině se sice soupeři podařilo snížit, ale více už jsme jim svým zodpovědným, takticky dobře zvládnutým, a bojovným výkonem nedovolili. V závěru se soupeř dostal do hry bez brankáře, kde si vytvořil tlak a ostřeloval naši bránu. V té chvíli nám bylo opravdu horko, ale kluci se rvali, bojovali a blokovali střely. Když něco prošlo na bránu, poradil si s tím náš dnes velice dobře chytající brankář.

Za dnešní výkon chci před klukama smeknout, hlavně za to, co předvedli v závěru. Přiklonilo se k nám štěstíčko, ale zadarmo to nebylo, šli jsme tomu naproti. Ještě jednou chci vyzdvihnout výkon našeho brankáře, který měl velký podíl na tom, že soupeř odjíždí bez bodu a my si můžeme do, stále velmi vyrovnané, tabulky připsat body tři.