Dorostenci AZetu sezónu 2022/23 rozehráli dobře, ale nakonec to k udržení soutěže nestačilo

14.04.2023 | Petr Miklas

Dnes se ohlédneme za sezónou dorostenců. Ti loni spadli do Ligy dorostu a tak došlo k velké obměně kádru. I tak se čekal spíše boj o play-off a případný postup zpět do extraligy, než boj o záchranu. V následujícím článku se za sezónou podíváme od A do Z. Tedy od stavby kádru až do poslední vteřiny posledního utkání. Své k tomu řekl i lodivod této družiny Marek Pavlačka.

Nový kádr a letní příprava

Jak bylo zmíněno výše, po pádu do Ligy dorostu došlo k nevyhnutelné velké obměně kádru. Dobří hráči samozřejmě chtějí hrát nejvyšší soutěž. Jak takové doplnění kádru pro Ligu dorostu vypadá přiblíží Marek Pavlačka, hlavní trenér týmu: „Sehnat hráče do ligy dorostu, které chcete, je asi nemožné, protože většina těch, kteří mají nějakou kvalitu, dávají přednost extraligovým klubům. Tady to po loňském pádu nebylo jinak a hráči s vyššími ambicemi zkusili štěstí ve Vítkovicích, Třinci nebo Porubě. My jsme skládali mužstvo především z hráčů, kteří se vrátili z hostování z mužstev regionální ligy - Českého Těšína, Karviné, Frýdku-Místku a příchozími hráči Havířova ročníku 2007. Z toho jsme pak měli možnost vybrat hráče které jsme chtěli.“

Trenéři Marek Pavlačka a Lukáš Hökl zahájili 27. dubna 2022 suchou přípravu. „Začalijsme prvním srazem, kde jsme se seznámili s hráči, předali informace a odstartovali prvním tréninkem. Následně jsme využívali okolní sportoviště, která jsme měli k dispozici a která nám vyhovovala do připraveného tréninkového plánu. Suchou přípravu jsme ukončili čtyřdenním soustředěním ve Sportcentru Smilovice, kde byly dobré podmínky jak pro trénink, tak pro společnou zábavu. Ta k tomuto období patří a slouží především k utužení kolektivu. Celkově jsme byli s přípravou spokojeni, hráči k tomuto, ne moc oblíbenému období, měli pozitivní a zodpovědný přístup,“ říká trenér Pavlačka.

„Přípravu na ledě jsme odstartovali začátkem srpna a během měsíce odehráli osm přípravných utkání, ve kterých jsme postupně modelovali mužstvo a došli k názoru, že pokud chceme být konkurenceschopní, musíme do blížícího se začátku mistrovských utkání kádr doplnit o minimálně tři kvalitní hráče plus brankáře,“ doplňuje.

Základní část

Naši dorostenci měli vstup do začátku soutěže povedený, vyhráli na domácím ledě nad brněnskými celky Warriors a Technikou. Poté sice přišly i prohry, ale AZet se stále držel v tabulce na dobrých pozicích. V lednu se dorostenci prezentovali vítěznou šňůru, která je vynesla na třetí místo v tabulce.

Jenomže následoval tragický konec ledna a téměř celý únor,kdy si naši dorostenci připsali sedm porážek v řadě. Najednou už nebojovali o play-off, ale o záchranu soutěže.

Trenér Pavlačka vysvětluje, jak k tomu došlo: Před začátkem soutěže se nám podařilo domluvit s Vítkovicemi na střídavý start čtyř hráčů, kteří nám pomohli soutěž dobře odstartovat a měli velký podíl na počátečních, vcelku dobrých výsledcích, které nám pomohly se v průběhu soutěže pohybovat spíše v horní polovině tabulky. Během prosince spolupráce skončila, ale i přesto se nám podařila v lednu šňůra vítězných zápasů, které nás vyhoupla na třetí pozici, kdy jsme ztráceli pouhé dva body na druhou příčku.

