VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

​Získá rozjetý AZ tři body i v Benátkách?

04.12.2020 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V sobotu 5. prosince vyjíždí klub z nejmladšího města do Středních Čech, kde v 15. kole vyzve letošní překvapení soutěže HC Benátky na Jizerou. Ty svůj poslední zápas na Lapači s Valachy prohrály 1:4. Zato AZ doma zvítězil nad Vrchlabím 3:1. Utkání začíná na Zimním stadionu v Benátkách v 16:00.

HC Benátky nad Jizerou, 5. místo 13z., 22 b. (6 – 1 – 2 - 4), skóre 40:41.

Tým z Benátek už odehrál třináct zápasů a jen ve čtyřech případech vyšel bodově naprázdno. Naposledy to bylo na Vsetíně 1:4. Stejným poměrem podlehl i na ledě přerovských Zubrů. Tým mladíků padl ještě na Porubě (1:3) a v Sokolově (1:5).

Benátkám se dařilo před a po přerušení CHANCE ligy, to měly šňůru čtyř vítězných utkáních. Manšaftu ze Středních Čech nedokázal čelit Kolín (5:4), Šumperk (3:2) a Vrchlabí (2:1). Famózní obrat se jim podařil v Třebíči, kde Benátky sice prohrávaly o dvě branky, ale nakonec vyhrály v poměru 6:3.

Naposledy hrály Benátky na Vsetíně, bez Kryštofa Hrabíka a Matěje Pekaře, kteří jsou k dispozici extraligovému Liberci. Do 40. minuty byly Valachům vyrovnaným soupeřem, ale pak se prosadil dvougólový Březina. Na střely na branku to bylo 42:24 a bylo vidět, že zkušenosti ambicióznímu týmu prostě chybí.

Trenér Valdemar Jiruš po zápase na Lapači řekl toto: „Myslím, že jsme dnes se Vsetínem neodehráli špatné utkání, ale ta branka ve druhé třetině nás dostala dolů a už jsme se z toho nedokázali vzpamatovat. V poslední třetině jsme měli k dispozici přesilovou hru a soupeř si to zkušeně pohlídal. My jsme to utkání nezvládli. “

Sestava Benátek na Vsetíně: Pařík – Šedivý, Kunst, Aubrecht (A), Haš, P. Krejčí, Kovář – D. Špaček (A), Najman, Průžek – Jiruš, Čederle, Pabiška (C) – Wiencek, A. Dlouhý, Hujer – Jansa, Měchura, Gajda.

Středočechy táhne útočník Kryštof Hrabík (21 let). Ten je s 5 brankami nejlepším střelcem. Zároveň i vede týmové bodování, protože k 5 brankám zapsal ještě 7 asistencí. Bod na zápas mají ještě Matěj Pekař (20 let) (2+7). Za nimi jsou zkušenější borci Daniel Špaček (2+5) a Lukáš Pabiška (1+4), kterého si můžete pamatovat z BK Mladá Boleslav, kde 36letý útočník nastupoval ještě loni. Největším sběratelem plusových bodů je se zápisem + 6 bodů Matěj Pekař, mezi obránci vede David Aubrecht za +5. Kapitána dělá v Benátkách Petr Kolmann, který v osmi zápasech nasbíral osm kanadských bodů (4+4). Mezi třemi tyčemi Benátky spoléhají na Lukáše Paříka, který je v nominaci reprezentace do dvaceti let. V deseti zápasech má průměr 3.28 branky za zápas a jeho úspěšnost je 89.61 %.

Kromě dvou zmíněných hráčů, kteří jsou v Liberci, by Benátky měly v zápase s Havířovem postrádat Lukáše Paříka, Martina Haše a Adama Najmana. Ti by měli být na kempu reprezentační dvacítky.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 11. místo, 10z., 15b. (4 – 1 – 1 – 1), skóre 28:22.

Po bodovém suchu přišlo devět bodů ze tří domácích zápasů a AZ rázem poskočil na jedenácté místo CHANCE ligy. V pěti utkáních po koronavirové pauze získal tým ze Slezska deset bodů. Po prohře v Jihlavě (2:1p) a Frýdku - Místku (6:4), vyhrál nad Litoměřicemi (6:3), Kolínem (3:2) a naposledy s Vrchlabím (3:1). Ve vypjatém zápase se jako první sice prosadili Středočeši, poté však už góly dával pouze AZ. Zásluhou Ondřeje Procházky, Jakuba Kotaly a Antonína Bořuty zůstaly tři body v GASCONTROL Aréně.

Trenér Jiří Režnar zápas s Vrchlabím zhodnotil takto: „Možná to vypadalo, že v první třetině byl soupeř lepší, ale já jsem spokojený s naší hrou v celém utkání. Soupeř, ač nováček, tak má v týmu velmi zkušené hráče, je tam vidět ta výpomoc z Pardubic, velcí a silní obránci, přes které se jen těžko přechází. V první třetině jsme čekali tlak soupeře, ten jsme ustáli a pak už to bylo o tom, kdo dá rozhodující gól. A to se povedlo nám.“

Sestava AZetu v posledním zápase: Groh – Kočí, Chroboček, Mrowiec, Rašner, Bořuta (A), L. Rutar – Adamský, Prokeš, Kotala – O. Procházka, F. Seman (A), R. Szturc – Doktor, Maruna (C), Fridrich – Mrva, Ivan, Cihlář.

Největším sběratelem kanadských bodů je osmibodový Jakub Kotala (6+2). Jako raketa vtrhl do týmového bodování útočník Radek Prokeš, ve třech zápasech posbíral sedm kanadských bodů, což ho katapultovalo na druhé místo. Sedm bodů mají ještě Roman Szturc a Jakub Doktor. Jakub Kotala vstřelil i nejvíce branek a sice šest. Alex Rašner je s pěti body (2+3) nejproduktivnějším obráncem. Nejvíce plusových bodů nasbíral Martin Adamský +7. Gólman Dominik Groh, má ve čtyřech zápasech průměr 2.75 obdržené branky za zápas, jeho úspěšnost činí 88.78 %.

Přesilovka Havířova je stále nejméně úspěšnou v celé lize. Ze 45 přesilovek (5. nejnižší počet) má úspěšnost 8.89. Střely na branku má AZ průměrné, 29.30 střely jde bránu soupeře, opačnějich míří 29.20 Hráčům z nejmladšího města se nedaří ani na vhazování, kde jsou momentálně na úspěšnosti 42.80 (poslední místo).

Zranění

Obránce Tomáš Dajčar je dlouhodobě zraněný. Jakub Kotala, Jan Rudovský, Radek Prokeš a obránce Ondřej Kachyňa jsou nemocní. Gólman Aleš Stezka se zotavuje po zranění z Jihlavy. Útočník Dominik Cihlář má zranění v horní části těla.

Zprávy z kabiny:

Manažer Pavel Zdráhal se před zápasem vyjádřil takto: „Pro nás je to čtvrté utkání v osmi dnech. Pro hráče je to velmi náročné, ale jsme nabuzeni třemi vítězstvími v řadě. I přesto, že máme nemalou marodku, věříme, že hráči, kteří nedostávají tolik prostoru, chytnou příležitost za pačesy a my budeme v Benátkách bodovat.“

Gólman Dominik Groh před zápasem v Benátkách hlásí: „Chceme tam uspět. Na Benátky bude platit náš hokej. To, co jsme předváděli v posledních domácích zápasech. Pokud budeme bojovní a budou nám vycházet precizní nahrávky do zakončení, tak věřím, že uspějeme.“

Utkání můžete sledovat prostřednictvím Hokejka TV i textového on-line přenosu.