AZ Havířov

Adam Vrba: Chci pomoct vrátit havířovský hokej tam, kam patří

26.06.2022 | Josef Nudera

Adam Vrba je jméno, které nemusíme v Havířově nikomu dlouze představovat. Výrazným písmem se zapsal pod první druholigový titul v novodobé historii AZetu, kdy tvořil tandem s Lukášem Danečkem. Nyní se vrací do Havířova s jasným úkolem, pomoct dostat Havířov tam, kam patří. Adam bude pro následující sezonu zastávat roli trenéra brankářů a kondičního trenéra. S Adamem jsme si krátce popovídali.

Adame, vítej zpátky v AZetu, v klubu, kde jsi zanechal výraznou stopu, především v novodobé historii. Psal se čtvrtek 15. 3. 2012 a ty jsi vychytal pro AZ Havířov první druholigový titul po znovuzrození. Jaké máš na tento zápas vzpomínky, zůstal ti zápas v hlavě?

Byl to asi můj největší moment z působení v Havířově. Bylo to krásné vítězství, které jsme si pak užili i s fanoušky před zimákem. Někteří pokračovali, dá se říct, týden v kuse. Bylo to hodně příjemné, protože celé dva roky, které jsem působil v Havířově, byli lidi šestý hráč na ledě. A myslím si, že když jsme hráli dvakrát baráž, a pak se podařilo postoupit (už sice beze mě), tak na tom mají velký podíl právě fanoušci.

Bylo to období velké euforie, plného stadionu a nezapomenutelných vzpomínek a zážitků. Vídáš se s kluky z původního týmu?

Protože jsem působil v Porubě, tak jsme občas hráli proti Havířovu a dalším týmům. Potkám se s Mařkou, Klímou, ale i Najdošem, Petrem Prokopem, s Vítkem Stránským jsem v kontaktu. Vídáme se hodně. S Potokem jsem párkrát byl, dokonce jsme si byli zahrát amatérský turnaj hokejistů v Praze. To byl příjemný víkend.

Adam Vrba v brance AZetu při rozhodujícím utkání proti Karviné

Kromě toho amatérského turnaje. Dostaneš se i teď někdy do branky?

Někdy to obleču ještě i na trénink. Chodím chytat amatérskou ligu a chodil jsem párkrát na tréninky s univerzitou v Porubě. Teď už na to asi nebude čas. Pokud je možnost, tak to obleču. Přes léto si chodíme ještě zahrát jako stará garda v Ostravě. Minimálně jednou týdně jsem na ledě v brankářské výstroji.

V Havířově jsi v sezoně 2017/2018 zastával krátce funkci trenéra brankářů. Následně jsi ještě krátce chytal v Šumperku, kde jsi, dá se říct, ukončil svou brankářskou kariéru. Další tvé trenérské kroky zamířily do Poruby, kde jsi vydržel až do konce loňské sezony. Co jsi se naučil v tomto období? Přece jen to byl pro tebe nový milník, kdy přišel přesun z branky do trenérského postu.

Bylo to hodně těžké. Moje přítelkyně to možná prožívala ještě více, než já. Byl jsem z toho konce špatný, ale nějak to přešlo. Hokej mě znovu nastartoval v trenérské kariéře. V Havířově jsem působil jen krátce, protože jsem dostal laso ze Šumperku. Bohužel jsem si tam nesedl s manažerem klubu. V té době jsem na hokej úplně zanevřel a shodou okolností, když jsme si předávali výstroj v Porubě s panem Velčovským, tak mě oslovil pan Hinner, jestli bych nechtěl trénovat mládež v Porubě. Tak začala moje trenérská štace. Prvním rokem jsem trénoval mládež, následně mě oslovili na pozici trenéra gólmanů mládeže a Áčka. Tři roky jsem působil komplet v Porubě od Áčka až po přípravku.

Jak vnímáš současnou českou brankářskou školu, stačíme stále produkovat špičkové brankáře pro světový hokej? Čísla napovídají, že určitě ano.

