Havířov lídrovi statečně vzdoroval, nakonec podlehl Českým Budějovicím fotbalově 0:1

Josef Nudera | 06.12.2017

Těžký oříšek čekal na AZ RESDIOMO Havířov ve 29. kole WSM Ligy. Janečkova parta zajížděla na led lídra tabulky Českých Budějovic - na stadion, kde domácí letos ještě ani jednou neprohráli. AZet bojoval statečně. O zisku 3 bodů pro Budějovice se postaral Zdeněk Kutlák ve druhé třetině, když využil početní výhodu. Havířov nedokázal najít na brankáře Gábu recept a tři body zůstaly na jihu Čech.

WSM liga - 29.kolo st 6.12.17:30
HC Motor České Budějovice - AZ Residomo Havířov
1:0
(0:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 32. Kutlák (Vampola). Rozhodčí: Jechoutek, Vokrál – Kreuzer, Štětina. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5324. Střely na branku: 32:19 (11:4, 10:7, 11:8). Zblokované střely: 8:7. Vhazování: 35:31. Průběh utkání: 0:0, 1:0.

HC Motor České Budějovice: Gába – Kutlák (C), Kučný, Pavlin, Pýcha, Fillman, Vráblík – M. Bárta, Pajič, Nedorost (A) – Dostálek, Vampola, Čermák – Vlček, Rob, Jonák – Toman, Galamboš, Heřman.
AZ Residomo Havířov: Bláha – Dudek, Krisl (C), Puzič, Staněk, R. Havel, Drtil – Fronk, Matai, Kanko – Sikora (A), Rác, Pořízek – M. Kalus, Hudeček, Tomi – Gřeš, Maruna (A), Cihlář.

Hned v úvodu utkání se poprvé mohli radovat domácí hokejisté. Michal Bárta nejprve tečoval střelu od modré čáry, ale změnu dráhy kotouče Bláha zaregistroval včas a puk vyrazil. Domácí hráč ale neuspěl ani se svou dorážkou, kterou nasměroval jen do tyče. V prostoru před brankovištěm se o chvíli později nedokázal prosadit ani dorážející Miloslav Čermák. Následující možnost, jak rozradostnit domácí příznivce, zařídil Luboš Rob svou přihrávkou zpoza branky na Michala Bártu, na kterého číhala odkrytá klec. Do ní ale Bárta puk neusměrnil, neboť mu do střely vložil hůl jeden z obránců Havířova.

Poslední zmíněná akce se odehrála v přesilové hře, ve které přišla ze strany českobudějovických hráčů ještě jedna velká šance. Zdeněk Kutlák vyslal dělovku od modré čáry. Tu před brankou šikovně tečoval Vlastimil Dostálek, jehož teč šla do protipohybu Bláhy, ale nakonec skončila jen těsně mimo levou tyč havířovské branky. Hosté prozatím ničím nehrozili. Naopak to byli domácí hráči, kteří mohli jít opět do vedení. Petr Vampola přebral přihrávku na modré čáře a dostal se do samostatného úniku. Ondřej Bláha ale svůj tým dokázal podržet a Petra Vampolu vychytal. V úvodním dějství byl aktivnější Motor, jehož šance ale zůstaly nevyužity. A protože ani Havířov žádnou branku nevstřelil, v první třetině diváci v Budvar aréně přesný zásah neviděli.

Do prostřední části nastoupil Motor v početní výhodě. Jak Michal Bárta svou tečí, tak také Roman Vráblík se střelou od modré čáry neuspěli. Na druhé straně zahrozil Marek Kalus, jenž se protáhl před branku a zamířil na vzdálenější tyč. David Gába ale stihl střelu vytěsnit vyrážečkou mimo svou branku. Skóre se nezlomilo ani v polovině utkání, kdy Filip Vlček hledal před brankou zcela volného Martina Heřmana. Ten ale před brankou kotouč promáchl. Krisl poté fauloval kolenem, což bylo oceněno dvouminutovým trestem.

Na modré čáře se v přesilové hře ujal kotouče Zdeněk Kutlák, který napřáhl a propálil vše, co mu stálo v cestě - 1:0! Pár minut před koncem druhé třetiny dostal AZet šanci, jak srovnat skóre. Osm sekund totiž trvala jejich přesilová hra pět na tři. Ta však zůstala nevyužita. Přeci jenom ale fanoušci v českobudějovické aréně mohli vidět ještě jednu branku, a to na straně Českobudějovických. Mitchell Fillman ujel do přečíslení dva na jednoho. Jeho přihrávka na Roka Pajiče ale nebyla příliš rychlá, a proto se Ondřej Bláha stačil přemístit a střelu zlikvidovat. Skóre po druhé třetině tedy bylo 1:0.

Vážnější šanci na startu třetí dvacetiminutovky si připsali Slezané. Kalus ale svou střelou našel jen Gábův beton. Dlouhou dobu se ani jeden z týmů nemohl dostat do ohrožení soupeřovy svatyně. Následně dostal Havířov další početní výhodu po zákroku Miloslava Čermáka. Čermákův trest za držení protihráče ale zůstal nepotrestán. Na druhé straně zahrozili v přesilovce také Českobudějovičtí. Rok Pajič našel přes celou šířku útočného pásma Romana Vráblíka, který si sjel k pravému kruhu, ze kterého vypálil. Bláha se však stihl přesunout a tento svižný pokus podržel ve výstroji. V závěru celého zápasu Ondřej Bláha odjel na střídačku svého týmu, Havířov se však o závěrečný nápor pokoušel marně. Domácí obrana v čele s Davidem Gábou odolala. Motor si tak připsal nejtěsnější možnou výhru, které přihlíželo v Budvar aréně 5324 diváků.

Autor reportáže: Adam Pavlíček

Luboš Rob (asistent trenéra Motoru): „Havířovu jsme chtěli oplatit dvě předchozí porážky, které nám vzaly šest bodů. Začali jsme aktivně a chtěli dát v úvodní třetině jeden nebo dva góly, abychom se vyhnuli těžkému zápasu. Předpokládali jsme totiž, že hosté budou bránit a vyrážet do protiútoků. Jenže se nám odskočit nepodařilo a na vedoucí branku se čekalo. Uklidňující branka ale nepřišla a zápas byl dramatický až do konce. Tři body tedy určitě bereme. Musím říct, že oba budějovičtí brankáři dnes chytali velmi dobře.“

Martin Janeček (trenér Havířova): „Budějovice mají v poslední době fazónu, a tak nám určitě chtěly vrátit prohry na našem ledě. Bohužel jsme začali zakřiknutě, což mě mrzí. Myslím, že průběh utkání, co se týká hry, byl vyrovnaný. Rozdílové byly přesilovky, když soupeř jednu z nich zužitkoval, naopak my jsme se neprosadili. Domácí tedy berou zasloužené tři body.“