VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Sezona 2017/2018: Starší dorost zažil povedenou sezonu a potrápil i velkoklub z Rakouska

06.04.2018 | Josef Nudera

Družstvo staršího dorostu AZ RESIDOMO Havířov zažilo výsledkově povedenou sezonu, zakončenou dramatickou sérií s rakouským Salzburgem. K play-off ale vedla trnitá cesta, kterou si muselo mužstvo projít. Jak sezonu viděl hlavní trenér kategorie Tomáš Urbánek?

Povedenou sezonu zažil starší dorost AZ RESIDOMO Havířov. Jak se mu dařilo postupovat soutěží? Přes jaké překážky musel tým přejít? Nebylo to vůbec jednoduché!

Základní část – skupina E

Základní část extraligy staršího dorostu čítala 16 utkání ve skupině, kde se hrálo systémem každý s každým dvakrát doma, dvakrát venku.

Havířov se ve skupině střetl s Vítkovicemi, Zlínem, Vsetínem a Třincem. Tato skupina se nakonec ze všech základních skupin ukázala jako jedna z nejvyrovnanějších.

AZ RESIDOMO Havířov na to následně doplatil. V tabulce posbíral 23 bodů a skončil na o 4 body na třetím místě. Hrací systém poslal z každé skupiny dva celky přímo do play-off (hrála se následně skupina o pořadí do play-off) a 4 nejlepší týmy ze třetích míst. Havířov si bohužel vytáhl černého Petra a jako jediný nepostoupil a musel hrát skupinu o play-off.

„Od začátku sezony jsme měli s kluky cíl, že chceme urvat play-off. V první části nám to bohužel nevyšlo, i když jsme zvládli uhrát třetí místo v tabulce. Byli jsme jediný tým ze třetího místa, který nepostoupil. Možná jsme doplatili na extrémní vyrovnanost naší skupiny. Postup jsme ztratili nejspíše v posledních zápasech, kdy byla na klukách vidět nějaká deka a trochu jsme se s tím rvali,“ přidává svůj pohled na první část sezony trenér Tomáš Urbánek.

Skupina o umístění na 15. – 25. místě

Havířov musel v další části sezony bojovat, aby se dostal v tabulce na první čtyři místa, která zaručovala postup do skupiny „O účast v play-off“.

V této části sezony se Havířov herně chytil a dokázal po celou dobu atakovat umístění na prvních čtyřech pozicích.

Byl to velký boj, který AZ zvládnul a o 7 bodů si zajistil postup ze druhého místa za první Olomoucí.

„Od Vánoc odváděli kluci výbornou práci. Pokud se podívám na bilanci vyhraných a prohraných zápasů, tak jsme si šli za svým cílem. Dostali jsme se do postupující čtyřky, kde se hrálo šest utkání každý s každým,“ ukazuje na skvělou formu Havířovských Tomáš Urbánek.

Skupina o účast v play-off

Nervy drásající skupina, která čítala 6 utkání a 4 hladové týmy, které se rvaly o postup do vysněného play-off.

Havířov pokračoval ve skvělé formě, a to především v závěru skupiny dokázal porazit celky, se kterými v sezoně nedokázal ani jednou vyhrát. Cenné body získal proti Olomouci, Mladé Boleslavi a Vsetínu.

Definitivně se rozhodlo až v posledním kole této skupiny.

„Ze šesti zápasů jsme jich dokázali pět vyhrát. Postup byl zasloužený a ukazuje to dobrou práci havířovského hokeje, kdy se do play-off dostalo Áčko, starší i mladší dorost,“ hodnotí třetí část sezony Tomáš Urbánek.

Osmifinále play-off

Do osmifinále vyfasoval AZ RESIDOMO Havířov suveréna této sezony, rakouský EC Red Bull Salzburg. Výběrový celek pro výchovu mladých talentů především pro Německo a Rakousko (v celku je rozložení 40 % německých hráčů, 40 % rakouských a 20 % pro zbylé země), ale dokázal potrápit.

První dva zápasy sice Havířov v Salzburgu prohrál, ale ve třetím duelu, série hrané na tři vítězná utkání, dokázal v havířovské Gascontrol Aréně vyhrát. Vlivem administrační chyby Salzburgu bylo druhé utkání série kontumováno pro Havířov a AZ měl najednou dva mečboly!

Ve čtvrtém utkání série nedokázal hosty porazit, ale stále měl k dispozici rozhodující pátý duel, který se navíc hrál v Havířově! AZ v něm vedl po první třetině 2:0. Slibný výsledek ale oslabený tým ztratil a ztratil tak i šanci na obrovskou senzaci sezony.

„Určitě jsme se sezonou spokojeni. Jsem rád, že jsme postoupili v tak náročné sezoně do play-off, které nám loni uteklo. Myslím, že jsme i v play-off předvedli určitou kvalitu, a potrápili favorita. Myslím si, že jsme i velice slušně reprezentovali klub,“ přidává náhled na uplynulou sezonu Tomáš Urbánek.

Sezona byla dramatická, ale přinesla postup do play-off, což potvrzuje i trenér Urbánek. „Byl to náš cíl celého týmu už před sezónou. Měli jsme výborný vstup do soutěže, a i když jsme v první části uhráli kýžené 3. místo, tak jsme bohužel byli jediný nepostupující tým ze 3. místa. O to náročnější bylo se do play-off dostat. Jsem rád a vážím si toho, že jsme to zvládli.“

Sezona 2018/2019 přinese velké organizační změny soutěží mládeže. Nově se budou hrát pouze dvě kategorie – Extraliga juniorů a extraliga dorostu. Jak bude vypadat kádr Havířova pro sezonu juniorů?

„Co se týká reorganizace soutěže, tak tým, který hrál extraligu dorostu, bude hrát extraligu juniorů a doplní se ročníkem 2002. Kluci si teď užívají zasloužené volno po velice náročné sezoně,“ zakončil pohled na sezonu uplynulou i tu následující hlavní trenér Tomáš Urbánek.

Sestava AZ RESIDOMO Havířov:

Brankáři – Michal Dufek, Marek Štipčák

Obránci – Vojtěch Ševěček, Jan Thiel, Martin Pliska, Josef Uhlíř, Vojtěch Pavelek, Ondřej Grygar, Jiří Hrček, Radek Máca + mladší dorostenci Dominik Koubek, Filip Dabrowski, Adam Černý

Útočníci – Adam Hilšer, Jan Bambula, Michal Janeček, Lukáš Juhász, Ernest Bochnak, Jan Žídek, Vojtěch Pindel, Marek Revaj, Daniel Tomeček, Karel Dufek, Jan Ciencala, Tadeáš Del Favero + mladší dorostenci Lukáš Adámek, Maroš Jedlička, Maxim Mastič, Filip Byčkov

Trenéři: Tomáš Urbánek a Jan Tancer

Vedoucí týmu: Marek Pindel

Staršímu dorostu děkujeme za skvělou sezonu a přejeme hodně štěstí a zdaru do příprav na novou sezonu, kdy se dlouhých letech do Havířova vrátí Extraliga juniorů.