Havířov si dokázal připsat v přípravě cenný skalp extraligové Žiliny

Josef Nudera | 18.08.2016

V rámci přípravných zápasů odcestoval Havířov ke druhému venkovnímu utkání. AZet hrál s extraligovou Žilinou, která vyhlásila útok na čelní pozice slovenské extraligy. Domácí začali zápas lépe a také se zaslouženě dostali do vedení. Havířov, ale bojoval a rychlou brankou Lukáše Bednáře na začátku třetí třetiny vyrovnal. Velmi dobrý výkon podal brankář Marek Laco, což Havířov nakoplo, aby zasadil Žilině rozhodující úder. Nejdříve Samuel Ollender, následně Jakub Kotala. Havířov si odvezl z ledu extraligové Žiliny cennou výhru 3:1. V přípravě tak Havířov neprohrál popáté za sebou. (fotografie Lubomír Rendár - Žilina)

Přípravné zápasy - 0.kolo čt 18.8.18:00
MsHK Žilina - AZ Havířov
1:3
(0:0, 1:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 21. Novotný – 41. Bednář, 49. Ollender (Pořízek), 57. Kotala (Krisl). Rozhodčí: Valach – Durmis, Ďurina. Vyloučení: 6:5 (navíc Hrazdíra (HAV) 10 min. nebezpečná výstroj). Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 1:0, 1:3.

MsHK Žilina: Tomek – Brejčák (A), Cerenok, Slovák, Kříž, Drábek, Macejko, Prokop, Mendrej – Sýkora, Húževka (C), Matis – Handlovský, Novotný, Švec – Švihálek, Holovič, Konečný – Rogoň, Ondruš, Gmitter
AZ Havířov: Laco – Krisl, Lenďák, Petran (C), Korím, Nesvadba, Chroboček, Bahounek – Sztefek, Haas, Dvořáček – Pořízek, Bednář, Kotala – Orság, Matula, Ollender – Gago, Hrazdíra, Chytil.

Druhý zápas na ledě soupeře v přípravě odehrál Havířov proti Žilině. Domácí hráči začali zápas lépe a Havířov se musel víceméně bránit a odrážet útoky soupeře. AZ si sice zahrál početní výhodu, ale na branku vystřelil až na jejím konci Kotala.

V 7. minutě domácí zahrozili nejvýrazněji. Puk poskakoval před brankovou čárou Marka Laca, ale Brejčák ani Húževka nedokázali neposedný puk usměrnit. Domácí i dále pokračovali v dobrém výkonu, ale ve 12. minutě se předvedl hostující brankář Marek Laco. Rastislav Konečný se opřel do puku od modré čáry, ale havířovský brankář předvedl parádní semafor.

Ke konci první třetiny hrozila Žilina po obrovském tlaku v přesilovce. Ruský obránce Cerenok minul svým příklepem jen těsně branku.

Začátek druhé třetiny patřil opět domácím. Žilina dokázala 51 sekund po jejím začátku poprvé v zápase skórovat. Štěpán Novotný zamířil z prostoru mezi kruhy a trefil se přesně pod horní tyčku havířovské branky – 1:0. Okolo 25. minuty se Havířov dostal do několika příležitostí, ale Krisl ani Kotala neuspěli.

Po polovině utkání se začal na ledě ukazovat i AZ Havířov. Ve 37. minutě se v přesilovce pokoušel prosadit Sztefek, následně i Krisl, ale domácí hokejisté dobře bránili. V závěru druhé třetiny musel ukázat své kvality Marek Laco, který zabránil domácí Žilině odskočit do dvoubrankového vedení.

Začátek třetí třetiny patřil pro změnu Havířovským. Stačilo 37 sekund, aby AZet dokázal vyrovnat. Prvním hráčem, který dokázal překonat Tomáše Tomeka byl Lukáš Bednář – 1:1.

Hráči Žiliny byli rychlou brankou zaskočeni, ale když už se dokázali oklepat, tak se projevila kvalita Marka Laca, který předvedl další pohotový zákrok proti zakončení Patrika Rogoně. Zápasu pak chybělo větší počet střel, ale to hostům vůbec nevadilo. Ve 49. minutě vymyslel rychlou akci Radek Pořízek, který našel Samuela Ollendera, a ten získal pro AZ vedení – 1:2.

Po druhé inkasované brance se dostala Žilina k přesilové hře, ale zahrozit mohl paradoxně Lenďák, ale puk mu utekl. V 54. minutě se mohli Havířovští radovat znovu, tentokráte se dostali do přečíslení. Marek Haas, ale minul z první branku velmi těsně.

V 56. minutě se přitvrdilo a po tvrdém zákroku na havířovského hráče došlo i k potyčce. Naštěstí hráč Havířova byl v pořádku. V 57. minutě odpověděl Havířov nejlepším možným způsobem – gólem. V přesilové hře se podařilo Jakubu Kotalovi prosadit mezi betony Tomeka – 1:3.

AZet v závěru velmi dobře bránil. Domácí Žilina se ještě snažila se zápasem něco udělat, ale hosté předvedli dobrou taktickou koncovku a odvezli si ze Žiliny cennou výhru 3:1.

Milan Jančuška (trenér MsHK Žilina): Hráčům jsem říkal, že hrajeme proti houževnatému mužstvu. Góly jsme inkasovali z podcenění určitých herních situací, chyběla nám obětavost a černá práce. V koncovce nám chyběla dynamika a víc agresivity před soupeřovou brankou.

Marek Laco (brankář AZ Havířov): Podle mě to byl dobrý zápas, Žilina na nás vyběhla a nám se potom podařilo zápas otočit v náš prospěch. Hráli jsme s více mladými hráči, takže nás tato výhra těší.