AZ Havířov

Finále play-off 2024, AZ HAVÍŘOV - CHOMUTOV První domácí utkání ve středu od 17:30!

VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Bez fanoušků a bez play off, aneb statistický pohled na sezónu 2020/2021

21.03.2021 | Petr Bortlík

Článek přináší již tradiční pohled na statistiky týmu po právě skončené sezóně. Projdeme si srovnání s údaji z poloviny ročníku a podívejte se na silná i slabá místa ve hře AZetu.

Stejně jako jsme se museli smířit s podivnou dobou v rouškách, bez volného pohybu a dalších radostí, tak jsme se museli srovnat s další nezvyklou situací. Havířov (teprve podruhé za 11 sezon) nehraje play-off. S absencí fanoušků se musely srovnat všechny týmy, ovšem ne všude mají takový podíl na hře, jako právě zde v Havířově. O tomto vlivu se můžeme dohadovat, nesouhlasit s ním, ovšem to je tak vše, co se s tím dá dělat. Proto se pojďme raději podívat na čísla.

Základní statistiky, vhazování a přesilovky

Azeťáci téměř do konce bojovali alespoň o účast v předkole play off, nakonec ovšem zakončili sezonu na 13. příčce, když v předposledním kole v přímé bitvě padli s Ústním nad Labem. Když se ohlédneme do poloviny tohoto ročníku, Havířov se značnou dobu pohyboval právě okolo 12. příčky, zaručující účast v předkole a nakonec mu jen těsně, o 3 body unikla.

Za 34 zápasů posbírali havířovští 43 bodů a to za 11 výher, 3 výhry v prodloužení, 4x v prodloužení padli a 16x odešli ze zápasu s prázdnou. V poločasu této sezóny měl AZet pozitivní bilanci vstřelených branek oproti těm inkasovaný, (+5), během druhé části roku se trošku zhoršil a zakončili jej s negativní bilancí -1, když 94 branek vsítili a 95 inkasovali. Pro zajímavost, Ústí, které nakonec skončilo o příčku výše má bilanci -19.

Přestože v ochozech chybí fanoušci, AZetu domácí prostředí svědčilo o mnoho více, než když hrál u soupeřů. Hned 33 bodů (ze 43) získal právě na domácím ledě. S návratem světa k “normálu” se mají soupeři na co těšit. Avšak je to hlavně hra “venku”, kde budou muset AZeťáci výrazně přidat.

Co se hráčům v modro-černo-bílých dresech nedá upřít, je snaha o vstřelení gólu. Průměrný počet všech střeleckých pokusů azťáků za 60 minut hry je totiž 52,08, zatímco proti AZetu to bylo jen 47,05. Ve statistice vyslaných střel to stačí na 9. příčku v rámci Chance ligy a ve střelách povolených na vlastní branku dokonce na 5. V tomto ohledu tedy Havířov patří mezi nejlepší týmy v lize. Naopak, co se týče vhazování, kde AZeťáky již tradičně tlačí pata, zde patří mezi vůbec ty nejhorší s úspěšností pouhých 44,15 %. Jen pro představu, nejlepší Kladno má úspěšnost 58,51 %. Zde je dlouhodobá ztráta, kterou se zatím nedaří alespoň snížit.

Další kategorie, kde rozhodně potřebuje Havířov již tradičně přidat, jsou přesilové hry. V jejich využívání skončil tým dokonce předposlední v celé lize, když dokázal využít pouze 13,77 %, což je prakticky polovina oproti nejlepšímu Přerovu. Naopak v oslabení si vedli hráči opravdu skvěle, když dokázali ubránit 86,57 % početních výhod soupeře a to je řadí na 4. místo.

Statistika Corsi

V loňské sezóně byl AZet v této statistice na 3. příčce a byla to jedna z příčin, proč předčil očekávání. V polovině této se nacházel na velmi slušném sedmém místě a stále v kladných hodnotách. Kdo se trošičku orientuje, již tuší dle dat o střelbě, že ani na konci ročníku si Havířovští hráči nevedou vůbec zle. A je to přesně tak, šestá příčka a hodnota 52,54 % je naprosto skvělá. Je velmi zarážející, že tým s takovými čísly skončil tak nízko. Ovšem některá jiná čísla napověděla, proč tomu tak nakonec je. Navíc, je třeba si uvědomit, že Corsi vyjadřuje schopnost týmu si příležitosti vytvořit a naopak kolik toho dokáží zhatit soupeři. Zde je tedy AZet mezi nejlepšími, bohužel nedokázal vytvořené šance využít.

