AZ vyloupil Eden - Laco má nulu, tým tři body

Tomáš Vlček | 30.11.2016

29. kolo WSM ligy zavedlo hokejisty AZetu na led pražské Slavie. Sešívaní v posledním období předváděli výborné výkony a drželi se v popředí tabulky, ale havířovští je dnes na jejich ledě naprosto překvapili výtečným výkonem a po zásluze si odváží tři body. Po delší době se totiž probudili střelci a navíc Marek Laco vychytal svou první nulu v sezoně.

WSM liga - 29.kolo st 30.11.18:00
HC Slavia Praha - AZ Havířov
0:4
(0:2, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Pořízek (Bednář, Kotala), 11. Hlinka (Kanko, Sztefek), 37. Dvořáček (D. Seman, Kalus), 50. Kalus (Kanko, Hlinka). Rozhodčí: Kubičík – Lučan, Potůček. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 552. Střely na branku: 28:43 (10:13, 13:14, 5:16). Průběh utkání: 0:0, 0:4.

HC Slavia Praha: Polívka – J. Novák, Holý, Pohl, Knot (C), Kolařík (A), A. Růžička, Valík – Jankovský, Šafránek (A), Šagát – Schleiss, Dušek, P. Beránek – Kverka, Kubica, M. Kadlec – Matějka, Šteiner, Kružík.
AZ Havířov: M. Laco – Petran (A), L. Doudera, Korím, Chroboček, Lenďák, D. Seman (C) – Kalus, Haas (A), Dvořáček – Gřeš, Hubáček, Štumpf – Sztefek, Hlinka, Kanko – Pořízek, Bednář, Kotala.

Už v první desetiminutovce šli do vedení po brankách Radka Pořízka a Michala Hlinky, ve druhé třetině navyšoval náskok AZetu David Dvořáček a na konečných 4:0 uzavřel v poslední dvacetiminutovce přesilovkovým gólem Marek Kalus. Další zápas sehraje AZ v sobotu doma od 17:30 proti Jihlavě a všihni AZeťáci vědí, že to nebude jen tak obyčejné utkání. Chystá se totiž akce "Fandí celá rodina".

Úvod utkání běžel podle předpokladů bookmakerů a náhodných tipujících. Jenže Slavia své úvodní šance neproměnila a Havířovští chytili útočnou slinu. Zprvu jejich snažení přinášelo podobné úspěchy jako u domácích, jenže pak Bednářovu přízemní střelu vyrazil Polívka na hůl Radka Pořízka, který s batůžkem na zádech v podobě sešívaného obránce doklepl puk do odkryté sítě.

Nepříliš zaplněný Eden poté v polovině prvního dějství paralyzoval Michal Hlinka, který si po Kankově vysunutí po levém křídle udělal z brankáře Polívky kužel a přišpendlil mu kotouč do vinglu. Jenže s domácími mohlo být ještě hůře. Proti šancím AZetu v přesilovce se ale maskovaný muž domácích vyznamenal. Tempo hry od té doby výrazně pokleslo a díky tomu vydržel průběžný stav až do prvního houkání sirény.

Nástup do prostřední třetiny měli ale lepší hosté, kteří neustále uváděli Polívkovy senzory pozornosti do stavu bdělosti. Domácí gólman si s výpady Slezanů poradil a připravil dobrý základ pro zvýšení aktivity sešívaných hokejistů. Těm se do jejich projevu vrátila konstruktivita a rázem se ocitl pod palbou i havířovský Laco. Ten zdařile likvidoval střely slávistů, kterým pak chyběl větší důraz v předbrankovém prostoru.

Asi největší příležitost hostitelů se naskytla Duškovi, leč ten si na modré nezpracoval kotouč podle svých představ a ve velkém úhlu si ho havířovský brankář pohlídal. Jenže rozlet hráčů z Vršovic uťal David Dvořáček, jenž potřetí zametl puk za Polívku, který předtím vyrazil jedovatou střelu Semana od modré čáry, čímž zajistil Havířovu výhodnou pozici pro vstup do třetí třetiny.

A té pozice také uvolněně hrající Slezané využili. Díky lepšímu bruslení a pověstnému klidu na hokejkách měli více ze hry a ostřelovali branku sešívaných, leč bez úspěchu. A to až do padesáté minuty, kdy hrál AZet početní převahu. V té se Havířov držel přes minutu v útočném pásmu. Díky dobrému pohybu domácích se mu však nedařilo vystřelit. Zlomil to až Kanko, který zaduněl nejprve pouze na Polívkovy betony, ale v brankovišti se nejlépe zorientoval Marek Kalus, jenž zblízka přehodil natahujícího se gólmana.

Havířovští zvádli zbytek zápasu v poklidu. Hráli na jistotu vzadu a z nepříliš pohledného hokeje vyniklo snad jen sólo Knota, který projel celé hřiště, ale z osy kluziště našel jen Lacův klín. K čestnému zásahu nepomohla sešívaným hokejistům ani přesilová hra, kterou sehráli v samotném závěru. Ačkoliv byla vidět urputná snaha o smazání nuly na kontě, havířovský brankář odešel z ledu nepokořen.

Jan Srdínko (HC Slavia Praha): Soupeř byl dneska lepší ve všech činnostech a z naší strany to byla vysloveně křeč. Prakticky se nám nedařilo vůbec nic. Neposlouchal nás puk, nešla nám kombinace…A soupeř byl lepší a k ničemu nás nepustil.

Martin Janeček (AZ Havířov):  Na utkání jsme se poctivě připravovali a přineslo nám to ovoce. Hráli jsme dobře dozadu, chytal nám dobře brankář a z rychlých výpadů se nám podařilo jít do vedení, které jsme udrželi. Měli jsme velké odhodlání vyhrát a povedlo se nám to.