Čvrtfinále pokračuje v Českých Budějovicích a Filip Seman má jasno: Chceme hrát i v neděli v Havířově

07.03.2019 | Petr Miklas

Čtvrtfinálová série mezi Motorem a AZetem přináší parádní zápasy, které jsou vyrovnané až do konce. Víc štěstí zatím měli hráči Českých Budějovic, kteří vyhráli třikrát a vedou 3:1. Havířovským se nepodařilo navázat na výhru z jihu Čech, i když v domácích zápasech chvílemi svého soupeře přehrával. Naši borci odjeli do Českých Budějovic už dnes, aby byli připraveni na páté čtvrtfinálové utkání, ve kterém budou odvracet konec sezóny. Na jihu Čech se hraje v pátek 8.3. od 17:30.

Zápas č. 3: AZ Residomo Havířov - ČEZ Motor České Budějovice 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

První zápas na ledě GASCONTROL Arény, třetí v sérii, se od začátku hrál v tempu play-off. Nechybělo množství osobních soubojů, šancí a také šarvátek. Hostující gólman Kváča odolal tlaku AZetu a ve 14. minutě udeřil hostující Václav Karabáček, dorazil puk po Bradleyho střele. Na začátku druhé třetiny Motor využil zásluhou Zdeňka Doležala přesilovku a měl dvoubrankový náskok. AZ pak stupňoval svůj tlak, ze kterého vytěžil branku z hole Dominika Pawliczka, jenž se z první trefil k pravé tyči Kváčovy branky. Ve zbytku utkání už Motor pouze bránil svůj náskok, což se mu, přes veškerou snahu hráčů AZetu o vstřelení vyrovnávací branky, podařilo.

Branky a nahrávky: 35. Pawliczek (Gřeš, Pořízek) – 14. Karabáček (Bradley, Pýcha), 21. Z. Doležal (Kutlák, Pýcha). Rozhodčí: Kopeček, Barek – Bosák, Maštalíř. Vyloučení: 5:9, navíc Bednář (HAV) 10 min OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3.019. Střely na branku: 36:15 (12:8, 11:5, 13:2). Zblokované střely: 19:9. Vhazování: 34:25. Průběh utkání: 0:2, 1:2.

Do čtvrtého utkání série vstupovali domácí hráči s cílem srovnat na 2:2. Jenže nevyužili možnost přesilové hry, kterou měli od 2. minuty. Hosté odolali i šancím po jejím skončení a sami skórovali, když Jakub Babka využil přesilovku svým důrazem v brankovišti. AZ však dokázal v závěru třetiny srovnat, když se po úniku přesnou střelou na Strmeňovu vyrážečku prezentoval Radek Veselý.

Ve druhé třetině Havířov na svého soupeře vlétl a byl za to odměněn gólem po krásné kombinaci trojice Rehuš-Veselý a do prázdné branky zakončující Tomáš Gřeš. Jenže hosté využili i svou druhou přesilovku v zápase a vyrovnali – Bradley křižnou přihrávkou vybídl ke skórování Zdeňka Doležala, na jehož ránu přesunující se Bláha nedosáhl. Nicméně tlak AZetu pokračoval a díky využité přesilovce po střele Lukáše Bednáře do odkryté branky domácí znovu vedli. Zbytek druhé třetiny se dohrával ve strhujícím tempu, hosté měli hodně šancí, ale všechny zlikvidoval Bláha. Na druhé straně čaroval Strmeň, jenž zastavil v úniku Gřeše i následnou dorážku Veselého.

Ve třetí třetině Motor zabral naplno a hnal se za vyrovnáním. Domácí se drželi osm minut, pak přišlo vyrovnání z hole Jakuba Babky. Vstřelený gól hráče Českých Budějovic nabudil a o tři minuty později už vedli, když se individuálně prosadil Lukáš Endál. Snaha AZetu o vyrovnání v závěru zápasu vyšla vniveč a hosté získali důležitý třetí bod.

Branky a nahrávky: 18. R. Veselý (Bořuta, Rehuš), 24. Gřeš (Pořízek, Rehuš), 31. L. Bednář (Bořuta, Rašner) – 13. Babka (Karabáček, Bradley), 29. Z. Doležal (Bradley, Kutlák), 52. Babka (Gilbert, Bradley), 55. Endál (Karabáček). Rozhodčí: Souček, Micka – Lukš, Novák. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 2883. Střely na branku: 22:35 (8:11, 8:7, 6:17). Zblokované střely: 9:17. Vhazování: 28:48. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4.

