Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

O své nejbližší budoucnosti ještě nemám jasno, říká mládežnický reprezentant Daniel Kurovský

03.05.2016 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Útočník Daniel Kurovský byl v letošní sezoně nejmladším hráčem, který nastoupil v dresu A týmu AZetu. Nedávno osmnáctiletý student střední průmyslové školy v Karviné, ale hrál i za svůj „mateřský“ starší dorost a s juniorkou Vítkovic slavil extraligový bronz. No a vše ještě vyšperkoval účastí na MS do 18 let v americkém Grand Forks. Po návratu ze světového šampionátu jsme Dana pozvali k následujícímu rozhovoru.

Dane, ty máš za sebou velice zajímavou a náročnou sezonu 2015/2016.

Ano, byla hodně zajímavá a pestrá a myslím, že se mi celkem povedla. Začal jsem v áčku AZetu, nastupoval jsem i v extralize staršího dorostu, ale pak jsem zvolil přechod do juniorky Vítkovic. Tam se mi ze začátku moc nedařilo, musel jsem si zvyknout na tempo i spoluhráče, ale ke konci sezony to bylo víc než dobré a byl jsem spokojený.

Zaznamenali jste nakonec i týmový úspěch v podobě zisku bronzové medaile na závěrečném turnaji o mistra ČR.

To je pravda, byl to výborný turnaj, sešly se na něm čtyři špičkové juniorské týmy. A i když se nám tam zrovna moc nedařilo, nakonec jsme vyhráli poslední zápas a skončili třetí. Jsem za to moc rád, protože to je moje první taková medaile z mládežnického hokeje.

V tom kádru bylo hned několik havířovských hokejistů…

…ano - Kuba Ďurkáč, Kamil Šimeček, Dominik Moravčík a Daniel Spratek - ale žádnou skupinku jsme netvořili, měli jsme dobrou partu, ve které se všichni bavili se všema.

Můžeš ještě fanouškům osvětlit, proč jsi volil v průběhu sezony ten přesun do juniorky. Předpokládám, že by to mělo prospět tvému dalšímu hokejovému růstu?

Přesně tak. Pokud někdo vyčnívá ve svém ročníku a přesune se do vyšší kategorie, tak v té větší konkurenci se musí více snažit na tréninku i v zápasech a to by ho mělo posunout dál.

Pokud se ještě vrátíš ke svému působení v A týmu AZetu, jak ho hodnotíš?

Jsem velmi rád, že jsem dostal důvěru hrát za muže v 1. lize, na druhou stranu ta soutěž je oproti extralize juniorů ještě rychlejší a mnohem silovější, takže to pro mě bylo hodně náročné.

Vrcholem sezony pro každého hráče je, když dostane šanci hrát za národní tým. Tobě se to povedlo v případě reprezentace do 18 let. Byl jsi jejím členem po celou sezonu a nakonec ses vešel i do závěrečné nominace na MS.

Když jsme se dozvěděli konečnou nominaci a byl jsem v ní, tak jsem měl samozřejmě velkou radost, ale po průběhu sezony jsem věřil, že v týmu zůstanu.

MS se konalo v USA, a náš reprezentační výběr skončil na 7. místě. Jak hodnotíš tento výsledek?

Náš cíl byl postoupit do čtvrtfinále a v něm se pokusit vyhrát a jít dál do bojů o medaile. Celé mistrovství se nám nedařilo v koncovce, až na zápas s Dánskem, kterému jsme dali 9 branek. Chyběl nám důraz, ale jinak jsme neodehráli špatné mistrovství. Sehráli jsme vyrovnané zápasy s Finskem a Kanadou, smolně prohráli se Slovenskem. Takže moje hodnocení je kladné.

Bylo pro tebe překvapení, že se do finále nedostaly týmy USA a Kanady?

Já jsem byl hodně překvapený, že se do finále nedostala Amerika, protože ta byla jednoznačně nejlepším týmem. Kanadě jsem až tak nevěřil, protože nepředváděla tak dobré výkony. Naopak postup Finů jsem čekal a předpokládal jsem, že si to s USA rozdají o zlato. Více jsem v tom věřil Američanům. Nakonec ve finále porazili Finové zaslouženě Švédy.

Jak budeš vzpomínat na toto MS ty osobně? Co se ti nejvíce vrylo do paměti?

Je to zážitek na celý život. Měl jsem možnost zahrát si proti nejlepším světovým hráčům mého ročníku. Mnozí z nich budou už třeba za rok nebo dva hrát v NHL. Takže jsem rád, že jsem šampionát mohl absolvovat.

A nějaký mimohokejový zážitek sis odnesl?

To ani ne, my jsme byli převážně jen v hale a na hotelu. Spíš si budu pamatovat tu skvělou atmosféru, která tam panovala. Hráli jsme ve velké hale a chodilo opravdu hodně lidí.

Po návratu ze zámoří si nyní asi užíváš zasloužené volno?

Asi dva týdny teď budu odpočívat, doháním školu a uvidíme, co mě bude čekat dál.

Můžeš alespoň naznačit, jaké možnosti se nyní rýsují ve tvé další hokejové kariéře?

Možnosti se rýsují dvě – buď zůstanu tady v Česku, nebo odchod do zahraničí.

A ke které se ty osobně kloníš více?

Nejsem rozhodnutý, budu muset hodně přemýšlet.

Tvůj ročník 1998 bude letos už absolvovat i draft do NHL. Bude se týkat i tebe?

Nemám žádné informace, jestli ano nebo ne. Myslím, že je to tak 50:50. Nechám se překvapit.

A ty bys chtěl raději být draftován už letos, nebo si ještě tou nadcházející sezonu vylepšit svou pozici pro příští rok?

Raději bych to absolvoval už letos.

Dane, děkuji za rozhovor a přeji ti pevné zdraví a další posun ve tvé hokejové kariéře.