Úspěšnost střelby

Asi každý, kdo dočetl až sem, se musí ptát, jak je možné, že má tým tak skvělá některá čísla a přitom pro něj ročník skončil. Na některé důvody jsme již narazili a teď se podívejme na ten, co úzce souvisí právě s Corsi. Úspěšnost střelby. Zatímco je AZet šestým nejlepším ve vytváření šancí, je úplně nejhorším týmem Chance ligy v jejich využívání. Pouhých 8,70 % úspěšných střel je opravdu málo. Když vezmeme v potaz, že Havířov vyslal na soupeře neskutečných 1090 střel a vytěžil z toho pouhých 94 branek, je jasné, že v ohledu aktivity směrem dopředu už se toho moc víc udělat nedá a musí se zaměřit na efektivitu

Individuální statistiky

Nejvíce bodů zvládl posbírat Ondřej Procházka, který odehrál všechna utkání (34) a připsal si 25 bodů (14+11). V závěsu za ním je Radek Prokeš s 23 body (10+13), ovšem ten odehrál méně než polovinu utkání (pouhých 16). Třetí byl Jakub Doktor, který zapsal v plném počtu utkání rovněž 23 bodů (10+13). Za zmínku jistě stojí i výkon Jakuba Kotaly, který stihl v 11 utkáních zapsat 10 bodů (8+2).

Také mezi střelci je králem Ondřej Procházka se 14 přesnými zásahy a i zde jsou za ním v závěsu Radek Prokeš a Jakub Doktor, oba s 10 přesnými zásahy. Mezi obránci kralovali bodování Antonín Bořuta s 16 body (4+12), Alex Rašner se 14 (5+9) a Ondřej Kachyňa s 8 (4+4).

Havířovskou svatyni i letos spolehlivě strážil Aleš Stezka, který podával velmi kvalitní výkony. Ve 20 kláních si udržel úspěšnost 91.57 % a průměr 2,34 branek na zápas. Nejčastěji za něj zaskakoval Dominik Groh, stihl zasáhnout do 13 utkání ve kterých měl úspěšnost zákroků 89,86 % a 2,69 průměr branek na zápas. Své první zápasy mezi dospělými si připsal také junior Marek Štipčák. Ve čtyřech kláních měl úspěšnost 88,20 % a inkasoval průměrně 2,63 branek na zápas. Stihl také odchytat 3 utkání za juniory, kde měl dechberoucí úspěšnost zákroků 98,6 % a průměrně inkasoval pouze 0,47 gólů. Můžeme se tedy jen těšit na to, až se mezi muži rozkouká. 

Junioři berou hlavní tým útokem

Když už byla řeč o gólmanském talentu, který nakoukl mezi muže, bylo by škoda se nepodívat i na další mladé borce juniorského věku, kteří se v letošním roce dostali do kabiny hlavního týmu. A bylo jich hned devět. Začali jsme brankářem, tak se podíváme na defenzivu. Fabien Kočí je 18 letý obránce, který se stal nedílnou součástí zadních řad. Mezi muži stihl odehrát rovnou 20 klání (další 4 přidal za juniory), připsal si dvě asistence a přestože v tabulce +/- skončil v záporných hodnotách, je obdivuhodné vidět v jak mladém věku se jako obránce prosadil. V útoku dostala dost prostoru slovenská trojice Horváth, Mastič, Petriska. Kevin Horváth odehrál hned 17 zápasů a další 4 za juniory. Maxim Mastič, hráč dvojí národnosti (slovenské a německé) si stihl za juniory v 7 utkáních připsat 5 bodů, za muže odehrál 13 zápasů, ovšem body si nepřipsal. Také další útočník Ján Petriska stihl za může odehrát dokonce 23 utkání. Jan Vašenka, kterého ale zbrzdilo zranění, stihl nastoupit za A-tým 9x. Dalšími juniory, kteří se objevili v sestavě byli Vojtěch Lednický a Ivan Ivan z Vítkovic, či olomoucký Tomáš Krupa. Nejmladším AZeťáckým hráčem v sezoně byl čerstvě 17 letý útočník Ondřej Becher, který letos stihl hrát hned ve třech věkových kategoriích, byť v dorostu stihl jeden zápas (přesto 2 asistence). V juniorech také nezahálel a v 7 kláních si připsal 8 bodů. A ani mezi muži se úplně neztratil, když zasáhl do 11 zápasů a připsal si jak přihrávku, tak i premiérovou branku.

O mladé hráče tak v týmu nebyla nouze a můžeme se těšit na další sezónu, jak zúročí letos získané zkušenosti. 

Havířov letos skončil s hokejem nezvykle brzy a přestože postavení v tabulce tomu nenapovídá, čísla ukazují, že není důvod si na takto brzký konec zvykat. AZet má herně na to hrát špičku ligy, ve většině oblastí patří k těm nejlepším. Bohužel místa, kde ztrácel, se nepovedlo vylepšit. Naopak, ztráta se ještě zvětšila a přispěla k tomu, že tým již letos nepokračuje. Nakonec své určitě dělá i absence fanoušků a tím jakési odloučení od toho největšího motoru týmu. 

Youtube