Sestavy obou celků v posledním utkání:

AZ Residomo Havířov: Bláha – Matai, Chroboček, Staněk, Bořuta, Dudek, Rašner – Rehuš, F. Seman, Kotala – Bambula, R. Veselý, L. Bednář – O. Procházka, Haas, Maruna – Pawliczek, Pořízek, Gřeš – Macuh.

ČEZ Motor České Budějovice: Strmeň – Plášil, Pýcha, Pavlin, Kutlák, M. Jandus, Vydarený, Kachyňa – Z. Doležal, R. Přikryl, Čermák– Endál, Gilbert, M. Novák – Babka, Bradley, Karabáček – Heřman, Doktor, Beránek.

Čtvrtfinálové statistiky

Brankáři a jejich úspěšnost:
AZ HAVÍŘOV:ONDŘEJ BLÁHA - 4z, 2,29 br/z, 91,59% úsp.
ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE:JAN STRMEŇ - 2z, 2,50 br/z, 88,89% úsp.; PETR KVÁČA 2z, 1,50 br/z, 95,08% úsp.

Nejproduktivnější hráči obou celků:
AZ HAVÍŘOV:FILIP SEMAN (0+4) a JAKUB KOTALA (3+0)
ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE:VÁCLAV KARABÁČEK (2+4) a ZDENĚK DOLEŽAL (3+2)

Nejtrestanější hráči obou celků:
AZ HAVÍŘOV: LUKÁŠ BEDNÁŘ (18 TM)
ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE:MARTIN HEŘMAN (14 TM)

Aktuální pohled do havířovské kabiny

Vyhlídky AZetu na páté utkání čtvrtfinále play-off pohledem manažera klubu a asistenta trenéraPatrika Rimmela jsou následující:„Bude to těžké, ale všechny zápasy byly vyrovnané. Musíme na ledě nechat všechno a vyvarovat se hrubých chyb. Budějovice budou chtít sérii ukončit, ale my chceme sérii vrátit domů. Pak to budou mít ještě těžší, protože víme, jaká je cesta do Havířova (směje se).“

Filip Seman: Musíme hrát na hranici svých možností

Zápasy čtvrtfinálové série mezi AZetem a Motorem byly vyrovnané, ale na domácím ledě AZet nedokázal vyhrát. Filip Seman odpovídá na otázku, jestli Budějovice hrály jinak na svém ledě a jinak v Havířově? „Nějaké velké rozdíly ta nebyly. Spíš u nás, že my jsme doma své šance nevyužili – a měli jsme jich dost. To tak je, že někdy se bohužel nepodaří využít šance. V tom prvním domácím zápase jim dobře zachytal gólman, výborně bránili a včera jsem třeba neproměnil svou gólovku já. To tak někdy je.

Je nějaký rozdíl v tom, kdo za Motor chytá? Řešíte něco jinak, když je v brance Strmeň nebo když je tam Kváča? „Ne, oba jsou šikovní brankáři a podávají vyrovnané výkony. Pro mě to rozdíl není, protože jsem nedal gól ani jednomu z nich (směje se). “

Co je třeba udělat, aby AZ přivezl výhru? „To je jednoduché – dát víc gólů než oni (směje se). Musíme hrát zodpovědně z obrany, musíme hrát na hranici svých možností a snažit se nedostat gól. Věřím, že směrem dopředu se nějaká šance objeví a proměníme ji. Nemůžeme s nimi lítat nahoru dolů a hlavně je nemůžeme každý zápas přehrávat, jako se nám to podařilo v prvním domácím zápase. Tam jsme byli opticky lepší, ale oni dobře bránili a dali jsme jen jeden gól, což nás stálo vítězství.”

„Záleží i na tom, s jakou taktikou nastoupí, jestli na nás vletí nebo ne. Každopádně to bude jako každý zápas play-off – musíme do toho dát všechno a bojovat na maximum. To jsou takové ´furty´, jak se říká. Ale je to jediné, co funguje. Věřím, že poctivá práce nám přinese odměnu v podobě vítězství a vrátíme se minimálně na nedělní domácí zápas,” uzavírá nejzkušenější hráč v sestavě AZetu své povídání.

Zápas začíná na ledě Budvar Arény v pátek 8.3. v 17:30. Připraven je z něj tradiční textový online přenos.