Derby je tu, AZ jede do Poruby

22.02.2022 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - AZ je sice sestupujícím týmem, ale to neznamená, že svá utkání hraje na půl plynu. Naposledy se o tom přesvědčil Vsetín, který sice zvítězil 1:2, ale v zápase mu nedohráli tři hráči a Valaši se dlouho strachovali o výsledek. To Poruba se snaží vyhnout příčkám, které znamenají baráž, v posledním zápase na ledě ústeckého Slovanu ale padla 2:4. Momentálně je na 13. fleku s dvoubodovým mankem na Draky ze Šumperka. Úvodní buly bude vhozeno ve středu 23. února v 17:30. Uspěje Havířov na ledě RT TORAX Arény?

HC RT TORAX Poruba, 13. místo, 44z. (16 – 5 – 8 – 15), skóre 136:125, 66 bodů.

Porubané se v aktuální sezóně, krom přelomu kalendářního roku, nepotkali s formou. Přímému sestupu se sice vyhnuli, ale ve hře je stále nepříjemná baráž. Situace okolo 12. pozice, ta zaručuje rychlý konec sezóny bez ztráty chanceligové příslušnosti, je vyhrocená. Deváté Pražany a čtrnáctý Slovan dělí pouhé čtyři body. Svěřenci Jiřího Režnara tak nemohou být v klidu, navíc je v závěru ročníku, vyjma utkání s Benátkami, čekají meče se soupeři, kteří mají stále oč hrát.

Osobnosti týmu

Největším sběratelem kanadských bodů je Pavel Jenyš, má jich už 34 (19+15). Jenyš je také nejlepším snajprem, vstřelil už 19 gólů. Se 16 zásahy mu sekunduje Kanaďan Samuel Bitten. Nejvíce asistencí má obránce Dušan Žovinec a sice 18 (20 bodů). Pavel Jenyš získal nejvíce plusových bodů, má jich 14. Gólmani na tom nejsou, při postavení Ostravanů v tabulce vůbec špatně, Adam Brízgala má v 21 zápasech průměr 92.24 a Ervins Mustukovs 91.07 (24z.).

Tým z Poruby se dostal loni až do semifinále, jenže kdeže ty loňské sněhy jsou. Letos jí to na začátku sezóny příliš nešlo, proto došlo k výměně trenéra. Karla Suchánka, který však zůstal u týmu jako asistent, nahradil Jiří Režnar. David Moravec se z pozice asistenta vrátil k trénování mládeže. Ostravané se zlepšili herně, ale s body je to poslední dobou jako na houpačce.

Po těsné prohře na ledě Baníku Sokolov (2:4), přišlo důležité vítězství na Lapači (2:5). Poté ale Poruba doma jenom bodovala se Zubrem (1:2p). v dalším zápase pak doma přehrála, venku silný Prostějov, (4:2). Naposledy Ostravané vyjeli, poprat se o šest bodů, na led ústeckého Slovanu.

Utkání bylo opožděno, kvůli kuriózní poruše rolby. Vstup do zápasu měli lepší domácí, ti se radovali v šesté minutě po trefě Bernáta do prázdné branky. Poruba si schovala odpověď až do druhé třetiny, když Tomáš Guman prostřelil Hamalčíka bekhendovou střelou. Poté se střelci odmlčeli, ticho bylo až do úvodu třetího dějství, Tůma dal Slovanu vedení z dorážky. Vzápětí ale srovnal Michal Vachovec. Už to vypadalo, že zápas půjde do prodloužení, to ale odmítl Štěpán Havránek bombou od modré. Skóre uzavřel půlminutu před vypršením času Ondřej Bláha. Slovan vyhrál nad Porubou 4:2.

Trenér Jiří Režnar se po zápase na Slovanu vyjádřil takto: „Dnes jsme začali na čtyři útoky, což se nám moc nevyplatilo a první třetina byla od nás velice vlažná. V druhé třetině jsme to stáhli na tři a naše hra se markantně zlepšila. Vypracovali jsme si mnoho šancí za stavu 1:1, ale bohužel jsme je nedokázali využít, což nás pravděpodobně stálo celý zápas. Ústí naopak skórovalo ze dvou dorážek a v závěru přidalo další branku a díky tomu urvalo vítězství.“

Sestava Poruby z posledního zápasu:

Brízgala – Husa, Žovinec, Barinka, Voráček, Urbanec, Kanko – Stloukal, Toman, Hrníčko – Gřeš, Vachovec, Jenyš – Guman, Réway, Bitten – Pořízek, Carter, Špaček.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 43z. (7 – 3 – 6 – 27), skóre 97:146, 33 bodů.

Sestup do 2. ligy je nevyhnutelnou záležitostí, a tak se AZ snaží odehrát zbytek soutěže se ctí. V posledních dvou zápasech prohrál rozdílem jediné branky a proti favoritovi ze Vsetína dlouho sahal po bodu. Jenže to je po sedmnácti zápasech, ve který Havířov získal devět bodů (Tři body byly po kontumovaném meči s Kadaní), pro fanoušky málo.

V Havířově nadále hrají prim útočníci Jakub Doktor, Jan Hudeček, Vlastimil Dostálek a obránci David Chroboček a Gvido Jansons, kteří doslova neslezou z ledu. Všichni měli v posledním zápase přes 21 minut na ledě a jsou to základná kameny AZetu. Jakub Doktor a Vlastimil Dostálek si v poslední době připsali i extraligové starty.

Pět posledních zápasů přineslo AZetu (když vynecháme kontumované utkání s Kadaní) jediný bod. AZ padl v Šumperku, kde nezabránil obratu z 2:1 na 2:4. V Ústí nad Labem nezvládl Havířov těsnou tahanici, která skončila prohrou 3:4. Sokolov (1:4) si před svými fanoušky ohlídal zápas zkušeněji. Poté přišla jednobodová radost z ledu Dukly (3:2sn). Naposledy do havířovské GASCONTOL Arény zavítali Valaši.

Hlavní trenér Tomáš Potěšil po zápase pochválil své svěřence: „My jsme odehráli docela slušné utkání v Jihlavě a taktikou jsme na něj chtěli navázat. Praktikovali jsme ji a musím kluky pochválit, protože jsme proti favoritovi soutěže jsme odehráli velmi slušné utkání. Jsem na kluky docela pyšný, jak k zápasům přistupují. Jak už jsem říkal, je těžké kluky motivovat v momentálním stavu, kde se nacházíme. Musím hráče pochválit za přístup a nasazení. Dokonce jsme soupeře přestříleli, šance byly, oba gólmani chytali výborně. Nechybělo moc. Dostálek jel před koncem sám na branku, kdyby proměnil, skončil by duel za mě spravedlivou remízou. Hokej se však hraje na branky, my jsme dali o jednu méně, ale musím mužstvo vyzvednout za výkon, které tentokrát podalo.“

Sestava AZetu v posledním zápase:

AZ Heimstaden Havířov: Štipčák – G. Jansons, Chroboček, T. Pastor, M. Hlaváč, Mrowiec – J. Doktor, Hudeček (A), Dostálek – Křemen, Maruna (C), Tjurin – L. Bednář, Hotěk, J. Žolobov – Damašek, Krupa, D. Luža – Mrva.

Marodka

Do zápasu na Porubě se nedostanou Marcel Kunc a Michal Matiaško, kteří jsou dlouhodobě zranění. Mimo hru je i útočník Jurij Žolobov, ten nedohrál zápas proti Vsetínu, v němž si připsal jediný gól AZetu.

Úvodní buly bude vhozeno v RT TORAX Aréně v 17:30. Utkání můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.