Trip s áčkem do Českých Budějovic a do Benátek nad Jizerou

15.02.2017 | Petr Miklas

V minulé sezóně jsem jel s A-týmem do Prahy k zápasu se Slavií, abych popsal den týmu fanouškům. Letošní základní část WSM ligy ukončil AZ víkendovým tripem do Českých Budějovic a Benátek nad Jizerou, kde si předehrál zápas původně plánovaný na pondělí. A tak se nabídla možnost přinést detailní pohled na takový dvouzápasový trip fanouškům. Vše začíná v sobotu 11.2. srazem v K&K PNEU Aréně a končí v noci 13.2. příjezdem do Havířova.

Den první

7:20-7:30

Do kabiny áčka vcházím dvacet minut po sedmé hodině ranní a nacházím zde všechny hráče, trenéra Martina Janečka, maséra Tomáše Oravce a vedoucího týmu Tomáše Matějka. Sraz byl naplánován na 7:00, všichni tento čas dodrželi. Tomáš Matějek brousí brusle a Tomáš Oravec balí věci potřebné na dvouzápasový výjezd. Hráči se oblékají do výstroje.

7:30-7:53

Hráči jsou na ledě, začíná rozbruslení. To vede Martin Janeček, po hráčích chce, aby si udělali pohodu. Nejprve hrají bago, pak pokračují různými cvičeními dle pokynů trenéra.

7:53-8:35

Hráči se převlékají, sprchují a balí si věci. Vše potřebné je odnášeno do autobusu. O půl deváté jsou v autobuse všichni, chybí jen trenéři Patrik Rimmel a Martin Janeček, kteří budou přistupovat v Ostravě. V 8:35 je odjezd. Tento čas je splněn, hned po vyjetí se pouští film 2Bobule. Někteří hráči se věnují poslechu své hudby, jiní čtou, další nabírají síly spánkem. Od loňska se nic nezměnilo v zasedacím pořádku. Hráči, kteří byli v klubu už loni, sedí na stejných místech, noví a mladí hráči vepředu. Úplně vepředu pak sedí realizační tým a trenéři, jejich místa jsou v tuto chvíli prázdná.

9:00

V Ostravě přistupují trenéři Patrik Rimmel a Martin Janeček. Martin Janeček sedí na stejném místě, jako loni, Patrik Rimmel pak obsadil sedadlo, kde sedával Štefan Mikeš.

10:00-10:05

V Olomouci přistupuje Roman Rác. Tým tuto zastávku využívá ke krátké přestávce.

10:05-10:10

Vyjíždíme dál, ale řidič odbočuje v místě, kde se to nesmí, což neušlo pozornosti policejní hlídky. Ta autobus zastavuje a řidič musí zaplatit pokutu za špatné odbočování. Kromě toho chtějí policisté vidět technický průkaz, kontrolují, jestli řidič dodržuje přestávky a také se musí podrobit dechové zkoušce. Vše je v pořádku a nic už nebrání v pokračování cesty.

10:10-11:38

Po zhruba hodině a půl zastavujeme v  Jinošově, kde je přestávka na oběd. Nenápadná restaurace je využívána mnoha hokejovými kluby, jedí zde i extraligoví hokejisté. Dnes se podává silný hovězí vývar a kuřecí prso s bramborovou kaší. Předkrmem jsou rohlíky s máslem, dezert se nepodává. Někteří hráči si přejí místo kaše s rýží, což Petr Kanko komentuje vtipnou poznámkou o rýžožroutecha a nazývá je Slávisty, čímž naráží na seriál Vyšehrad.

12:10-14:25

Po obědě cesta pokračuje bez problémů. Kousek od Českých Budějovic je 15 minutová pauza. Hráči si dávají kávu, případně kupují něco ke čtení.

14:40-14:51

Něco málo přes deset minut stačí k příjezdu k Budvar Aréně.

14:51-15:05

Hráči si berou bágly a hokejky a nosí je do šatny. Své nádobíčko přenášejí i Tomášové Matějek a Oravec. Hráči se vybalují a převlékají. Tomáš Oravec chystá lahve s pitím.

15:05-15:15

Porada, kterou vede trenér Janeček. Upozorňuje hráče na sílu soupeře, říká hráčům, jak mají bránit a chodit do protiútoků. Nabádá hráče k jednoduché a přímočaré hře, požaduje důraz a agresivitu. Chce po hráčích hodně střelby a držet předbrankový prostor.

