Chance liga vstupuje do poslední čtvrtiny, ve středu dorazí Slavia

02.02.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Ve středu 3. února zavítá do Havířova, v rámci 26. kola CHANCE ligy, HC SLAVIA Praha. Tým z hlavního města v posledním zápase padl v pondělí v EDENU s Jihlavou 3:4p a v tabulce je osmý. To AZ v pátek na ledě Litoměřic prohrál 2:5 a okupuje patnáctou příčku. Utkání začíná v GASCONTROL Aréně v 17:00.

HC SLAVIA Praha, 8. místo, 25z. (10 – 3 – 3 – 9), 39 bodů, skóre 75:70.

Klub se stodvacetiletou historií je v sezóně ovlivněné kovidem lehce za očekáváním. Po debaklu v Sokolově, kde Slavia dostala sedm gólů, došlo ke změně lodivodů. Martina Štrbu a Jiřího Doležala nahradili sportovní manažer Pražanů Jiří Veber a Pavel Kolařík. Takto toto duo fungovalo pouhé tři zápasy, než Pražané oslovili osmatřicetiletého Miloše Říhu, kterému asistuje již zmíněný Pavel Kolařík. Ačkoli Slavia hledala trenéra na delší časové období, tak Miloš Říha má smlouvu jenom pro aktuální sezónu.

Od prohry v Sokolově Pražané nastoupili k šesti utkáním, ve kterých nasbírali devět bodů. Ve Vrchlabí prohráli 1:2, doma padli s Kladnem 0:3 a na Vsetíně 2:3. Draci ze Šumperka, v Praze schytali debakl 9:5, s AZetem si Slavia poradila 4:2 a v Edenu oplatila Valachům porážku z Lapače a zvítězila 3:1.

Naposledy Pražané doma poměřili síly s Jihlavou a pro oko nezaujatého hokejového fanouška, to byl zápas, který měl všechno. Jenom v první periodě padly čtyři góly, oba týmy se v zápase vystřídaly ve vedení, ale o vítězi nakonec rozhodlo až prodloužení. Pražané vystřelili o dvě střely více (37:35) a měli i více zablokovaných střel 22:14, ale Dukla ukázala svou kvalitu a v prodloužení rozhodla. Gól na 3:4 dal v 63. minutě Tomáš Harkabus.

Asistent Trenéra Pavel Kolařík se po zápase vyjádřil takto: „Začátek nebyl z naší strany dobrý, měli jsme před soupeřem zbytečně přílišný respekt. Po obdrženém gólu jsme se ale paradoxně dostali do zápasu. Začali jsme hrát to, co jsme chtěli. Vytvořili jsme si tlak a šance, ale bohužel nemáme takovou koncovku, jakou bychom si představovali. Třetí třetina od nás zase nebyla dobrá. V závěru jsme měli přesilovku, ale neproměnili jsme ji. I na začátku prodloužení jsme měli šanci, nedali jsme. Po zásluze jsme byli potrestaní. Měli bychom takové situace proměňovat, ale to se bohužel nepovedlo.“

Sestava Slavie z posledního zápasu: Málek – Barák, Sedlák, Veber, Buchta, Krejčí, Novák, Jeřábek – Vlček, Vampola, Šmerha – Ondráček, Poletín, Kružík – Kafka, Pšenička, Všetečka – Tomica, Šteiner, Doležal

Marodka a změny v kádru

Na marodce týmu z Edenu jsou obránci Tadeáš Hejda a Milan Antoš a útočník Jaroslav Bednář. Útočník Filip Kuťák jen nemocný. Po uzdravení Petra Vampoly, který léčil tři týdny bolavá záda, se v Edenu hlásila další zvučná posila. Kádr týmu z hlavního města rozšířil zkušený útočník Michal Poletín.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 15. místo 25z. (7 – 1 – 4 – 13) 27 bodů, skóre 63:70.

Po návratu Aleše Stezky do brankoviště tým získal pět bodů. Vyhrál doma s Kladnem, ale pak už přišly jenom porážky. V Přerově AZ prohrál na nájezdy 3:2sn, se Vsetínem v GASCONTROL Aréně padl v prodloužení 2:3p. V Edenu nestačil 2:4 na Slavii. Trip se mu nevyvedl, v Kolíně prohrál 2:3, naposledy se v Kalich Aréně postavil ambicióznímu týmu Litoměřic. Stadion udeřil už ve třetí minutě Patrikem Miškářem, AZ se snažil vyrovnat, ale nebylo mu přáno. Ve druhém dějství dva slepené góly Ondřeje Baláže a Martina Procházky vyhnaly z brány gólmana Aleše Stezku. Do hry šel Dominik Groh, který do konce periody neinkasoval. Slezany přiblížil na jednu branku v půlce zápasu Rudovský. V závěrečném dějství byl aktivnější AZ, ten měl i výhodu trestného střílení, ale to nevyužil a platilo klasické, nedáš, dostaneš. Lukáš Pajer v úniku propálil Groha mezi betony. Pátý gól domácích přidal Jan Holý. AZ ještě skóroval Antonínem Bořutou, ale to bylo vše. Litoměřice – AZ 5:2, na střely to bylo 26:25 pro Havířov.

Manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal se po zápase vyjádřil takto: „První třetina z naší strany nebyla úplně špatná. Ve druhé části jsme mohli srovnat, ale místo toho jsme si soupeře nechali odskočit na rozdíl tří gólů. Potom jsme dali branku na 1:3 a začali hrát lépe a agresivněji. V závěrečné třetině jsme paradoxně převedli asi nejlepší výkon a měli na holích kontaktní gól. Ať už z trestného střílení nebo z některého z přečíslení. Bohužel nám to tam nespadlo, naopak jsme inkasovali další branky.“

Sestava AZetu v posledním zápase: Stezka (22. Groh) – Bořuta (A), Kočí, Kachyňa, Chroboček, R. Havel, Mrowiec – Petriska, Doktor, F. Seman (A) – O. Procházka, Adamský, Prokeš – Horváth, Rudovský, Maruna (C) – Krupa, Mrva, Kořenek.

Havířov musí začít bodovat, už jenom devět zápasů mu zbývá odehrát v základní části CHANCE ligy, šest jich sehraje v GASCONTROL Aréně a ke třem vyjíždí na led soupeřů. Na dvanácté Benátky nad Jizerou ztrácí osm bodů a oproti Kolínu a Slovanu má odehraný už jeden zápas navíc. Na ledě Ústí nad Labem se odehraje v předposledním kole přímý souboj o předkolo play – off.

Marodka

Dlouhodobě zranění jsou obránce Tomáš Dajčar a útočníci Jan Kloz a Dominik Cihlář.

Z utkání pro Vás připravujeme onlajn přenos a můžete jej sledovat také prostřednictvím HOKEJKA TV.

Autorem úvodní fotografie je: Karel Švec (hc-slavia.cz)