Souboj o 6. místo – AZ jede do Litoměřic

01.02.2015 | Petr Miklas

Základní část první ligy graduje, už zítra pokračuje 51. kolem, ve kterém hokejisté AZ Havířov jedou na led Kalich arény do Litoměřic. Domácí Litoměřice jsou šesté s jednobodovým náskokem na sedmou Kadaň a osmý Havířov. Bude to tedy přímý souboj o 6. místo zajišťující přímý postup do play-off.

Havířov po sérii čtyř porážek v řadě naplno bodoval v sobotu, kdy na domácím ledě přehrál Prostějov a vyhrál 2:1, přičemž mohl nasázet mnohem víc branek. Povedený večer měl Jakub Šlahař, který dal oba góly AZetu. Celkově se zdá, že se AZet zvedá a vrací se mu herní pohoda, což je pro blížící se play-off (nebo předkolo play-off) důležité. Novinkou je angažování vítkovického útočníka Petra Strapáče a třineckého útočníka Marka Růžičky, kteří nastoupí už v Litoměřicích. Do utkání nastoupí i zlínský obránce Michal Stuchlík a havířovský odchovanec ve službách juniorky Třince Lukáš Bednář. Naopak chybět budou Aron Chmielewski a Juri Repe, kteří si budou plnit reprezentační povinnosti.

Kanadské bodování Azetu i nadále vede Antonín Pechanec, jenž má 31 bodů za 14 branek a 17 asistencí. Druhý je Tomáš Jiránek s 28 body (9+19) a na třetí příčku poskočil Jakub Šlahař, jenž má 26 bodů (13+13). Z obránců jsou na tom nejlíp Radim Ostrčil s 11 body (3+8) a Martin Lenďák s 9 body (1+8). Brankářskou jedničkou je Lukáš Daneček, který má průměr obdržených branek 2,34 a úspěšnost zásahů 92,53%. Protože byl Daneček zraněný, chytal v posledních pěti utkáních Petr Matoušek, jenž má aktuálně průměr 3,26 obdržené branky na zápas a úspěšností zásahů 89,54.

HC Stadion Litoměřice

Litoměřice poslední dobou nezažívají nejlepší období, z posledních pěti zápasů čtyřikrát prohrály, bodovat dokázaly jen s Mostem, na jehož ledě vyhrály 3:6. Stadion sehrál poměrně dobrý zápas na Kladně, vedl tam už 1:3, ale nakonec odešel poražen 4:3. Podobný průběh měl i zápas Litoměřic s Kadaní, kališníci vedli doma 2:0, poté prohrávali 2:3, dokázali ještě vyrovnat, ale nakonec prohráli 3:4. I domácí utkání Litoměřic s Benátkami nad Jizerou bylo vyrovnané, v závěru však rozhodli o svém vítězství hosté.

Kanadské bodování Litoměřic vede Jaroslav Kalla, který je čtvrtým nejproduktivnějším hráčem celé první ligy s 59 body (11+48), druhý je Vítězslav Bílek s 53 body (33+20). Bílek je druhý nejlepší střelec první ligy. Třetí je s odstupem Martin Novák, jenž nasbíral 35 bodů (10+25). V brance Litoměřic se v této sezóně ukázali pouze dva muži – Tomáš Král, který má průměr obdržených branek 2,38 a úspěšnost zásahů 92,37%. Král je jedničkou Stadionu, dvojku mu dělá zkušený Petr Přikryl, jenž průměrně obdržel 2,69 branky a úspěšnost zásahů má 91,33%.

Minulé kolo

Včerejší zápas AZet nad Prostějovem vyhrál 2:1, když byl po celý zápas lepším týmem, jenže svou střeleckou převahu nedokázal proměnit ve více branek. Dvougólovým střelcem byl Jakub Šlahař, který AZet dostal do vedení 2:1, u obou gólů asistoval Jan Maruna. Velice dobrý výkon předvedl i obránce Michael Foltýn, jehož tvrdost pocítilo několik hráčů Jestřábů.

Litoměřice sehrály v sobotu derby na ledě Ústí nad Labem, kde od začátku dotahovaly náskok soupeře. Domácí Slovan se dostal do vedení už ve 3. minutě, hosté vyrovnali zásluhou Bílka v polovině utkání. Druhá třetina byla bohatá na branky, protože už ve 32. minutě šli opět do vedení domácí. Hned o minutu později ale bylo vyrovnáno, když Kalla využil přesilovku. To však nebylo vše, ve 38. minutě vrátil Slovanu vedení Vaněk. I na tuto branku dokázaly Litoměřice odpovědět, před brankou domácích se nejlépe orientoval Doležal. Rozhodující úder domácího Ústí přišel v 59. minutě z hole Tůmy při přesilovce. Litoměřice sice ještě dostaly možnost přesilové hry, ale vyrovnávacího gólu v ní nedosáhly.

Pokud se do Litoměřic nechystáte osobně, bude pro Vás připraven textový on-line přenos zde.

Sestavy obou týmů v posledních zápasech

AZ Havířov: Matoušek – Krisl, Bezuška, Repe, Horák, Foltýn, Ostrčil, Bahounek – Fořt, Loskot, Tomi – Klimša, Šlahař, Maruna – Sztefek, Pechanec, Chmielewski – Haas.

HC Stadion Litoměřice: Král – Šulc, Šafář, Míka, Mikliš, Špelda, Kolář, D.Bílek – V.Bílek, Kalla, Rys – Novák, Švagrovský, T.Doležal – Ondráček, Černoch, Z.Doležal – Brandejský, Antončík, Racek.