Do Znojma na výlet? Ale kdeže!

02.12.2022 | Lukáš Jandora

V roce 1809 se nedaleko jednoho jihomoravského města odehrála bitva mezi rakouskými a francouzskými vojsky, která je známá jako Bitva u Znojma. A je na našich hokejistech, aby to po 213 letech byla v sobotu opět bitva, aby právě ve Znojmě, které naši ligu suverénně vede, nedali svou kůži lacino.

V Opavě jsme ztratili vyhraný zápas

Ve středu to v Opavě dlouho vypadalo, že 3 boty pojedou autobusem spolu s našimi hráči. Však výpadek v posledních 4 minutách, během kterých domácí vyrovnali, předznamenal výsledný neúspěch. Ten byl završen prohranými samostatnými nájezdy a tak místo 3 bodů, které byly nadosah, jsme přivezli pouhý bod. Nespokojený byl samozřejmě i trenér Raszka. "Zápas jsme nezvládli, v závěru rozhodly individuální chyby, jako už poněkolikáté. Soupeře jsme dostali do hry, už ve druhé třetině nás místy zatlačil. Ve třetí části navyšujeme vedení a místo toho, abychom to zodpovědně dohráli, tak soupeři darujeme gól... A po odrazu dostaneme v závěru další! Takové zápasy prostě musíme zvládat..."

SESTAVA HAVÍŘOVA Z UTKÁNÍ PROTI OPAVĚ

Štipčák (Šindelka) - Kolarz (C), Havlík, Kunc, Kuboš, Ščurek, Mrowiec, Bílek - Mrva (A), Spratek, Kratochvil - Apolenář, Zdeněk (A), Haas - Pawliczek, Ćmiel, Antoníček - Kovalski, Tvrdý, Pastor

Hrr na ně. Na Znojmo!

Člověk by si řekl, že prohru lze napravit hned v následujícím utkání, v našem případě to však bude ohromně obtížné, protože v sobotu zajíždíme na půdu Znojma, které si v lize zatím, řekněme trochu lidově, dělá co chce. 19 zápasů, 18 výher, ani jedna porážka po 60 minutách, doma pak v 9 zápasech skóre 56:15. Z toho jde strach. Vzpomněli jsme si na hlášku mnohých hráčů či trenérů, kteří, a je jedno, za koho hrají, se před takto těžkým utkáním uchylují k frázi, která mnohým pije krev. "Jedeme si zápas užít". Zeptali jsme se proto našeho trenéra, zda si zápas jedou užít nebo... "Znojmo bude v utkání určitě favoritem. My ale nejedeme rozhodně s poraženeckou náladou a už určitě si to nejedeme užít. Jdeme bojovat o každý bod. Musíme soupeři znepříjemnit hokej, hrát jednoduše, co nejvíce narušovat Znojmu jejich styl hokeje. Každý hráč musí jít na svou hranu." Náš dres už v utkání nebudou hájit Vojta Ševěček a Adam Kofroň, ani jeden z nich už nehrál v Opavě, oba náš klub opustili. Na důvody jejich odchodu jsme se zeptali člověka k tématu povolaného "Vojtěch Ševěček skončil na základě svého přání. Přišel mi to oznámit, chtěl skončit, protože se mu nedařilo skloubit školu, práci a hokej. Velmi mě mrzí, když hráč dostane šanci zahrát si druhou ligu a po krátké době přijde oznámit, že to nezvládá. Od první chvíle věděl, jak to v klubu funguje a jakou roli v týmu bude mít. Z mého pohledu to bohužel nezvládl a nechtěl přistoupit na to, jak chceme k hokeji v klubu přistupovat. Adam Kofroň měl docela dobrou přípravu, jak suchou, tak na ledě. Jenže začala sezona a bohužel to, co jsme od něj očekávali, nepotvrzoval. Dali jsme mu čas na zlepšení, to bohužel nepřišlo. Takže za mnou přišel sám a zeptal se mě, jak to s ním dál zamýšlíme. Společně jsme došli k tomu, že skončí v Havířově a půjde hrát do Německa", dodává manažer havířovského AZetu Milan Mikulík...

Znojmáci zatím s prstem v nose

"Nedloubej se prstem v nose" říkala možná mnohým z nás máma, když jsme byli malí, však S PRSTEM V NOSE je popis situace, ve které Znojmo je. Klub z malebného města, kdy první písemná zmínka o Znojmě se nachází v listině datované do roku 1048, lize naprosto dominuje. 19 zápasů, 18 vítězství, ani jedna porážka po 60 minutách, skóre 114:27. Nemá smysl psát a zmiňovat poslední znojemské výsledky, protože jsou to prakticky jen vítězství. Znojmo si v druholigové skupině Východ dělá zatím prakticky co chce, předvádí hru kočky s myší, kdy každá ta myš je zatím mnohem méně úspěšná než ta malá ze seriálu Tom a Jerry

SESTAVA ZNOJMA Z POSLEDNÍHO UTKÁNÍ

Žajdlík – Kloz, Stránský, Zukal, Jenáček, Mareš, Remta – Sklenář, Svoboda T., Špaček, Čermák, Köver, Svoboda O., Adámek, Hruška, Beránek, Nižnikov, Pigl, Šťovíček

Zajímavost sobotního duelu?

