AZ Havířov

PRODEJ PERMANENTEK NA SEZÓNU 2023/2024 ZDE

AZ Cup 2023, turnaj 5. tříd

11.09.2023 | Lukáš Jandora

Ve dnech 2. - 3.9. proběhl v naší hokejové aréně mezinárodní turnaj hráčů ročníku 2013. Turnaje se účastnily celky z Olomouce, Kopřivnice, z polských Katovic a Tych a také slovenský klub Hoba Bratislava. V neposlední řadě nemohli chybět domácí, 5. třída AZ Havířov pod vedením trenéra Davida Klimši. Družstva byla rozdělena do dvou skupin po třech, v sobotu se odehrály základní skupiny, druhý den turnaje pak přišlo na řadu vyvrcholení v podobě semifinálových bojů, na které navazovalo finále a zápas o třetí místo.

Kluci a holky z Havířova měli ve skupině Katovice a Bratislavu, s těmito soupeři jsme vyhráli a tím se jako vítěz skupiny vyhnuli čtvrtfinále. Stejně jako Olomouc, papírový favorit turnaje, která vyhrála druhou skupinu. Ze čtvrtfinálových bojů vzešel pro náš celek, pro semifinálový zápas, tým z Kopřivnice. Toto semifinálové klání bylo vyrovnané, na stranu Kopřivnice se přiklonilo i to známé hokejové štěstí, kdy za stavu 1:2 překonali naši borci soupeřova gólmana, ale dle všeho již po konci první půle (turnaj se hrál systémem 2x20 minut - pozn. autora). Ve druhé dvacetiminutovce již trenér domácích David Klimša sáhl poprvé v sezóně ke stažení hry na dvě formace, i přes tento trenérský tah však zápas nakonec vyhrála Kopřivnice v poměru 4:2. Ve druhém semifinálovém klání pak Olomouc porazila Tychy velmi přesvědčivým výsledkem 12:3. 

V souboji o třetí místo jsme vyzvali polský celek GKS Tychy. V tomto utkání se vše vyvíjelo dle toho, jak si všichni na zimáku přáli, po většinu utkání vedli domácí o dvě branky, vedení jsme udrželi až do samotného závěru. V zápase nebyla nouze o výborné zákroky brankářů na obou stranách, přesilovkové formaci Havířova pak byla nabídnuta i poměrně nová zkušenost, a sice přesilovka pěti proti třem. Domácí Havířov zápas vyhrál v poměru 7:4. 

A finále, čili vyvrcholení celého turnaje? Svedlo proti sobě celky Kopřivnice a Olomouce, utkání mělo spád, hrálo se nahoru dolů, nějakou dobu bylo docela vyrovnané. Ke konci první dvacetiminutovky jej však přerušil pád jednoho z olomouckých hráčů, který narazil hlavou do mantinelu a pro jistotu byla zavolána RZS, hoch byl převezen do nemocnice na RTG ( zpráva z olomouckého týmu všechny uklidnila, chlapec byl sice otřesen avšak RTG nic neodhalil). Na finálové utkání mohlo mít toto přerušení vliv, kluci z Olomouce najednou bojovali i za svého spoluhráče a zaslouženě zápas ovládli. Výsledek? 5:0 pro Hanáky, kteří se tak stali vítězi tohoto letního měření sil.

Konečné pořadí turnaje:

1. HC Olomouc (trenérem olomoucké 5. třídy je hráč A týmu AZ Havířov Jan Křivohlávek)

2. HC Kopřivnice

3. AZ Havířov

4. GKS Tychy

5. Mloda Gieksa – GKS Katowice

6. Hoba Bratislava

Součástí turnaje byly také individuální soutěže! 

Soutěž o nejrychlejšího bruslaře – týkala tří hráčů z každého týmu, každý odjel jedno kolo, hráči si předávali štafetu. Vítězem se stal tým Kopřivnice

Soutěž o nejlepšího střelce v nájezdech – vždy tři hráči z každého celku jeli nájezd na gólmany z ostatních týmů, každý hráč tedy jel pět nájezdů. Vítězem se stal tým AZ Havířov ve složení Mathyas Dzik, Alex DžupinMatyáš Klimša

Soutěž o nejlepšího brankáře v nájezdech – každý brankář chytal celkem 15 nájezdů, vítězem této soutěže se stal domácí gólman Kristián Stavíček.

Soutěž o nejpřesnějšího střelce – i ta se týkala tří hráčů z každého týmu, tito stříleli na brankařskou síť s otvory u tyček, vítězem této soutěže byl rovněž tým AZ Havířov ve složení Jakub Rýdl, Patrik GrobelnýJonáš Buchta.

Rozhovor s trenérem:

Po turnaji nám na pár otázek odpověděl také trenér domácího celku, tím byl David Klimša, hráč A týmu AZ Havířov, který se domů vrátil po mnohaletém působení ve Frýdku-Místku. Nutno také podotknout, že Davidu Klimšovi byli celou dobu k ruce Tomáš Havlík (další člen AZeťáckého áčka) a Richard Strnadel.  

Davide, jaká pozitiva Ti turnaj ukázal?

