VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

​AZ vyjíždí do Sokolova, odrazí se k lepším výsledkům?

17.09.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V sobotu 19. září vyrazí naši hráči do Karlovarského kraje, kde v Sokolově vyzvou místní Baník. AZet je po dvou kolech, spolu s dalšími čtyřmi týmy, bez bodu. To Sokolov naposledy vyhrál na Slovanu a patří mu v CHANCE lize desátá pozice. Utkání začíná na ZS v Sokolově v 17:00.

HC Baník Sokolov

Před startem soutěže byli hráči z města na Ohři pasováni na černého koně soutěže. Z loňska, kdy tým ukazoval pěkný útočný hokej, zůstala v Sokolově kostra manšaftu. Tomáš Vracovský, Jaromír Kverka a Tomáš Rohan jsou jména, která mají v první lize svou kvalitu. Navíc spolupráce s extraligovou Spartou a Karlovými Vary přivádí do Baníku nadprůměrné hráče. Ono mít k dispozici borce jako jsou Tomáš Jandus, Radek Jeřábek či Otakar Šik, není k zahození.

Nový trenér Baníku Martin Štrba (předtím trénoval Slavii a Chomutov) zlákal několik hráčů z konkurenční Slavie. Z Prahy na západ Čech dorazili: Tomáš Šmerha, Filip Kuťák a zkušený Jan Novák.

Na pozici gólmana se může Sokolov opřít o Adama Berana, který i přes své mládí (22 let), chytal v Litoměřicích skvěle. Sparťanský benjamínek Oldřich Cichoň je v 19letech příslibem do budoucnosti. Nejstarším mužem v brankovišti je dvojka Energie Vladislav Habal, 30letý borec se bude do Baníku jezdit udržovat, protože za Filipem Novotným nejspíše moc šancí nedostane.

Obrana je v Sokolově na výborné úrovni. Baník posílil Jan Strejček, nejlepší bek loňského play-off přišel z Jihlavy. Nemá problém s černou prací a je skvělý dozadu i dopředu. Na přesilovky je skvělý Jan Pohl, jeho střela a důraz v předbrankovém prostoru přináší body. Ze Slavie dorazivší Jan Novák má pořád jednu z nejlepších střel v soutěži. Ze Sparty bude k dispozici 23letý Radek Jeřábek, pokud ho Pražané nebudou využívat v Extralize, tak bude patřit k nejlepším. Hráč, který loni v Baníku nasbíral nejvíce bodů v +/-, Patrik Kadeřávek, se bude muset, kvůli posilám, spokojit s menším ice-timem.

V útoku se bude Baník opírat o Jaromíra Kverku, ten nemá problém posbírat za sezónu padesát bodů. Tomáš Vracovský je schopen dát v sezóně dvacet gólů. 23letý Tomáš Šmerha v minulosti atakoval hranici 30 branek. Střelcem je také Vojtěch Tomi. Filipa Kuťáka chtěli plzeňští Indiáni už v minulosti zlanařit do Extraligy. Radek Pořízek měl v Porubě skvělou sezónu. Všichni zmínění mají na to, hrát v první lajně, ale dokáží se na ledě vlastně domluvit?

Přípravu měl Baník dobrou, vyhrál sedm zápasů. Dokázal v ní porazit i extraligové Karlovy Vary a dvakrát Slavii. V prvním kole hráči Sokolova doma inkasovali pět gólů od Prostějova (0:5). Naposledy v Ústí porazili Slovan 4:3. No a dva góly v přesilovce dal 42letý matador Jan Novák.

Sestava z posledního zápasu:

Cichoň – A. Rulík, J. Novák, J. Pohl, Strejček, Kadeřávek, Kulhánek, Klikorka – Vracovský, Kverka (A), Pořízek – Jurčík (A), Jiskra, Tomi – Šik, T. Rohan (C), M. Sloboda – T. Jandus, Hašek, Šmerha.

Změny v kádru oproti sezóně 2020/21

Příchody: Adam Beran (G, Litoměřice), Vladislav Habal (G, Karlovy Vary), Jan Strejček (O, Jihlava), Jan Novák (O, Slavia), Radek Jeřábek (O, Slavia), Karel Klikorka (O, Mladá Boleslav), Vojtěch Tomi (Ú, Frýdek-Místek), Ondřej Jurčík (Ú, Žilina, SVK2), Filip Kuťák (Ú, Slavia), Marek Sloboda (Ú, Banská Bystrica, SVK), Radek Pořízek (Ú, Poruba), Tomáš Šmerha (Ú, Sparta), Otakar Šik (Ú, Karlovy Vary), Tomáš Jandus (Ú, Prostějov).

Odchody: Jakub Neužil (G, Sparta), Petr Přindiš (O, Ústí nad Labem), Denis Zeman (O, Litvínov), Jan Klodner (O, Kolín), Daniel Poizl (O, Třebíč), Jakub Březák (O, Šumperk), David Tureček (O, Třebíč), Patrik Prymula (Ú, Sparta), Marek Švec (Ú, Prostějov), David Tůma (Ú, Ústí nad Labem), Michal Gut (Ú, Everett, WHL), Tomáš Vildumetz (Ú, Šumperk), Jakub Vrána (Ú, Brest, FRA2), David Vitouch (Ú, Sparta).

Fanoušci Havířova budou velmi dobře znát Vojtěcha Tomiho, ten Baník posílil v létě. Dalším starým známým je Radek Pořízek. Oba za AZ odehráli několik sezon.

AZ HEIMSTADEN Havířov

Poučí se AZ z předchozích porážek, anebo se opět bude topit ve vlastních chybách?

Po velmi nevydařeném utkání se Slavii (prohra v Praze 10:4), se havířovští hokejisté naposledy představili v GASCONTROL Aréně, kde vyzvali Bílé Hvězdy z Třebíče. Celý zápas odchytal Michal Kořének, a těžko ho vinit z druhé porážky v sezóně. V zápase na něj mířilo 37 střel. Opačným směrem, na gólmana Třebíče, jich hráči Havířova vyslali jenom 18. Co se havířovským hráčům dařilo, byla hra v oslabení, těch ubránili všech šest (dokonce i jedno dvojnásobné). Jenže po prvním obdrženém gólu se někteří uchýlili k podobné hře, jako v předcházejících střetnutích. Takto o tom hovořil trenér Jiří Režnar: „Hokej je kolektivní hra a pokud si něco řekneme, tak to musíme plnit… Hráči po obdrženém gólu dali hlavy mezi ramena a už jsme nedodržovali náš systém. “

Pokud bude chtít Havířov uspět, musí se vyvarovat zbytečných faulů, zkratů v obraně a pokud možno vstřelit gól. „My to musíme otočit. Možná nám pomůže jedna výhra, ale musíme jít ze zabezpečené obrany a hrát to na jeden gól," hlásí kapitán Jan Maruna.

Sestava AZetu proti Třebíči: Kořének – Valenta, Chroboček, Mrowiec, Lytvynov, Pastor, Kabelka, M. Hlaváč – Dostálek, Hudeček, Kunc – R. Veselý, Pechanec, L. Bednář – M. Hrubec, Maruna, Mrva – Damašek, Krupa.

Marodka

Do utkání by měl naskočit útočník Jakub Doktor, který se vrací po zranění v horní části těla. Na marodce jsou z důvodu nemoci gólman Tomáš Fučík, útočníci Kryštof Stuchlík a Matouš Hrubec. S otazníkem je start Ivana Lytvynova.

Utkání začíná v 17:00 a můžete ho sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV, nebo tohoto textového on-line přenosu.