AZ ve středu vyráží do hlavního města, vyzve Slavii

07.01.2020 | Vít Káňa

8. ledna vyjíždí hráči AZetu na led HC Slavie Praha, kde svede důležitý souboj o šest bodů. Havířov je po první čtvrtině druhé části soutěže na šestém místě tabulky. V poslední utkání AZ sice doma podlehl Motoru, ale ten si letos hraje vlastní soutěž. To Slavia se netěší dobré formě, z týmu odešel nejlepší útočník Petr Vampola a Pražané se hledají. V posledních třech zápasech podlehli doma Stadionu, padli i v Přerově a Chomutově. Doveze AZ ze zimního stadiónu v Edenu tři body?

HC SLAVIA Praha - 7. místo, 60 bodů, skóre 105:104

První čtvrtina druhé části soutěže byla pro Slavii nevydařená. Pražané v ní vyhráli jenom dvě utkání. Dokázali porazit Motor 4:2 a o tři body připravili i Porubu. To je zisk pouhých šesti bodů z 21 možných. Ve třech posledních zápasech nezískali ani bod. Jejich největší hvězda Petr Vampola nastupuje v Extralize za Kladno. Mužstvo stojí na mladých hráčích a odchovancích, některá jména si vybavují i ti dříve narození. Roman Málek je synem reprezentačního gólmana a otec Milana Antoše nyní moderuje hokejové zápasy pro Českou televizi.

V posledním zápase Pražanům chyběli hned čtyři obránci Barák, Duda, Antoš a Steinocher, což trenérům přidělalo pár vrásek navíc. V poslední době sice Slavia nezakusila pocit vítězství, ale o jejich obránci Petru Hořavovi slyšeli všichni hokejoví fanoušci, když Stadionu vychytal několik střel při slávistické hře bez brankáře.

Na konci roku bylo oznámeno, že tým opustili obránce Jiří Kučný a útočník Dominik Pacovský. Poslední jmenovaný má hrát do konce ledna za extraligovou Plzeň.

Miloš Říha (trenér HC SLAVIA Praha) o posledním utkání řekl: "Zápas se mi hodnotí hodně těžko. Bohužel nám ráno vypadl další bek, takže jsou na marodce už čtyři, na což se ale nemůžeme vymlouvat, přestože je to pro nás nepříjemné. První třetina byla vyrovnaná, druhá taky, jenže jsme dvakrát nesmyslně faulovali a Chomutov nás za to potrestal. Místo abychom při vedení 1:0 hráli v klidu, dostaneme ránu, která je pro mužstvo složitá, když není vyloženě na vítězné vlně. Pak jsme se zvedli a od konce druhé třetiny jsme si vytvářeli tlak. Měli jsme i šance do prázdné brány. Ve třetí třetině náš tlak pokračoval, což logicky vedlo k tomu, že soupeř měl řadu brejků. Bohužel nás zradila koncovka a dá se říct, že rozhodly přesilové hry, protože soupeř využil dvě a my žádnou."

Sestava HC SLAVIA Praha v posledním zápase: Michajlov – Hejda, Novák, Hořava, Hovorka, Ryzák, Valík – Šmerha, Vampola, Šteiner – Ondráček, Vrdlovec, Kuťák – Doležal, Kubík, Vlček – Hotěk, Kubica, Furch – Kohút.

AZ RESIDOMO Havířov - 6. místo, 64 bodů, skóre 99:89

Hokejisté z nejmladšího města v republice se po první čtvrtině zápasů v druhé části soutěže - o umístění v play-off, mohou usmívat. Vždyť z 21 možných bodů jich získali 16. Bodové výpadky přišly jen s Motorem (těsná prohra 2:1) a Vsetínem (o dvou bodech pro Valachy rozhodly samostatné nájezdy).

S Motorem AZ prohrál i poslední domácí utkání, které se hrálo na Tři krále. Havířov sice v utkání rychle vedl 2:0, díky nové útočné akvizici jménem Jakub Doktor, ale pak už do utkání střelecky promlouvali pouze hosté a zvítězil 2:5. Utkání nedohrál Ludvík Rutar, kterého trefil puk do oblasti brady, když se snažil zablokovat střelu Budějovic.

Mimo hru budou kapitán Jan Maruna, jehož role se ujal zkušený Filip Seman, a Jan Bambula. Otázkou je účast zraněného Ludvíka Rutara.

Jiří Režnar (trenér AZetu) o utkání s Motorem řekl: "Ono se to těžko hodnotí. České Budějovice jsou silný tým, včera vyhráli v poslední minutě. Měli jsme zprávy, že Poruba byla lepší. Pro nás je škoda, že jsme ten dvougólový náskok neudrželi o chvilku déle. Myslím, že za stavu 2:2 tam Lukáš Bednář nastřelil břevno, pak byl ještě před prázdnou bránou faulován. Možná mělo být nařízeno trestné střílení, zase by to bylo možná jinak, kdybychom vedli 3:2. Třetí třetinu už Motor kontroloval. Dneska jsme přišli o tři body, ale je třeba se připravit na další utkání."

Sestava AZ Residomo Havířov v posledním zápase: Stezka – Kachyňa, Mrowiec, T. Černý, Nepokoj, Chroboček, L. Rutar, Ševěček – Kotala, F. Seman, O. Procházka – L. Bednář, Werbik, E. Němec – Fridrich, Baláž, Toman – Dvořák, Cihlář, Doktor.

Před zápasem Patrik Rimmel (manažer Az RESIDOMO Havířov) hlásí: Čeká nás v Praze zápas, o šest bodů do tabulky, který určitě chceme vyhrát. Pokud se to má podařit, musíme hrát jako tým a hráči musí na ledě plnit nastavenou taktiku.

To útočník AZetu Jakub Doktor tuší náročný souboj: „Bude to těžký zápas, který se bude hrát o víc bodů. V zápase budeme chtít hrát to, co nás zdobilo před zápasem s Motorem. Tedy pokud možno hrát na málo gólů a taky chceme využít absence jejich největší útočné hvězdy Petra Vampoly, který pro ně byl největší zbraní a teď nemluvím jen o přesilových hrách.“

Vzájemné zápasy:

Oba soupeři se letos střetli třikrát. V prvním zápase, který doma vyhrál AZ, padl jediný gól, prim v něm hráli obra brankáři Stezka a Malík. Druhé utkání v hlavním městě ovládli sešívaní, doma vyhráli 5:0. Poslední duel z 19. prosince vyzněl pro Havíře, kteří doma vyhráli po výborném výkonu Aleše Stezky 3:0. Celkem se mezi oběma týmy odehrálo od roku 2002 22 střetnutí. Lehce lepší dojem z těchto duelů zanechal AZ, který vyhrál 11 zápasů, Pražané mají 10 vítězství a jedno utkání skončilo remízou.

Utkání můžete sledovat na TV Hokejka a přímo na stadionu se pro Vás bude připravovat online přenos, který nalezte zde.