39:7! To je skóre, které v 19 ligových zápasech dosáhli hráči Znojma v prvních třetinách všech zápasů. V devatenácti zápasech doposud Znojmo neprohrálo první třetinu! Bude tedy jedním z úkolů přežít začátek? Pár minut? První třetinu? Bude to nesmírně náročné, uvidíme, jak moc se to našim chlapcům povede. Každopádně úvodní tlak domácích lze čekat obrovský...

Kdo s koho?

Mohli bychom vybrat řadu hráčů z kádru Jihomoravanů, kterým bude v bráně čelit brankář našeho týmu. A je jedno, zda to bude Marek Štipčák či Martin Šindelka. Každý z nich se musí připravit na obrovskou kvalitu znojemského útoku. Jedním z těch útočníků je možná méně známý Lukáš Adámek, 20letý odchovanec valašskomeziříčského hokeje, který před pěti lety s přehledem opanoval bodování mladšího dorostu havířovského AZetu. Lukáš Adámek u nás strávil pěkné roky, ze Vsetína přišel už jako 15letý. A nás zajímalo, jak je takový přechod, pro kluka na prahu puberty, vlastně náročný. Nové prostředí, noví lidé, samostatné bydlení, bez rodičů, nová škola... "No bylo to pro mě na začátku hrozně těžké, stěhovat se někam, kde jsem nikoho neznal. Vůbec jsem nevěděl, co od toho čekat, ale postupem času jsem za to strašně moc rád, jelikož jsem se dokázal osamostatnit a naučilo mě to strašně moc věcí." A měl Lukáš někdy, třeba kvůli stesku po domovině, myšlenky, že se na to vykašle? "Ano, napadlo mě to, hodně mi v tom pomohli rodiče i kluci, kteří na tom byli dá se říct stejně. Tím, že nás tam bylo víc nových kluků, tak jsem na to nebyl sám a postupem času si na to zvykl." Už ale zpátky do dnešních dní, "Lukáši, jak se Tvůj přestup z organizace karlovarské Energie do Znojma rodil?" "Pro mě jako pro mladého kluka to bylo hrozně těžké se někde uchytit při přechodu z juniorského do mužského hokeje. Za to, že se mi naskytla možnost jít do Znojma, jsem strašně moc rád. Nejvíc mě překvapilo, jak to tady funguje. Podmínky a zázemí jsou na úrovni vyšší soutěže. Hlavně tréninky a samostatná vize postupu je to, proč jsem rád, že tady můžu být." Závěrem našeho příjemného povídání jsme se zeptali, jak je složité se na každé nové utkání, kdy Znojmo je neskutečný ligový suverén, namotivovat... "Podívej, samozřejmě jdeš do zápasu s tím, že musíš vyhrát. Na každý zápas se ale připravujeme stejně, protože vždy to začíná za stavu 0:0 a my musíme ukázat, že budeme dominovat a určovat tempo zápasu", dodává závěrem mladík, který zatím v 19 zápasech zaznamenal 25 kanadských bodů...

Kus Havířova ve znojemského historii?

Tuhle informaci jsme si nemohli nechat pro sebe. Jaký je nejvýznamnější kus Havířova ve znojemské hokejové historii? Tento kus se jmenuje Jiří Trvaj. Jeden z nejznámějších havířovských odchovanců je v kronice znojemského hokeje zapsán takřka zlatým písmem. Během 4 sezón v dresu Orlů s nimi vybojoval extraligový bronz, stal se nejlepším brankářem a také nejužitečnějším hráčem celé Extraligy. To vše v letech 2005 - 2009. Na havířovského odchovance ve Znojmě určitě moc rádi vzpomínají, my jsme dnes Jirku kontaktovali a položili jednu rychlou. "Jak se vlastně tehdy zrodilo Tvé znojemské angažmá, kdy na jih Moravy jsi zavítal z ruské KHL?" "Před koncem sezóny v CSKA jsem byl rozhodnutý odejít z Ruska. Bavil jsem se o tom se svým agentem Robertem Spálenkou, který mi sdělil, že má o mě zájem znojemský klub, jehož majitelem byl p. Jaroslav Vlasák. Vzhledem k výborným referencím na tento klub jsem neváhal ani vteřinu a se Znojmem jsem se domluvil. Ještě před podepsáním smlouvy se ozval Třinec, ale to na mém rozhodnutí hrát ve Znojmě nemohlo nic změnit. Dnes už vím, že to bylo skvělé rozhodnutí."

Jirko, díky za vše, co jsi pro havířovský i znojemský hokej udělal!

----------

Utkání na zimáku, který leží prakticky 10 kilometrů od hranic s Rakouskem, startuje v sobotu 3. 12. 2022 od 17 hodin a 30 minut. Pokud se do hlediště nedostanete, bude ze zápasu připraven tradiční textový přenos na serveru onlajny.com.