Myslím si, že jsou u nás gólmani velmi dobře nastavení. Velmi dobře pracují. Existuje navíc spousta možností vzdělávání pro trenéry. Trenéři to pak předávají dál. Já jsem napůl nová škola, napůl starší škola. Někteří gólmani ještě chytají starším stylem, než jsou moderní trendy. Trenér k tomu pak musí přistupovat individuálně. Každý trenér, který k tomu takto přistoupí, sklízí ovoce. Průkopníkem a velmi dobrým trenérem je pan Jaroš z Jihlavy. Je škoda, že teď skončil. Dělá svou práci výborně. Česká brankářská škola bude stále v popředí. Je to sice aktuálně složitější s hráči, ale brankáři u nás budou i nadále kvalitní.

Vnímáš to, že jsou brankáři nastaveni jinak, než hráči? Protože oni stále drží tempo se světovým hokejem, zatímco bychom mohli vést dlouhé debaty o hráčích.

Já bych se k hráčům raději nevyjadřoval, v tom se zase až tolik nevyznám, ale myslím si, že jsou brankáři nastavení velmi dobře. Brankáři na sobě umí dobře pracovat. Většina trenérů s nimi umí pracovat dobře i po mentální stránce, nastaví jim hlavu a výsledky přichází.

V Porubě jsi měl možnost pracovat, jak s českými, tak ale i zahraničními brankáři, je nějaký rozdíl v přístupu během tréninku?

Vidím velký progres u mladých brankářů. Jmenovitě například Marek Slíž udělal v Porubě hodně velký skok. Bylo to i tím, že si dal říct. Nastavili jsme hlavu a uvědomil si, že chce v hokeji něčeho dosáhnout. Dával hodně na moje rady a má kariéru nastartovanou. Velmi dobře byl nastaven Frederik Foltán. Byl nastaven tak, že by mohl vydávat knížky a instruktážní videa pro brankáře. Někdy u něho byl trochu problém s hlavou, na tom jsme hodně pracovali. Nakonec odešel do Frýdku a myslím, že už skončil s hokejem. Velký rozdíl byl, když přišel Ervīns Muštukovs. To byla stará brankářská škola, kdy nám všem na ledě spadla brada, když jsme ho viděli. To byl brankář, který měl svůj styl, byl na dvou olympiádách a měl dobře nastavenou hlavu. Byl „splachovací“. Museli jsme ho ale naučit některé moderní prvky, kdy on sám se ptal a chtěl se to naučit. Byl vychován starou brankářskou školou v Lotyšsku. U něho byl individuální přístup.

Zdroj fotografie: hcporuba.cz

Kvalitní brankář je základem úspěchu, a v Havířově to platí dvojnásob. Na brankáře je vyvíjen obrovský tlak. Jak se ti daří s brankáři pracovat? Spolupracujete třeba i se sportovními psychology?

Myslím si, že například loni v Porubě, to bylo u Adama Brízgaly hodně o hlavě. A právě proto, když šlo do tuhého, tak mě poprosili, abych jezdil i na venkovní zápasy. Adam podával dobré výkony, když jsem tam byl. S brankáři hodně mluvím, snažím se být jejich kamarád. Všechno můžeme probrat, soukromé věci, ale i hokejové. To je hodně důležité, a proto se budu snažit tuto práci odvádět i v Havířově, aby gólmani z A týmu měli i tento komfort. Myslím si, že 70 % týmu dělá brankář.

Vraťme se do Havířova. S jakou vizí vstupuješ do své práce s brankáři?

Byl bych rád, aby se dorost, juniorka i áčko dostali nahoru. Nemyslím si, že to bude všechno naráz. Pokud se bude kvalitně pracovat, a myslím si, že jsou v týmech aktuálně kvalitní trenéři, tak v horizontu pár let toho dosáhneme. Šel jsem do toho, abych pomohl havířovskému hokeji se vrátit na příčky, kde by měl být. Já s brankáři od třetí třídy, přes juniorku a áčka už pracuji. Už ví, co mohou odemně čekat a co očekávám já. Myslím si, že to například Marek pochopil. Už ví, že mi může říct cokoliv. Jsou srandičky, uvolněná atmosféra, ale když se musí makat, tak maká. Brankáři v Havířově na tom budou lépe a lépe. Budu se snažit s nimi, co nejvíce pracovat. Chci, aby chodili na brankářské tréninky, a budu k nim chodit i na tréninky jednotlivých kategorií. Chci, aby měli luxus, že mohou pracovat s trenérem brankářů, co nejvíce. Doufám, že budou rodiče, fanoušci i trenéři kolem spokojeni s touto prací.

