Dorostenci si z Brna odvážejí cenný bod

Jakub Piskoř | 17.09.2020

1. kolo Extraligy dorostu sehráli hokejisté Azetu v Brně proti Kometě. První třetinu ovládli díky jedinému gólu domácí. Ve druhé třetině se havířovským hráčům podařilo srovnat, avšak vyrovnaný stav nevydržel ani minutu a domácí opět vedli. Do konce druhé třetiny se hráči Komety prosadili ještě jednou, a odcházeli tak do šaten už dokonce s dvougólovým vedením. Zdálo se, že si z utkání odnesou všechny 3 body, avšak Azeťáci ve třetí třetině zabojovali a skóre srovnali. Šlo se tak do prodloužení, ve kterém branka nepadla. O osudu utkání tak rozhodly samostatné nájezdy, kde byl přesný pouze jediný hráč, a to z řad domácích. Vzhledem k průběhu utkání a síle domácího mužstva je bodový zisk úspěchem a povzbuzením do dalších utkání.

Extraliga dorostu - 1.kolo čt 17.9.18:00
HC Kometa Brno - AZ Heimstaden Havířov
4:3sn
(1:0, 2:1, 0:2 - 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Linka, 29. Horký (Otava), 33. Otava (Svoboda), rozh. náj. Bělohlav – 29. Žák (Belan), 44. Mikula (Kubíček), 51. Lysoněk (Ungr). Rozhodčí: Michael Kohoutek - Jan Kleprlík, Martin Musil. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 102. Střely na branku: 42:24 (12:7, 13:12, 17:4, 0:1). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3.

HC Kometa Brno: Schnattinger – Svoboda, Šedlbauer, Máša, Ulbricht, Barčák, Němec, Eich – Pigl, Kos, Linka, Nekvapil, Otava, Rakus, Horký, Bělohlav, Boltvan, Nesvadba
AZ Heimstaden Havířov: Maňásek – Mlýnek, Valouch, Kremnický, Pilíšek, Zavřel, Kubíček, Kalina – Macko, Jung, Irgl, Ungr, Mikula, Kolat, Lysoněk, Belan, Žák, Svozil, Siekierka

Kometě se podařilo v úvodu první třetiny vjet do útočného pásma, kde hostující tým na necelou minutu uzavřela. Nebezpečnou střelu však pokryl brankář Tomáš Maňásek. Ohrožení pro domácí tým přišlo až v páté minutě, když hostující útočník Jakub Belan dorážel puk před bránou Michaela Schnattingera, kterému se podařilo šanci zneškodnit. První branka přišla v deváté minutě, když Matěj Bělohlav využil chyby Havířova a šikovně nahrál před bránu Štěpánovi Linkovi, který zakončil akci objetím branky a zasunutím kotouče za záda hostujícího brankáře. Velká šance na zvýšení stavu přišla v patnácté minutě po přečíslení Romana Otavy s Adamem Horkým. Jeho střelu však vyrazil hostující brankář do ochranné sítě. Roman Otava mohl další velkou šanci proměnit o dvě minuty později, když využil chyby v rozehrávce havířovského celku a před brankářem Maňáskem se ocitl zcela sám. Ten však jeho kličku zneškodnil.

Hosté se na začátku druhé třetiny snažili vyrovnat nepříznivé skóre, avšak naštěstí pro Kometu se jim to nepodařilo ani v přesilové hře, která navazovala na jejich velký tlak. Kometa se do první velké šance ve druhé třetině dostala ve dvacáté šesté minutě, když František Němec nastřelil boční tyč havířovské brány. O chvíli později se ale na modré čáře v domácím pásmu zamotal puk pod brusle domácímu obránci. Toho využil Jakub Belan s Lukášem Žákem a stav se tak srovnal na 1:1. Kometa ale přispěchala s rychlou odpovědí, a to když se po šikovné nahrávce Romana Otavy na Adama Horkého podařilo vrátit Kometu zpět do vedení. Čtyři minuty poté nahrál krásně Denis Svoboda na čepel Romana Otavy, který nádherně zavěsil kotouč nad vyrážečku přímo do sítě! Kometa díky dvěma rychlým gólům dostala soupeře pod výrazný tlak a neustále Maňáska ostřelovala do doby, než přišlo v třicáté sedmé minutě vyloučení Romana Otavy. Skóre 3:1 se ale Kometě podařilo do konce třetiny ubránit.

Ve třetí třetině se Havířov „vrátil zpět do hry“, když se po srážce tří hráčů Komety chopil puku Patrik Mikula a ujel sám na Michaela Schnattingera, kterého překonal. Domácí tým to však nerozhodilo a o své vítězství v první kole Extraligy dorostu sk. východ stále bojoval až do padesáté minuty. V té se totiž hostující tým dostal do přečíslení ve kterém vyrovnal stav na 3:3 kapitán Ludvík Lysoněk. Do závěrečné sirény základní hrací doby nepadla žádná další branka a tak se šlo do prodloužení, které nabídlo na obou stranách mnoho šancí, avšak ani v něm žádná branka nepadla. Rozhodnout tak musely nájezdy. Ten jediný proměnil brněnský Matěj Bělohlav, který tak zajistil výhru svého týmu 4:3p.

Marek Moskal (HC Kometa Brno): Zápas jsme zvládli celkem slušně, i když ten bod jsme ztratili. Řekl bych, že jsme byli aktivnější. Havířov samozřejmě nehrál špatně, ale na ten počet střel jsme dali málo branek. Měli jsme tam střídání, kdy jsme byli hodně v tlaku a bohužel jsme nedali více branek, takže soupeř nás potrestal ve třetí třetině dvěma brejky. U toho druhého gólu jsme se srazili, takže to bylo takové nedorozumění, ale u toho třetího jsme vyloženě propadli a soupeř z toho brejku vytěžil vyrovnávací branku. Potom nájezdy, jak se říká „loterie“ a tam nás podržel v bráně Michal, který pochytal všech pět nájezdů a tak jsme alespoň ten bod vybojovali v těch nájezdech.

Tomáš Urbánek (AZ Heimstaden Havířov): Kometa dobře nastoupila do zápasu a prvních pět minut jsme byli buď ještě v autobuse nebo na nás byla vidět obrovská nervozita z prvního zápasu s takovým týmem, jako je Brno. V první třetině si myslím, že s postupem času se trošku vyrovnal obraz hry. Soupeř se dostal po naší individuální chybě do vedení na 1:0. Myslím si, že jsme poté dobře nastoupili do druhé třetiny. Pomohlo nám, že jsme nastoupili v přesilové hře a dostali jsme se do zápasu. Pak jsme měli totální desetiminutový výpadek. Po našich chybách, ale hlavně díky sklopeným hlavám, jsme dvakrát inkasovali. Zaplať Pán Bůh že jsme uhráli výsledek 3:1. Já si vážím třetí třetiny, když jsme byli herně pod tlakem a z minima jsme vytěžili maximum, že jsme to nevzdali. Měli jsme celou dobu problém, že to mladé mužstvo nebylo zvyklé hrát takové zápasy a vyhrávat. Velice si vážíme toho, že si z Brna odvážíme bod.