Havířov přetlačil Oswiecim a zůstává v čele,Tychy si poradily se Vsetínem

Jan Kotek | 12.08.2016

Dnes pokračoval druhým dnem turnaj O pohár ředitele HM GLOBUS. V zápase hraném ve 14:30 se utkal domácí AZ s polským týmem Unia Oswiecim. Samotný zápas příliš pohledný hokej nenabídl. AZ si však po vítězství 3:0 uchoval 1. místo v tabulce i naději na celkové vítězství v turnaji. Ve druhém zápase porazily dle očekávání Tychy Vsetín 4:2 (podrobnosti na konci článku).

Přípravné zápasy - 0.kolo pá 12.8.14:30
AZ Havířov - Unia Oswiecim
3:0
(1:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Matula (Pořízek), 24. Pořízek (Lenďák), 40. Matula (Orság, Lenďák). Rozhodčí: Mikula - Gančarčík, Kuchař. Vyloučení: 3:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 600. Průběh utkání: 0:0, 3:0.

AZ Havířov: Šimeček – Krisl, Lenďák, Nesvadba, Charvát, Peslar, Bahounek, Chroboček – Sztefek, Haas Marek, Kalus – Meidl, Bednář, Kotala – Valchař, Cútt, Dvořáček – Orság, Matula, Ollender – Pořízek
Unia Oswiecim: Fikrt – Bezuška, Vosátko, Kysela, Bulanowski, Deutsch, Haloda, Gepczyk, Adamus – Wojtarowicz, Daneček, Piotrowicz – Haas Radim, Kasperlík, Koczy – Malicki, Budzowski, Wanat – Szewczyk, Lacheta, Paszek

AZ do utkání vstoupil s několika plánovanými změnami v sestavě, z nichž ta nejvýraznější byla v brankovišti, kde si premiéru odbyl junior Kamil Šimeček. Zápas začali aktivněji hosté a také si vypracovali i první šanci, ale Radim Haas v přesilovce v 11. minutě na Šimečka nevyzrál. Rovněž v početní výhodě na druhé straně byl kousek od zasunutí puku do branky Kotala, ale na kotouč těsně nedosáhl. V 15. minutě měl AZ obrovské štěstí, když nejprve Radim Haas trefil tyč havířovské branky, pak Šimeček tygřím skokem zachránil dorážku Kasperlíka a chvíli na to sám udeřil. Po rychlé akci se dostal k dorážce Dominik Matula a bylo to 1:0. Do konce třetiny ještě v přesilovce tečoval před hostujícím gólmanem Fikrtem střelu Marka Haase Sztefek, ale skóre se nezměnilo.

Na začátku druhé části zápasu bylo k vidění po jedné šanci na každé straně, Sztefek ani Malicki však neuspěli. Skóre se posunulo v minutě 24. Martin Lenďák poslal z prostoru modré čáry žabku mezi obránce, kam si najel úplně osamocený Radek Pořízek a forhendovým blafákem nedal Fikrtovi sebemenší šanci – 2:0! Další šanci měli hosté, když Budzowski dorážel v brankovišti, ale neuspěl. Na druhé straně nikdo nevyužil Pořízkovu nabídku před branku v přečíslení 3 na 1. V závěru třetiny se po vyloučeních na ledě uvolnila dvě místa a právě v situaci 4 na 4 udeřil AZ potřetí. Od modré čáry vystřelil Lenďák, puk se od Orsága odrazil do vzduchu a dopadl do brankoviště za dezorientovaného Fikrta. Do brány jej pak bez větších potíží poslal opět Dominik Matula.

V závěrečné periodě se na ledě dlouho nedělo nic zajímavého. Až v 52. minutě nevyužil Lenďákovu nabídku ke skórování Kalus. Pak pálil tvrdě Dvořáček a na druhé straně Gebczyk, ale opět to bylo bez gólového efektu. V poslední šanci zápasu se blýskl krásnou individuální akcí havířovský Marek Kalus a pak zakončující Marek Haas, ale Fikrt parádně zasáhl lapačkou.