Bohužel v únoru nás čekala série těžkých zápasů, kdy naopak naši soupeři těžili ze spoluprací s extraligovými kluby a nás potkala po lednových bodových žních herní krize, která zapřičinila propad v hodně vyrovnané tabulce až na místa o setrvání v soutěži. My jsme v průběhu celé sezóny ztratili zbytečně spoustu bodů v závěrech utkání, které by nám zajistily klidnou pozici a celkovou spokojenost s odehranou sezónou.

Pořád jsme ale bojovali do posledního utkání, ve kterém nám stačil uhrát pouhý bod a byli bychom zachráněni. Hráčům nemůžu upřít snahu a bojovnost, ale nás dohnala míra zodpovědnosti a chybějící kvalita hlavně v útočné fázi a zápas jsme prohráli nešťastným gólem šest minut před koncem 1 : 0. To nás odsunulo na šestou pozici která zajištovala boje v play-down na tři vítězná utkání o uhájení soutěže.“

Havířov odehrál v základní části 36 utkání, v patnáci případech vyhrál, z toho čtyřikrát v prodloužení nebo samostatných nájezdech. Připsal si 21 proher, z toho sedm v prodloužení nebo po samostaných nájezdech. Celkem získal 48 bodů, jediný bod mu scházel k záchraně v soutěži, když v posledním kole na domácím ledě hostil Chrudim. Ta nakonec vyhrála 1:0 a dostala se o bod před AZet. Ten tak čekal boj o záchranu v play-down.

Play-down

V něm narazili naši dorostenci na Náchod, hrálo se na třoi vítězné zápasy a série začínala v Havířově. První utkání bylo velmi vyrovnané, do vedení se dostali hosté, AZet skóre otočil, jenže Náchod dokázal srovnat a krátce po začátku prodloužení vstřelit i vítězný gól. Další dvě utkání byly v režii Havířova, který vyhrál na domácím ledě 6:1, když už po pěti minutách vedl 3:0 a vyhrál i v Náchodě, kde dvakrát otáčel vední domácích a vyhrál 5:2.

Zdálo se, že se našim dorostencům za stavu 2:1 podaří soutěž udržet, ale dobře rozehranou sérii nakonec nedokázali dovést do vítězného konce. V Náchodě AZet prohrál po přestřelce 7:4, když dokázal ze stavu 5:2 snížit na rozdíl jediné branky, ale pak dostal branku v oslabení a nedokázal odvrátit porážku.

Na řadu tak přišlo páté, rozhodující, utkání. To se hrálo v Havířově, ale AZet nedokázal výhodu domácího protsžedí využít. Náchod se prosadil už po třinácti vteřinácha o minutu později už vedl 2:0, když využil přesilovku. AZ ve zbytku zápasu tlačil, ale branku vstřelit nedokázal. Sérii prohrál 3:2 a spadnul do regionální ligy dorostu.

„Před a v posledním zápase základní části jsme přišli o tři klíčové hráče, a tak jsme do play-down museli vstoupit s citelnou ztrátou. I přes prohru v prvním zápase jsme pak dvěmi vítězstvími sérii otočili a dostali se na mečbol. Ve čtvrtém zápase jsme sérii mohli ukončit, měli i dobrý začátek utkání, ale namísto proměnění šancí jsme nastřelili v první třetině tři tyčky. Mohli jsme soupeře dorazit a serii ukončit, ale místo toho jsme přišli o dalšího důležitého hráče a vinou hrubých individuálních chyb zápas nezvládli.

O záchranu jsme proto museli bojovat v pátém rozhodujícím zápase. Bez čtyř hráčů základní sestavy jsme měli špatný vstup do začátku utkání, soupeř si během první úvodní minuty dvěma střelami vytvořil dvougólový náskok, který se mu podařilo ve zbytku zápasu ubránit a tím dotáhnout rozhodující utkání a celou sérii do vitězného konce. Na nás zbyl bohužel sestup do regionální soutěže. Celkově byla pro nás sezona nešťastná, kdy jsme si ten kalich hořkosti vypili až do dna hlavně v tom závěru, který jsme museli odehrát vinou zranění a nemoci s hráči, kteří se během sezony nedostali vůbec do hry. Po posledním zápase nám chyběl jeden jediný bod k záchraně a k pozitivnímu hodnocení skončené sezony,“ uzavírá hodnocení Marek Pavlačka.