15:15-15:50

Hráči si chystají hole, brusle a připravují se na rozcvičku.

15:50-16:10

Rozcvička mužstva, kterou vedou Petr Kanko a Jiří Krisl. Je úplně stejná, jako jsem viděl loni na Slavii. Začíná se bagem, tentokrát mají hráči svůj míč. Po bagu následují různé běhy, které předcvičuje sehraná dvojice Kanko-Krisl.

16:10-16:23

Hráči se převlékají do výstroje.

16:23-16:43

Rozcvička na ledě. Klasika, pokud sledujete rozcvičku na našem stadionu, můžete si jasně představit, jak to vypadá na ledě Budvar Arény.

16:43-16:55

Poslední pokyny a informace k zápasu. Hecování hráčů. Těsně před nástupem na led hráči vytvoří kolečko a po pokřiku opouštějí kabinu.

17:00-19:32

Zápas s Motorem je tady. V hledišti Budvar Arény je víc než 6000 lidí, kteří vytvářejí hodně hlučnou atmosféru. Hráči si po tradičním rituálu u brankáře sedají na střídačku, na ledě zůstává zahajovací pětka a zápas může začít. Jenže se vůbec nevyvíjí podle představ AZetu. Domácí tým má drtivý tlak a na konci 6. minuty využívá přesilovku, čímž jde zaslouženě do vedení. Hráči Havířova, kteří se vracejí z ledu, nadávají, nelíbí se jim, že je Motor v jejich obranném pásmu „točí“. Pak mají možnost přesilovky i hráči AZetu, jenže Motor výborně brání a po osmi minutách hry je to na střely 7:0.

Ve 13. minutě je ještě hůř, Motor využívá i svou druhou přesilovku, Šafránek je podruhé překonán střelou mezi betony a trenéři jej střídají. Do branky jde tedy Marek Laco. Trenér Janeček gestem ukazuje Šafránkovi, že má být v klidu. Střídání gólmanů bylo hlavně impulsem pro mužstvo. Střídačka je velmi živá, hráči jsou plni odhodlání, i když se jim nedaří hrát, jak by chtěli. Burcují je i trenéři. V polovině 16. minuty mají hráči AZetu parádní příležitost snížit, když hrají poměrně dlouhou přesilovku 5 na 3. Hráčům chvíli trvalo, než dali puk soupeři a mohli tak hrát v pěti proti třem, za což dostanou vyčiněno od trenérů.

Nicméně přesilovka začíná. Havířov začíná dobře, ale pak se domácí osvobozují a AZetu se nedaří vytvořit si pořádné šance. Proto nakonec zůstala tato příležitost nevyžita. Aby toho nebylo málo, přidal třetí gól domácích po důrazu v brankovišti Vlček. Do konce první třetiny scházela přesně minuta. A mohlo být ještě hůř, protože 17 vteřin před koncem Novák orazítkoval tyč Lacovy branky. Po první třetině Havířov prohrával 3:0.

V první přestávce jsem do kabiny jen nakouknul, přivítal mě hrozný řev trenéra Janečka, tak jsem zase zavřel dveře a zůstal venku. Není mi příjemné poslouchat, jak hráči dostávají vynadáno. Myslím, že hráčům samotným se také nelíbí, když to poslouchá někdo mimo tým. Od té chvíle jsem o přestávkách do kabiny nechodil.

Od začátku zápasu jsem byl určen otvíračem vrátek, v první třetině jsem otvíral vrátka pro obránce, po změně stran útočníkům. Ti ale většinou přeskakovali mantinel, aby mohli jejich spoluhráči rychleji do hry. Dusno v kabině, jak nazval průběh první přestávky trenér Janeček, přineslo ovoce. Hráči AZetu se tlačili dopředu a zasypávali Kváču střelami. Ve 24. minutě se jim také podařilo snížit, když po Haasově střele dorážel Kalus a po něm Štumpf, který dostal puk do branky. Na střídačce vypukl jásot a hráči ještě zvýšili vzájemné povzbuzování se.

