AZ Havířov

Martin Janeček: Sezóna skončila zklamáním, ale bylo tam i pár pozitivních věcí

30.3.2017 | Petr Miklas

O hodnocení sezóny A-týmu jsme poprosili trenéra Martina Janečka. Ten sezónu začínal jako asistent trenéra Štefana Mikeše, ale po šňůře proher a v situaci, kdy byl AZ Havířov poslední v tabulce, došlo ke změně. Pan Mikeš Havířov opustil, protože byl odvolán a na jeho místo se posunul právě Martin Janeček. Tento trenér, který je v Havířově už pěknou řádku let, zhodnotil právě skončenou sezónu a nastínil plán do budoucna.

Pane trenére, nejprve prosím zhodnoťte právě skončenou sezónu. Vím, že jste již hodnotil základní část hlavně od doby, kdy jste mužstvo převzal, ale ještě prosím krátce zhodnoťte sezónu celkově. To znamená od letní přípravy až po poslední utkání play-out.

Tak přiznám se, že do hodnocení začátku sezony i letní přípravy se moc pouštět nechci. Obě období byly v režii bývalého kolegy pana Mikeše a myslím, že by nebylo fér mluvit o něčem, co jsem nemohl větším dílem ovlivnit.

Co se týče části po změně trenéra, tak mužstvo udělalo kus práce. Začínali jsme na posledním místě s mínus dvěma body a vypracovali jsme se až o boj o desáté místo. Přišla doba, kdy jsme byli z nejhoršího venku, a bylo potřeba začít zlepšené výkony potvrzovat. To byl ale kámen úrazu, protože naše výkony začaly být jako na houpačce. Vždy když jsme vítězili a měli formu následující utkání potvrdit, zklamali jsme. Horší v tom bylo i to, že naše kolísavé výkony většinou byly před domácím publikem, což nás mrzí o to víc. Výsledek základní části známe a není se za co schovávat, je to zklamání.

Co se týče Play-outu, tam už k hodnocení moc není. Tým se z části rozpadl, my se v klubu dohodli, že využijeme jasné záchrany a dáme k dospělému hokeji čuchnout našim nadějným mladíkům. Někteří z nich nám udělali velkou radost a myslím, že máme do budoucna příslib dalších šikovných odchovanců.

I když se po Vašem příchodu k týmu situace zlepšila, na předkolo to nakonec nestačilo. Teď s krátkým odstupem, můžete říct, že je něco, co byste udělal jinak?

Těžká otázka. Co se týče přípravy na utkání, tréninků i přípravy mimo led určitě bych nic neměnil. Další věc, která byla těžká, byla skladby týmu. Ta se už také moc ovlivňovat nedala. To znamená, že bychom se mohli bavit asi o vedení týmu v některých situacích v jednotlivých utkáních. Myslím, že všichni děláme chyby jak hráči, trenéři, tak všichni kolem hokeje. Jenže vše by už teď bylo na bázi „kdyby tenkrát“ a do toho se moc pouštět nechci a snad to ani nejde. Ale sebekriticky uznávám, že by se dala najít řada jak negativních, ale tak i pozitivních věcí.

Budete chtít hodnotit jmenovitě některé hráče? Kdo Vás zklamal a kdo naopak překvapil?

Jsem přesvědčen, že jak já, tak sami hráči i fanoušci vědí, jak se jim sezona individuálně povedla. Určitě řada z nich nenaplnila očekávání. Buďto již v týmu dále nebudou pokračovat, nebo mi budou muset od letní přípravy a pak hlavně na ledě hodně dokazovat. Musí ukázat, že to byl jen výpadek a udělají všechno proto, aby týmu dali daleko více. Záleží jen na nich. Z toho vyplývá, že negativně určitě hodnotit jednotlivě nebudu.

Naopak velmi rád vyzdvihnu pár jedinců, na které bylo i v těch těžkých chvílích sezony spolehnutí. Jednoznačně se v bráně dalo po většinu utkání spolehnout na Marka Laca, v obraně na Jirku Krisla, Marcela Petrana a v útoku to byl zejména Petr Kanko, Marek Kalus a třeba Honza Maruna. I oni měli asi lepší sezony, než byla ta poslední, ale tihle, a možná bych mohl i někoho přidat, vždy za tým bojovali a to hovoří o jejich charakteru.

