Slavia si z Havířova odvezla všechny body

Jozef Valenčík | 19.10.2016

Na dvoubodový zisk z kladenského ledu chtěli hokejisté AZ Havířov navázat v domácím střetnutí se Slavii. Ta není v lehké situaci, nicméně to stejné jsme mohli před utkáním říci také o havířovském celku. Ten sice dokázal na úvodní gól rychle odpovědět zásluhou Roberta Říčky, který naskočil ze Zlína právě k tomuto utkání. Nicméně ve zbytku zápasu musel Marek Laco lovit ještě dvakrát kotouč ze své sítě a na druhé straně Havířov sice dokázal při hře bez brankáře snížit, to však bylo na body málo.

WSM liga - 16.kolo st 19.10.18:00
AZ Havířov - HC Slavia Praha
2:3
(1:2, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Říčka (Maruna, Haas), 58. Dvořáček (D. Seman, Bednář) – 10. Šafránek (Rys, Kubica), 15. P. Beránek (Marcel, Kolařík), 39. Kubica (Šafránek, Rys). Rozhodčí: Mikula – Lukš, Hanzlík. Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 1973. Střely na branku: 34:27 (12:11, 9:13, 13:3). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3.

AZ Havířov: M. Laco – Krisl, Lenďák, Petran, Korím, Horák, D. Seman (C) – Maruna, Haas, Říčka – Hlinka, Pechanec, Štumpf – Dvořáček, Bednář, Kotala – Ollender, Anděl, Kalus.
HC Slavia Praha: Polívka – Pohl, Knot (C), Štebih, Holý, Bača, Kolařík – Kverka, Dušek, M. Kadlec – Kubica, Šafránek, Rys – Marcel, Tulačka, P. Beránek – Andrlík.

Utkání mělo od začátku vysoké tempo a spád. Více šancí si vypracovali domácí, konkrétně mohli skóre otevřít Hlinka nebo Štumpf. Ale nakonec poprvé zahřmělo na druhé straně, když na konci první desetiminutovky po krásné kombinační akci překonal Laca zblízka David Šafránek. Chvíli na to však dostal AZ šanci zahrát si přesilovku a po necelé minutě ji díky Robertu Říčkovi, k němuž se odrazil puk po střele od modré, využil – 1:1. Jenže uplynuly další tři minuty a hosté opět vedli. První šanci Petru Beránkovi ještě Laco vychytal, ale za pár vteřin se dostal hostující útočník ke střele z kruhu a trefil se velmi přesně do horní části branky. Chvíli před přestávkou mohl vyrovnat Říčka, jenže trefil jen tyč a tak šli do šaten spokojenější Slávisté.

Na začátku druhé třetiny měl AZ k dispozici druhou přesilovku. Nehrál ji vůbec špatně a při některých pokusech havířovských stálo u brankáře Polívky i trochu štěstí. Přibližně v její polovině jel po chybě obrany na druhé straně na Laca sám Šafránek, ale jeho střela prošla mezi betony těsně mimo branku. Další horkou chvilku zažil Laco ve 27. minutě, ale nakonec závar na svém brankovišti, i s pomocí Krisla, zvládl. Od 32. Minuty hráli poprvé v převaze hosté. V ní měl největší šance Kverka, jenže jednou jej vychytal Laco, podruhé netrefil branku. Hned po úspěšném ubránění oslabení zahrozili havířovští Kotala s Dvořáčkem, na s klidem chytajícího Polívku však nevyzráli. To hosté byli produktivnější. Ve 39. minutě se po jejich rychlé akci odrazil puk do druhé vlny na Zdeňka Kubicu a ten z ideální pozice střelou mezi betony upravil na 1:3.

Třetí třetina začala šancí havířovského Dvořáčka, který byl sice u tyčky sám, ale měl na zpracování a střelu jen minimum času. AZ se snažil o vylepšení skóre, Slavia naopak pozorně a celkem s přehledem bránila svůj náskok. Ve 48. minutě mohl její pozici vylepšit Šafránek, který se sám zjevil před Lacem, ale zabránila mu v tom hokejka havířovského gólmana. Za AZ byli blízko snížení Haas, pak v přesilovce Krisl a těsně po ní i Seman, který dokonce podruhé v zápase rozezněl Slávistickou tyčku! Havířovským zřejmě nebylo dáno vstřelit druhou branku. Až dvě minuty před koncem, už při power-play AZetu, vypadl Polívkovi nahozený puk z dálky, odrazil se od tyče a David Dvořáček jej poslal do poloodkryté branky. Víc už ale Havířov i přes pokračující tlak nestihl, a tak si Slávisté vezou po výhře 3:2 ze Slezska tři body.

Martin Janeček (AZ Havířov): Od rána jsme byli odhodlaní. Věřili jsme, že začneme jinak, než jsme začali. Dnes s námi hrál extraligový Robert Říčka, který ukázal, že je jednoznačně jinde, bohužel my jsme se k němu nepřidali. Slavia nás chytrou hrou k ničemu nepustila a my jsme si od středního pásma nevěděli rady se samotným založením útoku a jednoznačně si tak dnes vítězství zasloužila.

Milan Razým (HC Slavia Praha): Kluci odvedli výborný výkon po taktické stránce, předvedli bojovnost a bylo tam všechno. Gólman chytal výborně, samozřejmě ta chyba v závěru se stává. Já myslím, že jsme odvedli poctivý výkon, za který jsme byli odměněni třemi góly a mohli jsme přidat ve druhé třetině i další a zápas tak v klidu dohrát. Domácí však bojovali, snažili se a dali nám kontaktní branku, my jsme samozřejmě rádi, že jsme to vítězství v závěru uhájili.