AZ proti Žilině stahoval náskok, ale nakonec podlehl 2:3

Tomáš Vlček | 02.09.2016

Poslední přípravné utkání postavilo AZetu jako soupeře velmi silnou extraligovou Žilinu. Zároveň to byl pro havířovské druhý zápas během dvou dnů a třetí během čtyř dnů, což se na výkonu přeci jen projevilo. Hosté byli živější a šli zaslouženě do vedení. Havířovští se však nevzdali a v konci po dvou brankách z přesilovek sahali po vyrovnání. To se sice nepodařilo, ale i tak byl výkon AZetu v závěru sympatický. Už ve středu vstoupí AZ do prvoligových bojů doma proti Litoměřicím.

Přípravné zápasy - 10.kolo pá 2.9.17:00
AZ Havířov - MsHK Žilina
2:3
(0:1, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 54. Lenďák (Kotala, Gřeš), 60. Bednář (Sztefek) – 2. Sýkora (Tserenok), 30. Húževka (Brejčák), 50. Švec (Švihálek). Vyloučení: 1:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 632. Průběh utkání: 0:3, 2:3.

AZ Havířov: Laco (od 3. sn Matoušek) – Dudek, Lenďák, Petran, Korím, Seman, Nesvadba, Chroboček – Sztefek, Matula, Dvořáček – Gřeš, Kotala, Bednář – Maruna, Pechanec, Štumpf – Orság, Pořízek, Pořický
MsHK Žilina: Tomek – Slovák, Švihálek, Macejko, Selan, Rogoň, Stupka, Ondruš, Gutwald, Kříž, Sýkora, Matis, Holoviš, Švec, Tserenok, Handlovský, Brejčák, Prokop, Konečný, Hůževka, Gmitter

Poslední přátelské utkání Havířova začalo s patnáctiminutovým zpožděním, za které mohlo opoždění rozhodcovské trojice. Ihned po startu zápasu se do útočného pásma vydala Žilina a po 91 vteřinách hry se měnilo také skóre. To se prosadil Tomáš Sýkora. Vlkům úvodní branka pomohla a v první desetiminutovce mohli jít hosté do dvoubrankového vedení, ale Laco nebezpečí před svou svatyní dokázal uhasit.

V desáté minutě zápasu ujel žilinské obraně Gřeš a v samostatném úniku byl faulován, nařízené samostatné střílení však zastavila levá tyčka. Celkově se toho v první třetině již příliš neudálo, pouze po tvrdém střetu na modré čáře odkulhal do šaten žilinský Prokop, který se jen těžko opíral o pravou nohu.

Druhou třetinu otevřela dělovka Bednáře, která však neletěla mezi tři tyče. Následně byl již v několikáté šanci Tomáš Gřeš, ale tomu dnes nebylo přáno. Následně se hra malinko uklidnila a útočné trojice nemohly vyzrát na pozorné obrany obou celků. Povedlo se to až v polovině zápasu Peteru Húževkovi, který elegantně tečoval kotouč do branky a poslal Žilinu do dvoubrankového vedení.

Havířov se snažil se zápasem něco udělat, ale kombinace Pechance s Korímem a následně ani osamocený Maruna před brankou snížení nezajistili. Druhá perioda tak skončila stejným skórem jako ta první a Žilina tak měla před třetí třetinou v zádech vedení 0:2.

Třetí třetinu začal AZ náporem, ale nejvýraznějším výsledkem řady střeleckých příležitostí byla jen tyčka po Sztefkově příklepu. To hosté se drželi střelecky více zkrátka, ale zato byli efektivní, když v 50. minutě překonal potřetí Laca Emil Švec. Zdálo se být o výsledku rozhodnuto, jenže havířovští se ještě vzepjali. Pomohly jim k tomu i přesilovky.

Nejprve snížil v 54. minutě střelou od modré Martin Lenďák. Další příležitosti měli Pořízek a Štumpf, ale ty Tomek zachránil. Až v 60. minutě při přesilovce a power-play zapadlo do žilinské branky nahození Lukáše Bednáře a bylo 2:3. V poslední půlminutce to AZ ještě zkusil opět bez brankáře, skóre se už však neměnilo.

Hosté vyhráli i v samostaných nájezdech, které se jely bezprostředně po skončení utkání, 4:3, když se na jejich straně prosadili Handlovský, Matis, Konečný a Švihálek. Za AZ skórovali Štumpf, Pechanec a Lenďák.

Štefan Mikeš (AZ Havířov): Hráli jsme druhé utkání ve dvou dnech a to je potřeba zdůraznit. Včera jsme dohrávali zápas ve velmi malém počtu a na úzkém kluzišti, kde se hrál fyzicky velmi náročný hokej. Kluci však ukázali charakter a ve třetí třetině převedli bojovnost, to vidím jako velké pozitivum. První dvě třetiny to nebyl nijak pohledný hokej pro diváka, soupeř hrál velmi dobře, vycházel z defenzívy a to mu přineslo vítězství. Já jsem však spokojen s výkonem na ledě, hlavně s předvedenou hrou ve třetí třetině.

Milan Jančuška (MsHK Žilina): V zápase bylo hodně pozitivních a dobrých věcí, zbytečně jsme si to zkomplikovali fauly a Havířov se tak dostal ke snížení. Česká první liga je kvalitní soutěž a je vidět, že hráči bojují jak o místo v týmech, tak o možnost zahrát si extraligu. Jsem rád, že jsme vyhráli, byl to jiný styl hokeje než známe ze Slovenska a věřím, že nám to pomůže také v naší soutěži.