AZ Havířov

Odkaz na on-line ticketing pro nákup permanentky nebo vstupenek na zápasy ZDE.

​Start CHANCE ligy je tady, AZ začíná v sobotu na Slavii

10.09.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V sobotu 11. září vyráží AZ do naší metropole, kde vyzve tým HC Slavia Praha v 1. kole nového prvoligového ročníku. AZ se v přípravě utkal v osmi zápasech s šesti silnými týmy a získal v nich tři vítězství. To Pražané z devíti zápasů zvítězili třikrát. Kdo uzme první body v novém ročníku? Uvidíme v sobotu večer, utkání začíná v Edenu v 17:00.

HC Slavia Praha

Jak to bylo loni

Slavia minule tabulku CHANCE ligy po základní části ukončila na 9. místě, na první Rytíře měla devatenáctibodové manko. V předkole play-off v pěti zápasech sice přetlačila Třebíč, ale ve čtvrtfinále bylo nad síly sešívaných Kladno. Tomu Pražané sebrali jenom jediný zápas.

Loňské hvězdy

Nejvíce bodů v základní části nasbíral Filip Vlček a sice 28 (8+20). Skoro bod na zápas měl Petr Kafka 27 (17+10), ale na rozdíl od prvního jmenovaného odehrál o šest zápasů méně. S normou bodu na zápas neměl problém Jaroslav Bednář, 44letý matador jich v 21 duelech nasbíral 21 (7+14). Další čtyřicátník Jan Novák ve 42letech vyhrál týmové bodování beků, ve 33 kolech získal 16 bodů (3+13). Útočník Petr Vampola zaznamenal v 26 mačích 23 bodů (7+16).

Jak bylo patrné, tak loni se Pražané spoléhali na zkušené borce, kteří i vinou zranění nemohli v sezóně, do které promluvil kovid, naplno ukázat svůj potencionál. Letos trenérské duo Jiří Veber a Pavel Kolařík vsadilo na hráče v nejlepším věku. Největším jménem je centr s extraligovými zkušenostmi Tomáš Knotek, 31letý forward se vrací po sezóně strávené v Nice. Slavia naopak přišla o nejzkušenějšího obránce Jana Nováka, ten se poté, co se dozvěděl, že s ním vedení nepočítá, upsal sokolovskému Baníku. I přesto, že mu bylo 42 let, tak na ledě patřil vždy k nejlepším.

V přípravě Pražané nastoupili k devíti zápasům se silnými soupeři. Vyhrát dokázali tři, porazili Spartu (5:2), Vrchlabí (4:2) a Litoměřice (4:2). Šest proher přišlo s extraligovou Plzní (2:4) a Kladnem (2:3), Litoměřicemi (2:5), Sokolovem (1:3 a 1:4) a Vrchlabím (2:3).

Last Minute posila

Z extraligového Motoru dorazil do Prahy útočník Albert Michnáč, který v Českých Budějovicích (loni 24z, 13 bodů) nebyl vytěžován podle svých představ. Dvaadvacetiletý útočník přišel do týmu na střídavé starty.

Soupiska HC Slavia Praha

Brankáři: Roman Málek mladší, Martin Michajlov.

Obránci: Jindřich Barák, Tomáš Duda, Tadeáš Hejda, Mikuláš Hovorka, Daniel Krejčí, Václav Veber, Matyáš Zelingr, Radek Havel.

Útočníci: Jaroslav Brož, Jiří Doležal, Petr Kafka, Tomáš Knotek, Daniel Kružík, Patrik Machač, Martin Ondráček, Daniil Petrov, Michal Poletín, Tomáš Pšenička, Šimon Slavíček, David Šteiner, Filip Vlček, Robin Všetečka, Lukáš Žejdl.

Změny v kádru

Příchody: Matyáš Zelingr (O, Kladno), Radek Havel (O, Havířov), Tomáš Knotek (Ú, Nice, FRA), Patrik Machač (Ú, Kladno), Lukáš Žejdl (Ú, Litvínov).

Odchody: Lukáš Buchta (O, Vsetín), Jiří Říha (O, Vsetín), Radek Jeřábek (O, Sparta), Jan Novák (O, Sokolov), Adam Sedlák (O, Znojmo), Michal Steinocher (O, Kadaň), Jaroslav Bednář (Ú, konec kariéry), Marek Tomica (Ú, konec kariéry), Petr Vampola (Ú, ?), Filip Kuťák (Ú, Sokolov), Tomáš Šmerha (Ú, Sokolov).