Důležité situace přinesla 33. minuta, kdy nejprve podržel AZ Laco, který zastavil domácího ostrostřelce Nouzu v tutovce a na druhé straně tak mohl přidat po Dudkově střele Štumpf svůj druhý gól v zápase, čímž snížil na rozdíl jediné branky. Na změnu situace reagovaly i tribuny, které poněkud ztichly. Pryč je hromové fandění všech sektorů, fandí už jen kotel. Jenže krátce po vstřelení této branky jde Havířov do čtyř, protože špatně střídal Petr Kanko. Ten se svým spoluhráčům omlouvá, všichni se navzájem povzbuzují, že toto oslabení ubrání. To se i podařilo a stav 3:2 vydržel i do konce třetiny. V jejím závěru byl vyloučen Petran a tak domácí měli na začátku třetí části přesilovku.

Jak jsem již uvedl, do kabiny jsem tentokrát nešel a měl tak možnost sledovat velmi zajímavou soutěž. Sponzor věnoval do soutěže příklepovou vrtačku, o kterou svedli souboj dva muži z řad fanoušků, kteří byli připoutaní k lanu na bungee dumping a jejich úkolem bylo doběhnout po ledě k vrtačce jako první, chytit ji a udržet poté, co je lano strhne zpět. Napoprvé se to nepodaří ani jednomu z nich, vrtačku pouze posunou dál od středového kruhu a lano je nemilosrdně táhne zpět. Druhý pokus je už pro jednoho z nich úspěšnější, daří se mu doběhnout do kruhu, chytit vrtačku a udržet ji v náručí i poté, co je stržen lanem zpět k mantinelu.

Do třetí třetiny vstupují hráči Havířova s odhodláním ubránit početní převahu soupeře. To se jim daří a nálada na střídačce ještě vzroste, když Jakub Dudek svým premiérovým gólem ve WSM lize vyrovnává na 3:3. V tuto chvíli však AZet přichází o Romana Ráce, kterého už od první třetiny trápí zdravotní problémy. Připsal si asistenci, ale odchází do kabiny a už se do zápasu nevrátí, protože se mu točí hlava. Doktor mu nedoporučuje nastoupit ani do zápasu s Benátkami, ale ten je ještě daleko.

Ještě zbývá šestnáct minut třetí třetiny zápasu s Českými Budějovicemi. K nelibosti trenérů Havířova padá už minutu po vyrovnávacím gólu čtvrtá branka Motoru. Předcházela jí individuální chyba, před kterou varovali. Odhodlání hráčů se však nemění, dalo by se říct, že se naopak zvyšuje. Chtějí domácí obrat o body. Nějakých pět minut před koncem třetí části ale Havířov přichází o Daniela Semana, jenž je po srážce se spoluhráčem zraněn. Ani v oslabené sestavě se hráči AZetu nevzdávají a dál se ženou za vyrovnáním. Nechybí jim k tomu mnoho, jenže necelé dvě minuty před koncem je vyloučen Jakub Kotala. Tím šance AZetu na srovnání rapidně klesají.A když Čermákova přihrávka končí nešťastným odrazem o brusli Jirky Krisla v síti, je téměř hotovo. Rozhodčí několik vteřin před koncem ještě vylučují domácího hráče, trenéři AZetu reagují oddechovým časem, odvolávají Laca a hráči Havířova se pokoušejí o snížení. Času už je ale málo a Motor vítězí 5:3.

19:32-19:55

Hráči jsou po porážce naštvaní, jdou do kabiny. Trenér Janeček se k zápasu nechce vracet. Říká hráčům, ať se jdou vyběhat, každý podle toho, co potřebuje. Rozbor utkání chce udělat později.

19:55 – 20:35

Podle pokynů trenéra proběhlo krátké vyběhání únavy, hráči se sprchují a převlékají. Pak míří do autobusu, který je odveze do hotelu. Všechny věci zůstávají v kabině, protože zítra čeká hráče ranní rozbruslení v místní tréninkové hale.

20:35-21:15

Odjezd do hotelu, hráči i realizační tým se ubytovávají a mají společnou večeři. Podávají se špagety s kuřecímy prsy. Po večeři trenéři oznámí program na další den a pak mají hráči volno. Večerka není určena, přepokládá se, že se každý zachová jako profesionál.

Den druhý

7:00-7:30

Snídaně, tou je klasický hotelový bufet - na výběr jsou míchaná vajíčka, párky, sýry, salámy, sladké pečivo. K pití džusy, čaj a káva.