V jaké fázi přípravy aktuálně jste?

Je to letní příprava, takže kluci jsou na suchu trochu zanedbaní. Na ledě připraveni jsou. Chybí mi tam některé prvky tréninku na suchu. Brankáři jsou silově připravení, fyzicky, ale chybí mi tam hodně obratnosti, flexibility a další detaily, kteří brankáři potřebují. Snažíme se na tom hodně na brankářských trénincích pracovat. Snažím se to brankářům vštěpovat do hlavy, aby si tyto věci dělali o víkendu i doma nebo po večerech.

Co říkáš na výkony a práci Marka Štipčáka? Je to brankář s velkým talentem, na kterém může AZ aktuálně ve druhé lize stavět? Měl jsi možnost ho vidět v zápasech proti Porubě a nyní s ním pracovat.

Marka jsem viděl, jak chytá. Je to mladý brankář, který může rozvíjet svůj talent. Jsem rád, že zůstal v Havířově, i když se díval hodně po první lize. Myslím si, že čas na první ligu nebo na vyšší soutěž ještě má. Je to mladý brankář, který potřebuje chytat. Lepší, než kdyby byl ve vyšší lize a zahříval lavičku, aby chytal ve 2. lize. Tým z první ligy si ho může třeba časem vytáhnout. Vedení ani trenéři mu v tom bránit nebudou, je to už na něm, jak se připraví. Myslím si, že se připravuje dobře. Kustod mi říkal, že i hodně shodil oproti minulému roku. Je to na dobré cestě. Chodí na brankářské tréninky, pracuje na sobě a maká. Někdy více, někdy méně, ale jede naplno. A to se mi na něm líbí. Hodně spolu mluvíme, nastavuji mu hlavu, a pokud nebude pořád ponocovat, tak to bude dobré (úsměv).

Adam Vrba na dětském dnu s AZetem

Ve druhé lize se bude hrát méně defenzivně. Na brankáře půjde více střel a asi bude padat i více gólů. Gólman bude muset být připraven, že to bude mít poměrně těžké.

Shodou okolností jsme o tomto mluvili. Říkal jsem mu, že čím nižší liga, tím je to pro brankáře těžší. Hraje se volnějším systémem hry. V Extralize je to hodně svázané taktikou, v první lize trochu volnější, ale ve druhé lize je to volnější ještě více. Musí se připravit na kvantum střel, kvantum šancí. Má už na to nastavenou hlavu, už jsme se o tom bavili. Musí si to srovnat v hlavě, a když to bude nastavené na sezonu takto, tak to zvládne. On to ví, líbí se mi, jaký je to typ člověka. Zvládne to.

V minulých dnech proběhla velká debata nazvaná "spor o český hokej", kde se představovali jednotliví kandidáti na post předsedy ČSLH. Hodně se probírala práce v klubech a kvalita soutěží. Jak vidíš kvalitu soutěží ty z pohledu trenéra brankářů? Máme pro mladé brankáře dostatečně kvalitní soutěž s dostatkem dobrých zápasů, aby se mohli zlepšovat?

Myslím si, že se brankáři mohou velmi dobře vychytat i u nás. Říkám vždycky, že střela je jako střela, nájezd jako nájezd. V dnešní době hráči mají svou kvalitu ve všech soutěžích. Četl jsem článek, kde Plekanec říkal, že hráči v Extralize jsou na stejné úrovni, jak v NHL, jen neměli to štěstí. To stejné říkal Roman Málek, když šel chytat tuším do Ústí, že první liga je pro něho daleko těžší, než Extraliga. Gólman na sobě může dobře pracovat i v nižších ligách. Pokud si ho pak někdo všimne, dveře jsou otevřené.

Adame, děkuji za rozhovor a přeji ti, aby se sezona vydařila podle představ.

Youtube