AZ doma nestačil na Kadaň

Jozef Valenčík | 28.01.2017

Do zápasu s Kadaní rozhodně Havířov nevstoupil špatně, byl aktivnější a v první třetině měl více ze hry, jenže byli to právě hosté, kteří se dokázali prosadit gólově a vedli tak po dvaceti minutách 0:1. Ve druhé třetině Kadaň dokonce odskočila na 0:2 a až v této chvíli začali střílet branky i domácí, srovnání na 2:2 vypadalo optimisticky, jenže ještě do druhé sirény Trhači přidali dva góly a opět odskočili na 2:4. Ve třetí třetině se Havířov snažil o snížení, jenže toho se nedočkal a naopak inkasoval při hře bez brankáře. Další zápas odehraje AZ už v pondělí na ledě nedalekého Frýdku-Místku.

WSM liga - 46.kolo so 28.1.17:00
AZ Havířov - SK Kadaň
2:5
(0:1, 2:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Hubáček (Krisl, Dvořáček), 30. Kanko (Petran, Kalus) – 7. Kůs (Račuk, Trefný), 21. Kůs (Račuk, Hejcman), 33. Hejcman (Kůs, Račuk), 34. Kůs (Račuk, Hejcman), 59. Račuk. Rozhodčí: Trombík – Poruba, Rožánek. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 1741. Střely na branku: 20:15 (6:3, 9:7, 5:5). Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:5.

AZ Havířov: Šafránek – L. Doudera, Petran, Krisl, Chroboček, Holomek, D. Seman, Dudek, Sedlák – Kalus, Hlinka, Kanko – Dvořáček, Hubáček, Štumpf – Gřeš, Maruna, Kotala – L. Bednář, Haas, Pořízek.
SK Kadaň: Strmeň – Trefný, R. Černý, Baránek, D. Šimek, L. Chalupa, Tejnor, Weinhold – Kůs, Hejcman, Račuk – Harkabus, Osmík, Kohout – Slavíček, Chlouba, Chrpa – Ringler, Raška, L. Vrána.

Před zahájením zápasu se symbolickou minutou ticha rozloučilo havířovské publikum s Petrem Jelínkem – bývalým hráčem AZetu a členem jeho hokejové síně slávy. A pak už na ledě vypukla bitva dvanáctého se třináctým celkem WSM ligy. Hned na konci první minuty dostal AZ k dispozici přesilovku, ale kromě jednoho závaru u tyčky a bomby Semana od modré si žádnou příležitost nevypracoval. Do té další jej dostalo chybné rozehrání kadaňského gólmana Strmeně, který namazal puk na Marunovu hůl, ovšem ten netrefil odkrytou branku.

A tak se skóre zápasu otevřelo na druhé straně. Račuk zatáhl v 7. minutě rychlou akci po pravé straně a Jaroslav Kůs doklepl jeho přesnou přihrávku z blízka pohodlně za Šafránka. AZ mohl vyrovnat Štumpfem nebo Gřešem, ale oba ztroskotali na Strmeňovi. V dalším průběhu první třetiny měli mírně navrch domácí, ale kromě nevyužitých šancí Maruny a Kaluse si žádnou další nevypracovali a tak se šlo do šaten za stavu 0:1.

Začátek druhé třetiny byl pro hosty z kategorie snů. Uplynulo totiž jen 37 vteřin a už vedli 2:0. Domácí ztratili puk na vlastní modré a následnou kombinaci hostů opět proměnil v branku z blízka Jaroslav Kůs. S domácími to v tuto chvíli nevypadalo nejlépe, ale zápas od té chvíle nabral na obrátkách. Šance se střídaly na obou stranách a gólmani měli co dělat. Ve 25. minutě se poprvé radovali domácí. Krislova bomba od modré se po odrazu od obránce dostala k Radku Hubáčkovi a ten poslal puk pohodlně do odkryté branky Trhačů – 1:2.

Hosté odpověděli šancemi Račuka a Chlouby, ale Šafránek AZ podržel, stejně jako Strmeň Trhače při dvojšanci Maruny a Štumpfa. Ve 28. minutě dostal AZ k dispozici druhou přesilovku a využil ji k vyrovnání. Petranův pokus se odrazil na pravý kruh k Petru Kankovi, který propálil vše, co mu stálo v cestě. Domácí byli poté i nadále při chuti, jenže si nepohlídali první lajnu hostů a Darek Hejcman vrátil Kadani ve 33. minutě vedení. A bylo pro AZ ještě hůř. Další pobyt první letky Trhačů na ledě za minutu a půl skončil završením hattricku Jaroslava Kůse – 2:4. Tím se branková smršť druhé dvacetiminutovky, i přes některé nadějné situace, zastavila.

Třetí třetina začala samostatným únikem domácího Dvořáčka, ale Strmeň odolal. Jinak měla ale hra očekávaný průběh. Domácí se snažili dostat na dostřel, hosté pozorně bránili a hrozili z rychlých kontrů. Při jednom takovém pálil ostře ale nepřesně Račuk, v další šanci trefil Chlouba Šafránka. Z domácí útočné aktivity je potřeba zmínit pokusy Hlinky, Kaluse či Kanka, ale havířovský odchovanec v brance Kadaně Strmeň svůj tým od inkasování ochránil.

K brance nevedla ani hra ve čtyřech po vzájemném vyloučení Kaluse a Trefného, ani přesilovka hostů 5 minut před koncem. Chvíli poté skončila pěkná Baránkova bomba v Šafránkově lapačce. Na druhé straně Strmeň včas zalehl na zádech puk ve svém brankovišti. V předposlední minutě vystrašila hostujícího gólmana Holomkova tečovaná střela. Pak si domácí vzali oddechový čas, zkusili to v šesti, ale Marek Račuk jim střelou z vlastní třetiny do prázdné branky vzal i zbytky naděje na bodový zisk.

Martin Janeček (AZ Havířov): My jsme nezačali špatně, hráli jsme aktivně, ale nedokázali jsme se prosadit. Naopak nás soupeř vyškolil z produktivity. Všechny branky nám vstřelil jeden útok soupeře, který ukázal své nesporné kvality, na které jsme my nedokázali odpovědět.

Jaroslav Beck (SK Kadaň): My jsme se na toto utkání hodně připravovali a bylo to dnes znát. Vrátili se nám někteří hráči po zranění a to nám také pomohlo. To co jsme chtěli hrát a s čím jsme sem dnes přijeli, se nám dařilo plnit. Od brankáře až po posledního útočníka to dnes byl zodpovědný výkon, za který si vezeme z Havířova tři body. S blížícím se koncem soutěže se stále více maže výhoda domácího prostředí, která naopak týmům ze spodních pater může svazovat nohy, což se dnes možná malinko potvrdilo.