AZ tedy vyhrál 3:0, ale výkonem příliš nepřesvědčil. Velkým pozitivem je vychytaná nula mladého gólmana Šimečka. V samostatných nájezdech po skončení utkání vyhrála Oswiecim, protože jediným úspěšným exekutorem byl exhavířovský Radim Haas.

Štefan Mikeš (HC AZ Havířov): Soupeř vstoupil do zápasu aktivně a velmi odhodlaně a také dohrával osobní souboje. My jsme si z části vypracovali šance, které jsme dokázali i proměnit a zápas jsme nakonec vyhráli, což je v pořádku. Dnes jsme některé hráče nechali mimo hru, dokonce nehrála celá první pětka. To však dnes neřeším, jako tým jsme zahráli kompaktně. Byly tam chyby typické na úvod sezóny, to však není potřeba ani podceňovat, ani přeceňovat.

Josef Doboš (Unia Oswiecim): První třetina byla z naší strany hodně dobrá, vytvořili jsme si několik šancí, které jsme však neproměnili. Postupem času však Havířov přebíral iniciativu a přehrával nás. Pro nás je to však škola a každý takový zápas je pro nás plus. Dnes byl ten výkon lepší než včera hlavně v disciplinovanosti. Včera jsme dostali zbytečné rychlé góly a minimálně v tomto to bylo dnes určitě lepší.

Tychy si poradily se Vsetínem 4:2 a budou bojovat o první místo

Ve druhém zápase druhého hracího dne chtěl Vsetín napravit včerejší porážku s Havířovem. Jenže vicemistr polské nejvyšší soutěže byl proti a výbornou druhou třetinou celé utkání rozhodl ve svůj prospěch. Vsetín tak s nulou na bodovém kontě zítra od 11:00 vyzve Oswiecim v souboji o třetí místo, Tychy naopak s Havířovem budou hrát o příčku nejvyšší.

GKS Tychy - VHK Vsetín 4:2 (1:1, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky:3. Kristek (Ciura), 23. Bryk (Kristek, Kůrka), 31. Kůrka (Kristek, Galant), 36. Gazda (Witecki) – 9. Vávra (Žák, Vaněk), 55. Finsterle (Šilhavý). Vyloučení: 9:7. Využití: 0:1. Diváci: 150.

Sestavy:

GKS Tychy: Žigárdy – Pociecha, Kotlorz, Kuboš, Zaťko, Bryk, Ciura, Horzelski, Gazda – Vozdecký, Komorski, Kogut – Bepierszcz, Kalinowski, Kolusz – Kůrka, Kristek, Galant – Witecki, Rzeszutko, Bagiński.

VHK ROBE Vsetín: Šurý – Mojžíš, Žák, Jenáček, Hryciow,, Vrba, Štindl, Kobylík – Čuřík, Šjafotdinov, Vávra – Vítek, Kovář, Kolařík – Vaněk, Finsterle Hořanský – Šilhavý, Daněk

Ohlasy trenérů:

Jiří Šejba (GKS Tychy): Viděli jsme dobrý zápas. Dnes proti nám stál zase trochu jiný soupeř, takže jsme museli některé věci, i třeba v průběhu utkání, změnit a to se ukázalo jako správné. Od druhé třetiny už jsme se více prosazovali a podařilo se nám vstřelit branky. Ale je potřeba hrát naplno až do konce, vyvarovat se vyloučení a být preciznější ve využívání šancí.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Dneska to byl z naší strany lepší zápas než včera, byli jsme soupeři vyrovnanějším soupeřem, ale je vidět, že máme zatím ze všech účastníků turnaje nejméně natrénováno a nejsme sehraní. Navíc nás trápí i zranění a sestavu jsme museli poněkud poslepovat. Ve hře jsme měli lepší i horší momenty, zejména v obraně. Nicméně pro ty mladé kluky a kluky z 2. ligy jsou to velké zkušenosti, které věřím, že správně zúročíme.