7:30-7:40

Hráči i realizační tým společně vyrážejí pěšky na stadion. Je to nedaleko, cesta vede přes krásné náměstí a pak podél řeky. V hotelu zůstávají nemocný Roman Rác a zraněný Daniel Seman.

7:40-8:00

Hráči se převlékají do výstroje a jdou na led.

8:00-8:30

Rozbruslení je trochu jiné než včera. Hráči jsou svěží a v dobré náladě. Jedinou výjimkou je Michal Gago, kterému není dobře.

8:30-8:45

Hráči se převlékají a sprchují.

8:45-9:00

Porada. Trenér hráčům zdůrazňuje důležitost utkání s Benátkami. Připomíná jim, o co se hraje - ve hře jsou důležité body, AZet stále není zachráněn. Ale také domácí sobotní zápasy a přízeň fanoušků. Pokud by dnes Havířov nebodoval, hrozí, že Kadaň vyhraje a přeskočí jej v tabulce. Tím pádem by AZ začínal venku a mohlo by se stát cokoliv. To všechno teď mají hráči v hlavě.

9:00-11:15

Rozchod a volný program. Ten je u každého jiný. Někdo ještě provádí cviky, někdo si hraje s míčem a další jdou do hotelu, kde spí nebo jinak relaxují. Oba trenéři cvičí a jdou běhat.

11:15-11:55

Oběd.Všichni se postupně scházejí v hotelové restauraci. Hráči i realizační tým působí uvolněně, panuje dobrá nálada. Podává se zeleninový vývar a opět kuřecí prsa, tentokrát s rýží. Michal Gago nevypadá vůbec dobře. Říká, že má zimnici a bolí ho hlava. Zbytek týmu je dobře naladěn a hýří vtípky, snad se to projeví i v zápase.

11:55-12:00

Sraz na recepci a odjezd do Budvar Arény.

12:10-12:25

Příjezd do Budvar Arény, nakládání věcí.

12:25-14:05

Odjezd do Benátek nad Jizerou. Cesta je poměrně krátká, ani se nepouští film. Hráči většinou odpočívají a nabírají sílu spánkem.

14:05-14:25

Zastávka v Průhonicích, hráči přestávky využívají k návštěvě toalet a protažení se.

14:25-15:05

Do Benátek nad Jizerou zbývá už opravdu jen kousek, u stadionu jsme za 40 minut.

15:05-15:50

Klasické vybalování, své nádobíčko si nosí i pánové Matějek a Oravec. Nejprve ale musí hráči i realizační tým počkat, až halu opustí početná skupina lidí, která navštívila veřejné bruslení. Skoro bych řekl, že jich bylo víc, než kolik lidí později přijde na zápas. Teď je však stadion prázdný a každý se věnuje své práci. Hráči si tedy chystají hokejky, pásku si na hole lepí precizně a dávají si opravdu záležet. Tomáš Matějek brousí brusle a Tomáš Oravec chystá pití. V kabině hrají samé pomalé písničky, klasické oplodňováky. Tomáš Matějek se ptá, co se to děje? To má mužstvo nabudit? Jirka Krisl se jen směje a říká, že už zkusili všechno, nic jim bodovou šňůru nepřineslo, tak snad tyto balady štěstí přinesou.

15:50-16:10

Rozcvička venku nabízí stejný obrázek, jako o den dříve v Českých Bdějovicích. Rozdílem je menší počet hráčů, oproti včerejšku chybí Roman Rác, Daniel Seman a Michal Gago. Trenéři pořád věří, že by mohl Michal naskočit alespoň na první třetinu, ale jemu nezabírají léky a zdá se, že se jeho horečka neustále zvyšuje.

16:10-16:30

Hráči se převlékají do výstroje a chystají se na rozcvičku na ledě. Už je jasné, že Michal Gago do zápasu nezasáhne a přidá se k dalšímu marodovi, kterým je Roman Rác. Oba zůstanou po dobu zápasu v teple kabiny. Na místním zimáku je opravdu veliká zima, nechtějí se svým zdravím ještě více hazardovat.

16:30-16:45

Rozcvička na ledě. Nic zvláštního, velmi podobná jako o den dříve. Zajímavostí je, že Daniel Štumpf říká nahlas, že chce dát brankáři gól z nájezdu. Gól opravdu dává, zřejmě je to jeho rituál, který mu zvedá sebevědomí.