Plusem turnaje bylo, že si kluci zahráli proti soupeřům, které v sezóně 2023/24 nebudou potkávat, tedy krom Kopřivnice. Dále si vyzkoušeli různé soutěže a dokázali si, že umí také vyhrávat. Velmi pozitivní bylo, jak u této třídy fungují rodiče, za což bych jim chtěl velmi poděkovat. A také jak za organizaci, tak celkový chod turnaje.

Jak se cítíš v roli trenéra, když vidíš, jak hráč ročníku 2013 nevyřeší herní situaci úplně nejlíp a teď je na Tobě mu to vysvětlit? Jde udržet chladnou hlavu anebo to jde z Tebe v emocích tím, že jsi stále aktivní hráč?

Tím, že jsem si různými situacemi taky prošel, tak se do těch kluků dokážu vcítit a vím, co se jim v těch hlavách honí. Proto se snažím vždycky poradit s chladnou hlavou, i když jak už stejné věci někdy říkáš popáté, tak je pravda, že už se to někdy ve mně začíná vařit...

Na turnaji jsi udělal dva zajímavé tahy, těmi byly stažení na dvě formace – jak to nesli hráči, kteří poprvé zůstali sedět? Viděl jsi na nich v následných střídáních a trénincích nějakou změnu v přístupu?

Hru jsem na dvě formace tak úplně nestáhl, jen jsem třetí lajnu méně prostřídával. Myslím, že klukům dochází, že je v týmu nějaká konkurence a ne všichni můžou hrát tzv. všechno. Je to o zdravé konkurenci, řekl bych, že ti kluci, kteří toho času na ledě měli třeba méně, se teď více snaží pracovat na tréninku.

Svého syna jsi přesunul z útoku do obrany, dal Ti to doma sežrat? Anebo se Ti podařilo nastavit pravidla již v tomto nízkém věku?

Sežrat mi to nedal, spíše byl rád. Sám říkal, že se v obraně cítí lépe. Takže to bylo pro mě také příjemné pozitivum, že si někteří kluci vyzkoušeli pozice, kde se cítí lépe.

Jak zatím sám sebe hodnotíš v roli hlavního trenéra?

Je těžké hodnotit sám sebe, musíš se spíše zeptat dětí a možná, a to asi především, rodičů.

Loni jsi byl ještě jeden z rodičů, cítíš dnes nějaký větší tlak na svou osobu z právě z jejich strany?

Tlak ze strany rodičů necítím. Možná je dobře, že se vzájemně známe, myslím se, že se mnou mohou o čemkoliv mluvit. Mám dojem, že je to zatím v pohodě.

Dokážeš oddělit roli hráče A týmu a trenéra? Např. nyní, po úterním zápase s Opavou, máš trénink ve středu s mládežníky. Dá se v hlavě přepnout anebo to děcka “odnesou“?

Je to úplně něco jiného. Práce s dětmi mi dělá většinou radost, je to pro mě kolikrát i odreagování. S roli hráče to nijak nespojuji.

Něco málo ze zákulisí celého turnaje?

O občerstvení diváků se vzorně starali rodiče hráčů AZ Havířov. Pro své dobroty a laskominy využili prostory v bufetu u Olina. Čili zde musí zaznít informace, že i v příštích letech bude o diváky turnaje ročníku 2013 velmi dobře postaráno.

Pár šedin přibylo organizátorům v řadách rodičů a trenérů, když zhruba v polovině sobotního dne přišla informace, že se během 24 hodin porouchala i druhá rolba. Díky kontaktům Robina Pavlase a aktivitě rodičů se podařilo na stadion dopravit opraváře a rolbu zprovoznit. Tímto by rodiče chtěli velmi poděkovat panu Bílému za to, že v sobotním odpoledni opustil rodinnou oslavu a pomohl s vyřešením problému.

O zvýšenou motivaci se postaral Robin Pavlas, který pro kluky a děvčata, kteří potí dres AZ Havířov, vyhlásil sázku, že pokud bude medaile, tak si určitě na něčem pochutnají... 

Soupis kompletních výsledků domácího celku:

AZ vs. Katovice 4:1 a 9:4, branky Grobelný 5x, Klimša 2x, Matyáš 2x, Buchta, Dzik, Džupin, Rýdl.

AZ vs. Bratislava 5:2 a 7:1, branky Matyáš 3x, Buchta 3x, Dzik, Grobelný, Bujok, Rýdl, Klečatský.

AZ vs. Kopřivnice 2:4 (semifinále), branky Matyáš a Grobelný.

AZ vs. Tychy 7:4 (o 3. místo), branky Matyýš 3x, Grobelný 2x, Dzik, Bujok.

P.S. Závěrečné poděkování patří panu Michalu Klečatskému, rodiči jednoho z havířovských účastníků turnaje, který připravil podrobné podklady pro vznik tohoto článku. Takhle by snaha rodičů o "propagaci" týmu svých dětí měla vždy vypadat. Samozřejmě, a v tomto zde nebyl problém, to musí být snaha co nejvíce objektivní...

Youtube
×
Odehrané v 18:00 | Muži
VSK Technika Brno
AZ Havířov