​CHANCE liga sviští dál, AZ v Šumperku vyzve Draky

10.10.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V rámci 10. kola CHANCE ligy vyrazí AZ v pondělí 11. října do podhůří Jeseníků, kde vyzve tým DRACI PARS Šumperk. AZ naposledy doma padl v prodloužení s kolínskými Kozly 2:3. To Draci brali tři body za výhru na ledě Slovanu 2:1. Úvodní buly bude vhozeno ve ŠKODA Aréně v 18:00. Doveze AZ do Slezska další body?

DRACI PARS Šumperk, 5. místo (3 – 2 – 2 – 2), skóre 27:24, 15 bodů.

Špetka individuální statistiky

Nejlepším snajprem týmu je Tomáš Vildumetz, má 9 zásahů (9+7). Sedm gólových přihrávek má kromě Vildumetze ještě Rok Macuh. Oba útočníci patří do Top 10 v celé soutěži, úspěšnost střelby mají lehce pod 20 procenty. Tři plusové body si připsali obránci Jakub Řezáč a Štěpán Dudycha. Nejvytíženějším hráčem je bek Tomáš Drtil (26:06). Gólman Vojtěch Mokrý má úspěšnost 93.31, v osmi zápasech inkasoval 2.26 gólu na zápas.

Šumperk momentálně okupuje pátou příčku, čtvrtá Jihlava má o fous lepší skóre. Loni neměli hráči z města na řece Desné zrovna na růžích ustláno, skončili totiž, se 24 body, předposlední. Nejlepším hráčem týmu byl obránce Petr Gewisse, kterého skvělé výkony katapultovaly do extraligových Vítkovic.

Letos do Šumperka přišel trenér, který mu kdysi zajistil postup do ligy. Martin Janeček se vrátil „na místo činu“, u Draků má důvěru vedení a volnou ruku.

Už příprava napověděla, že by to letos mohlo být o dost lepší, Draci v ní prohráli jenom dva zápasy. V CHANCE lize je to, do této chvíle, krasojízda. Šumperk nebodoval jenom dvakrát. Oba zápasy prohrál rozdílem jediného gólu. Draci porazili silná mužstva jako je Poruba, Přerov a Litoměřice.

Šumperk hraje jako tým, jeden je na ledě pro druhého, trenéru Janečkovi se podařilo vybrat si hráče, kteří nemají problém se vydat pro druhé. Lukáš Žalčík, Denis Kindl a Tomáš Drtil jsou zkušenými harcovníky s pozitivním vztahem k městu.

Pro mnohé bylo překvapením, když na pozici jedničky angažovali dvacetiletého Vojtěcha Mokrého. Jeho čísla však hovoří za vše. V přípravě měl průměr nad 95 procenty a nyní trápí chanceligové střelce (93.31). Jedno utkání odchytal, ve Vítkovicích nevytěžovaný, Daniel Dolejš.

Obrana doznala změn, z Prostějova přišel 31letý Tomáš Drtil (letos 2+5), zkušený bek nemá problém pomoci v útoku a pak si dát ještě bazén zpět do vlastního pásma. Na ledě pobude v průměru přes 25 minut. Směrem dopředu je na tom výtečně i Ondřej Hrachovský, stále mladého hráče (má 23 let) si fanoušci vybaví z Frýdku. Martin Pěnčík, hrál loni u Jestřábů skvěle, letos má ice-time přes dvacet minut. Hodně prostoru dostává Jakub Březák, toho fanoušci mohou znát z Litvínova a Sokolova. Do mateřského Šumperka se vrátil Ludvík Rutar (tři sezóny působil v Havířově).

I v útoku došlo k návratům. Lukáš Žalčík, který dvakrát útočil na nejproduktivnějšího hráče soutěže. Jednou se mu to i povedlo, ale bohužel pro něj nastoupil ve více zápasech, než soupeř. Denis Kindl to je zkušenost a body v jednom. Hráč, který má na to nastupovat v Extralize, se pokouší po sezónách, kdy mu trochu zvlhl střelecký prach, o návrat. Skvěle si vede Tomáš Vildumetz. Ten si po angažmá ve Varech a Sokolově, spravuje chuť (v 9 zápasech nasbíral 12 bodů). Pokud se dostane k šanci v předbrankovém prostoru Rok Macuh, tak je z toho skoro pokaždé gól. Silový hráč si odstaví stokilového beka jako nic, a je jedním z největších překvapení dosavadního ročníku.