Zápasy už nehrajete, ale do konce března s týmem trénujete. Co je náplní tréninků?

Ano, vlastně dnes už máme oficiálně po sezoně úplně. Na trénincích jsme se věnovali individuálním činnostem hráčů a hlavně hrám. Snažil jsem se hráčům formou různých her zpestřit závěrečné dny na ledě. Ale jak říkám, dnes v pátek 24.3. jsme vyjeli na led naposledy.

Došlo už teď k nějakým změnám v kádru?

Ano k určitým změnám došlo už teď, ale myslím, že je ještě brzo zveřejňovat jména která nás opouští, nebo naopak hráče kteří zůstávají, nebo úplně nové posily. Nebojte myslím, že manažer pan Rimmel bude postupně zveřejňovat skladbu týmu, na které už delší dobu společně intenzivně pracujeme.

Máte v hlavě představu o týmu na příští sezónu? Jak moc můžete ovlivnit složení týmu? Kdo má hlavní slovo o tom, který hráč přijde, zůstane nebo naopak odejde?

V hlavě svou skladbu mám už dávno, ale samozřejmě realita je složitější. Máme v klubu určité možnosti a přes ně se prostě nedostaneme.

Na druhou část otázky odpovím tak, že jsem hlavní trenér a nechci jen ovlivňovat skladbu týmu, ale chci být jeho spolutvůrcem. Budu přece ten , který bude v sezoně za výsledky zodpovědný a byl bych nerad, aby někdo jiný tým složil a já byl potom zodpovědný za něco, co jsem neměl možnost složit a ovlivnit. Myslím, že si s Patrikem Rimmelem jdeme na ruku a oba víme, že máme co z loňské sezony napravovat.

Takže shrnu to tak, že dáváme s manažerem tým dohromady a vedení klubu nám některé hráče, co se týče rozpočtu, schválí nebo prostě některým požadavkům vyhovět není možné. Jsem ale přesvědčen, že některá jména budou více než zajímavá. Jak pro oko hokejového odborníka, tak i pro srdce našeho fanouška.

Jaké máte plány na takzvané hluché období, tedy květen až červen?

Plány jsou víceméně klasické jako u většiny klubů. Dnes hráči nastoupí dovolenou a sejdeme se za měsíc v pondělí 24.4. na letní přípravu. Trénovat budeme do 6.7. a po krátké pauze na oddech se opět sejdeme 17.7., kde budeme suchou přípravu už pomalu kombinovat s ledem.

Je už vybrán Váš asistent? Máte nějaké kandidáty, které byste osobně chtěl, nebo je k Vám vybírá klub?

K asistentovi se ještě bohužel vyjádřit nemůžu, protože je vše stále ve fázi jednání. Snažíme se najít člověka, který je schopný dát týmu co potřebuje a vytvoříme spolu silnou trenérskou dvojici.

Je nějaký hráč, o kterého jste v sezóně hodně stál, jehož příchod se nepovedl?

Tohle si nechám pro sebe. Myslím, že bych stál více jak o jednoho, ale to je život. Někdy prostě nemůžeme mít všechno, o co stojíme.

A je naopak domluven příchod nějaké velké posily na sezónu příští?

Velká posila? Velkou posilou se hráč stane, až naplní očekávání. Teď bych hovořil spíš o víc jak zajímavých jménech. Můžu slíbit, že budeme chtít vybudovat silný tým

Jaký je Váš osobní cíl na příští sezónu?

Můj osobní cíl je jednoznačný a tím je play-off. To prostě do Havířova patří a naši fanoušci si ho zaslouží. Možná bych si ještě přál, aby se díky naší zlepšené a atraktivní hře vrátily plné tribuny. Je to nabíjející hrát před plným havířovským stadionem. Jsme odhodlaní se o plné tribuny poprat, ale to nás čeká ještě dlouhá a tvrdá práce.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů.

Instagram Youtube