16:45-16:55

Hráči jsou zpět v kabině. Je na nich vidět velké soustředění. Trenér po svých svěřencích chce, aby se semkli. Věří, že i v tomto malém počtu, kdy hrají na tři útoky s pouze pěti obránci, dokážou Benátky porazit. Nabádá je k tomu, aby hráli jeden za druhého. Zase připomíná důležitost tohoto utkání. V kabině je těsně před nástupem na led ticho a napětí by se dalo krájet. Chvíli před nástupem na led hráči vytvoří kolečko a po pokřiku opouštějí kabinu.

17:00-19:11

Je to tady, začíná poslední utkání AZetu v základní části této sezóny. Od začátku je to velká bitva, kterou ze střídačky sleduje i kapitán týmu Daniel Seman, kterého do hry nepustilo zranění. Stejně jako náhradní gólman Dušan Šafránek s týmem žije, své spoluhráče povzbuzuje a neváhá za kýmkoliv přijít s radou.

Dlouho je to bez branky, hráči si na střídačce říkají, co příště udělat jinak, kam si najet a podobně. Když už se zdá, že první třetina skončí bez branky, překonává Marka Laca Jan Havel a posílá domácí do vedení. V závěru třetiny mohl srovnat Jakub Kotala, ale ztroskotal na Novotném. První třetina končí, ale hráče stále neopouští odhodlání a věří, že utkání otočí.

Stejně jako v Českých Budějovicích jsem o přestávce do kabiny nešel a nevím, co se tam dělo.

Hráči jdou na led nabuzeni a stále se navzájem hecují. Hned na začátku druhé části jde na trestnou lavici Dudek, na což hráči reagují rezolutním: „To ubráníme“. To se jim nakonec povedlo, i když při střele Havlína měli štěstí, že domácí obránce trefil jen tyč odkryté branky.

Bitva pokračovala, přesilovku si zahrál i AZet, ale bez úspěchu. Ten přišel až v závěru třetiny, kdy početní výhodu využil povedenou ranou Daniel Štumpf a vyrovnal na 1:1.

Hned po přestávce dostal Havířov další možnost přesilovky, ale ta se hráčům v modrých dresech nepovedla. Ve 47. minutě už střídačka AZetu, stejně jako hlouček fanoušků fandící tomuto klubu, vybuchla nadšením. David Dvořáček totiž pohotovou dorážkou využil přesilovku a poslal AZ do vedení. Trenéři své svěřence uklidňovali a nabádali k tomu, aby nefaulovali na útočné polovině a nedotýkali se soupeře holí.

Jenže jako by mluvili do vzduchu, uplynuly jen tři vteřiny a na trestnou lavici šel za sekání Marek Kalus. Tým Havířova ovšem nepříjemnou situaci zvládl a vedení udržel. Dokázal to i necelých pět minut před koncem, když Benátečtí přesilovku ještě mocnili hrou bez brankáře. Hráči AZetu sehráli závěr utkání parádně, soupeře téměř k ničemu nepustili a tomu nepomohla ani krátká hra bez brankáře těsně před koncem třetiny. Tým svou radost z důležité výhry ventiloval slavnostním tanečkem okolo Laca, poděkoval svým fanouškům a zamířil do kabiny.

19:11-20:05

V kabině panuje typicky vítězná nálada, všichni se smějí a kabinou létají vtípky. Trenér Janeček hráče pochválí a poděkuje jim za výkon. Pak už se hráči osprchují, převléknou, sbalí a míří do autobusu. Stejně tak balí své věci i Tomášové Oravec s Matějkem. K autobusu už byla přivezena pizza, což je dnešní večeře. Často se večeře na odjezdu řeší tímto způsobem, všichni chtějí být co nejdříve doma.

20:05 – 1:00

Všichni po cestě domů večeří pizzu, mohou si vybrat ze dvou druhů. V nabídce je pepperoni a šunková. Pouští se film s názvem Život je boj. U Hradce Králové je dvacetiminutová pauza a pak už se zastavuje jen na krátkou chvíli. V Olomouci, kde vystupuje Roman Rác, u Oder, kde tým opouští Michal Gago a v Ostravě, kde bydlí oba trenéři. Krátce před jednou hodinou ráno autobus zastavuje u K&K PNEU Arény, kde se hráči loučí a těší se na zasloužené dvoudenní volno.

Více fotografií najdete ve fotogalerii ZDE.