Naposledy Šumperk vyjel na Slovan, kde, bez opor, bral tři body za výhru 2:1. Vypadalo to, že Ústí bude chtít kouskovat hru, vnutit soupeři to své a udeřit v přesilovkách. Jenže po dvou dějstvích to bylo 0:2 zásluhou Antoníčka a Horkého. Ústí nad Labem stihlo snížit v samotném závěru Weinholdem. Na střely to bylo 28:25 pro Slovan.

Sestava Draků na Slovanu:

Dolejš – Dudycha, Drtil, Březák, Hrachovský, Řezáč, L. Rutar, Pěnčík, Machů – Vildumetz, D. Kindl, P. Kratochvíl – A. Furch, Kohút, Scheuter – Šilhavý, Bernovský, Antoníček – Spratek, J. Horký.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 15. místo (1 – 1 – 1 – 5), skóre 20:31, 6 bodů

Šest bodů, které si na svůj účet připsal AZ, nejsou žádnou „hitparádou“. Očekávání byla v sezóně, při které neustále dokola slyšíme, že padá hodně týmů, vyšší. Jenže o tom, kde AZ momentálně je, rozhodly výkony na ledě. No a ty byly rozpačité.

Po prvních dvou, mírně řečeno, nevydařených utkáních, bylo skóre AZetu 4:14. Tým se, aby byl konkurenceschopný, posílil v útoku i obraně. V sedmi následujících zápasech už byl svým sokům zdatným a vyrovnaným soupeřem. Kromě výhry v Benátkách nad Jizerou, v poměru 3:1, skončily zápasy vždy rozdílem jediného gólu. Po odchodu Aleše Stezky do Vítkovic tým hledal gólmana, ani jeden z nově příchozích totiž, prozatím, nepřesvědčil. Nejlepší čísla má Marek Štipčák (aktuálně 2.75). Gólmani Tomáš Fučík a Michal Kořének v průměru inkasovali pět a více gólů. Tím ale rozhodně nechceme říci, že obdržené branky jdou za nimi.

Marodka

Kromě obránce Ivana Lytvynova, který má zranění v horní polovině těla (a jeho případný start v Šumperku je s otazníkem), jsou všichni hráči schopni nastoupit k zápasu.

Naposledy do GASCONTROL Arény zavítali kolínští Kozlové. Bylo to střetnutí týmů, kterým se letos nedaří. První třetina vyšla, při minimu vyložených šancí, gólově naprázdno. AZ šel do vedení jako první, ve 32. minutě otevřel skóre zápasu Šimon Kratochvil, ten se parádně trefil nad vyrážečku. Jenže za 12 vteřin hostující David Šafránek propasíroval puk mezi betony Štipčáka a po 40 minutách to bylo 1:1. Havířov byl aktivnější, na střely utkání vyhrál 31:21. Hosté v 54. minutě strhli vedení na svou stranu zásluhou Martina Štohanzla. AZ kontroval využitou přesilovkou v závěru třetího dějství, trefila se posila z Polska Dominik Paś. Šlo se do prodloužení. V něm se kolínský Zdeněk Král dostal do úniku na pravém křídle a překonal Štipčáka potřetí. Havířov prohrál doma s Kolínem 2:3p.

Manažer Pavel Zdráhal zápas zhodnotil takto: „Stejně jako v minulém domácím utkání jsme i dneska vstoupili do zápasu aktivně, akorát bez gólu. V druhé třetině už to nebylo tak dobré, přesto jsme vedli 1:0. Potom ale bohužel přišel smolný vyrovnávací gól. Ve druhé třetině jsme po chybě dostali další branku, naštěstí se nám povedlo z přesilovky vyrovnat. V závěru jsme pak bohužel nevyužili obrovský tlak a šlo se do prodloužení. Tam jsme chtěli druhý bod. Ovšem jejich hráč projel celé hřiště, nevím, co k tomu říct. Možná snad hráči, co byli na ledě, by k tomu mohli říct víc.“

Sestava AZetu proti Kolínu:

Štipčák – F. Kočí, Korím, M. Hlaváč, Chroboček, Mrowiec, Valenta – Severa, Pechanec, L. Bednář – Dostálek, Hudeček (A), J. Doktor – M. Hrubec, Paś, Š. Kratochvil – Stuchlík, Maruna (C), Mrva.

V pondělí 11. října se v šumperské ŠKODA Aréně začíná v 18:00. Utkání můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.