Pikantní bude duel pro obránce Radka Havla, který v Havířově nastupoval loni.

AZ HEIMSTADEN Havířov

Havířovští fanoušci, by si po nepříliš povedeném posledním ročníku, ve kterém skončili jejich oblíbenci třináctí, rozhodně přáli lepší sezónu. Letos by se hrát okolo třináctého místa nemuselo vyplatit, protože tři týmy ze sedmnáctičlenného pelotu padají přímo do 2. ligy a mužstvo na třináctém fleku si zahraje Baráž. Takto se k letošnímu „čištění“ CHANCE ligy vyjádřil trenér Jiří Režnar: „Vzhledem k tomu, že budou sestupovat čtyři týmy, bude sezóna pro všechna mužstva těžká. Nebude žádné lehké utkání, myslím, že se od začátku bude vlastně hrát play-off a zápasy budou na krev. Rozhodovat bude, kromě připravenosti, i trocha toho štěstíčka.“

Nebudeme se rozepisovat o příčinách krizového vývoje. O kovidu, a zraněních opor jsme psali na těchto stránkách více než dost. Oproti loňsku je AZ mladší a působí v něm více hráčů, kteří mají k Havířovu vztah. Antonín Pechanec, Jan Hudeček i Radek Veselý v minulosti dokázali, že jsou nadstandartními hráči. Ale kdo se k nim přidal? V přípravě se v dobrém světle ukázala posila z Přerova Vlastimil Dostálek, ten má výborný přehled a zabijácký instinkt v předbrankovém prostoru. Jakub Doktor, se ctí zastoupil v přípravě kapitána Jana Marunu, v Havířově z něj vyrostl skvělý útočník, snad letos přidá i více gólů. Špatně si v přípravě nevedl ani Lukáš Bednář, který část minulé sezóny pobyl na Vsetíně. Jednou věcí jsou jména a tou druhou, jak si sednou na ledě a v kabině. „Snažili jsme se pracovat i na tom, aby si to v týmu vše správně sedlo a vytvořila se parta, což je důležité pro úspěch týmu. Věřím, že jsme na soutěž dobře připraveni.“, říká manažer Pavel Zdráhal.

No a kdo v Havířově zůstal, když pomineme juniory? Krom ikony klubu Jana Maruny, to jsou ještě gólman Marek Štipčák, obránci David Chroboček a Jaroslav Mrowiec, v útoku pak Jakubové Doktor s Mrvou a Lukáš Bednář. Jinak došlo k velké rekonstrukci kádru.

Trenérské duo Jiří Režnar a Pavel Zdráhal si přivedlo nové hráče a začalo malovat na čisté plátno. Takto to vidí manažer Pavel Zdráhal. „Po loňské neúspěšné sezóně, kterou bychom chtěli napravit, jsme udělali v kádru hodně změn. Nově příchozí hráči mají svou kvalitu a my věříme, že ji předvedou na ledě.“

Největší otázkou bylo, kdo nahradí gólmana Aleše Stezku. Do nejmladšího města dorazil z Jihlavy Tomáš Fučík a ze Zlína Michal Kořének, ten loni nastoupil i přes své mládí k pěti extraligovým zápasům. Velký průvan nastal v obraně, do AZetu přišli extraligou protření Tomášové Pastor s Valentou a mladí Matúš Hlaváč s Ivanem Lytvynovem.

Sestava AZetu z posledního přípravného zápasu:

Fučík – Chroboček, Valenta, Hlaváč, Mrowiec, Kabelka, Pastor, Kočí – Bednář, Pechanec, Veselý – Doktor, Hudeček, Dostálek – Hrubec, Maruna, Mrva – Bambula, Stuchlík, Kunc.

Manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal se před zápasem vyjádřil takto: „Na Slavii bychom měli nastoupit v podobné sestavě jako v posledním přípravném zápase s Popradem. Vstup do soutěže je velmi důležitý. V Praze budeme chtít uspět.“

Úvodní buly bude vhozeno v 17:00. Utkání můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.

Instagram Youtube