Dorostenci po pěti kolech vyhráli, v Chomutově porazili Piráty

Vít Káňa | 11.01.2020

H A V Í Ř O V - V desátém kole nadstavbové skupiny ELIOD extraligy dorostu o pořadí v play-off se AZ vypravil do Chomutova, oba celky před zápasem od sebe dělily dvě příčky v tabulce. V první třetině gól nepadl, i když největší šance měli dorostenci z Havířova Makovec a Pavlačka. Ve druhé periodě bylo vyloučeno devět hráčů na obou stranách, ale jediným týmem, který toho využil byl AZ. Nejprve se ve 34. minutě prosadil Kremnický a druhou branku přidal ve 39. minutě Becher. Třetí třetina začala tlakem Pirátů, ti snížili na 1:2 ve 45. minutě Döringem. V 51. minutě AZ odskočil opět na rozdíl dvou branek, gól dal Pavlačka. Už to vypadalo pro hokejisty z nejmladšího města v republice dobře, ale Piráti v rozmezí dvou minut srovnali Vostiňákem a Ryklem na 3:3. O vítězství AZetu rozhodl v čase 59:13 Petr Kubíček. Havířov si z Chomutova odváží tři body.

ELIOD Extraliga dorostu - 28.kolo so 11.1.16:45
Piráti Chomutov - AZ Residomo Havířov
3:4
(0:0 0:2 3:2)

Branky a nahrávky: 45. Döring (Czingel), 57. Vostiňák (T. Šilar, F. Döring), 58. Rykl (Spudich, T. Šilar) – 34. Kremnický (P. Kubíček, Makovec), 39. Becher (Bárta, Zmarzlák), 51. Pavlačka (Wlodara, Moškoř), 60. P. Kubíček (Becher, Moškoř). Rozhodčí: Vidim – Bláha, Pěkný. Vyloučení: 10:8. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 83. Střely na branku: 18:27. Průběh utkání: 0:2 1:2 1:3 3:3 3:4.

Piráti Chomutov: Bajgar – Poch, J. Strážovský, Frollo, Perný, Kovár, Rykl, F. Döring – Spudich, P. Šugár, T. Šilar, Czingel, Vostiňák, Novotný, Pavlák, Ekrt.
AZ Residomo Havířov: Zlatnický – Wlodara, Kremnický, P. Kubíček, Křivohlávek, Puzoň, Zmarzlák, R. Kubíček – Csabi, Pavlačka, Kubík, Moškoř, Makovec, Kolat, Becher, Urbančík, Kusak, Bárta, Belan.

Piráti v úvodu nevyužili přesilovku, takže mohl udeřit Havířov, ale Pavel Makovec individuální akci zakončil jenom do gólmana. Úplně největší šanci prvního dějství měl v patnácté minutě Martin Pavlačka, jenž však po přihrávce zpoza branky trefil jenom tyčku domácí branky.

Ani první polovina prostřední části příliš gólových šancí nepřinesla, takže se na úvodní zásah čekalo až do 34. minuty. Už po osmi vteřinách využil přesilovou hru Adam Kremnický, jenž díky clonícímu spoluhráči prostřelil všechno, co měl před sebou – 0:1.

Před koncem dějství usedli na trestnou lavici dva Piráti, což byla pro AZet velká šance na navýšení vedení. Také se to podařilo, nejprve sice zazvonila dvakrát chomutovská tyč, ale poté už snadnou situaci před prázdnou bránou vyřešil Ondřej Becher – 0:2.

Závěrečné dějství začalo další početní výhodou pro hosty, tentokrát však Martin Kubík osamocený na levém křídle neuspěl. O nulu připravil Štěpána Zlatnického chomutovský střelec se skvělou formou Filip Döring, ten v samostatném úniku nic nevymýšlel a snížil – 1:2.

V dalším průběhu si Chomutov nadále zahrával a nabízel soupeři spoustu šancí. Jenom díky hokejovému štěstí ze tří velkých možností inkasoval jedinkrát, když Martin Pavlačka udeřil z předbrankového prostoru – 1:3.

Zanedlouho přišla nejlepší chvíle Pirátů, během necelých sedmdesáti vteřin Jan Vostiňák z těsné blízkosti využil přesilovou hru a Josef Rykl ránou od modré čáry srovnal – 3:3. Ani to nebylo v základní hrací době vše, definitivní podobu výsledku dal Petr Kubíček, který tak v čase 59:13 vydřel v přesilovce tři body pro AZet – 3:4.

Autorkou reportáže je: Kateřina Kundertová

Petr Jíra (Piráti Chomutov): „Myslím, že první třetina byla z obou stran docela špatná. Střel bylo opravdu málo, čemuž odpovídal i stav 0:0. V dalších dvou třetinách byl Havířov aktivnější a přestřílel nás, přestože jsme měli pasáže, kdy jsme do toho šlápli a vyrovnali jsme se mu. Ve třetí třetině jsme i trochu se štěstím srovnali skóre, ale bohužel na konci jsme nevyřešili dobře kotouč na mantinelu a vyhodili jsme ho. Hosté nás za to bohužel potrestali. I když vyhráli gólem těsně před koncem, vítězství si podle mého zasloužili.“

Tomáš Urbánek (HC AZ Havířov 2010): „Jsem rád, že jsme zvítězili, protože po šesti a půl hodinách v autobuse to pro nás nebylo jednoduché. Do zápasu jsme vstoupili dobře, zaslouženě jsme se dostali do vedení. I po kontaktním gólu domácích jsme si vytvářeli šance, ale trápily nás zakončení a jeho efektivita. Zbytečně jsme připustili drama. Nemůžeme ztratit vedení 3:1, které máme před koncem. Takový výpadek nás příště může stát body. I přesto jsme kluky pochválili, protože jsme spokojení s výkonem, který jsme tu předvedli.“