Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Jubilanti ze Síně slávy

10.09.2015 | Petr Miklas

AZ Havířov nezapomíná na hráče a funkcionáře, kteří v minulosti pro klub odvedli spoustu skvělé práce. V letošním roce slaví svá životní jubilea hned několik členů Síně slávy, gratulace se jim dostalo před přípravným zápasem se Zlínem.

Prvními jubilanty, kterým gratulujeme jsou:

Milan Kubala 60 let
Karel Turek 70 let
Harry Valerián 70 let
Milan Stonavský 80 let

Svá jubilea by oslavili:

František Slezák 75 let
Zdeněk Křístek 100 let

Čtyři z této šestice jubilantů byli hráči AZetu, jmenovitě Milan Kubala, Karel Turek, Harry Valerián a Milan Stonavský. František Slezák byl rozhodčím, později trestoměřičem, hlasatelem, zapisovatelem a vedoucím boxu časoměřičů. Franta by 5.12.2015 oslavil 75. narozeniny. Zdeněk Křístek byl pokladníkem a dlouholetým funkcionářem AZetu, jeho zásluhou klub získával finanční prostředky. Tento muž, jenž pro hokej dýchal, by se 24.6. tohoto roku dožil rovných 100 let.

Slavný útočník sedmdesátých let Harry Valerián se zapsal do paměti fanoušků AZetu jako pravé křídlo útoku Nebyla – Novák – Valerián, který přinášel fanouškům Havířova mnoho radosti. Po ukončení hráčské kariéry trénoval mladé naděje AZetu. Letos 7. května oslavil 70. narozeniny.

Karel Turek byl hráčem AZetu v letech 1968-70, poté byl trenérem mládeže a funkcionářem. Z klubu odešel v roce 1998. I on letos slavil sedmdesátku, stalo se tak 13. dubna.

Osobně se gratulace zúčastnili Milanové Kubala a Stonavský, kterým poblahopřál prezident klubu Jaroslav Mrowiec společně s manažerem klubu Patrikem Rimmelem. Oba jubilanti byli obdarováni novým dresem se svým jménem a číslem odpovídajícím dovršenému věku. Nakonec oslavenci společně vhodili čestné buly. Další gratulace proběhnou při jiných příležitostech.

foto: Karel Vaculík

Krátce jsme vyzpovídali Milana Kubalu i Milana Stonavského. Bývalý útočník a trenér Milan Kubala, jenž byl znám svou tvrdou střelou, nám řekl: „Jako hráče by mě nenapadlo, že jednou budu slavit šedesátku a že mi bude vedení klubu gratulovat na ledě. Později už samozřejmě ano, protože jsem Havířov nepřestal sledovat ani po tom, co jsem ukončil hráčskou kariéru a přestal s trénováním.“

Jak se tedy současný AZ tomuto oslavenci líbí? „Jsem rád, že chodí hodně lidí, současné vedení to dělá dobře. První dva roky v 1. lize se povedly, říká se, že druhá sezóna je těžší než první, ale kluci to zvládli. Mám trochu obavu, jak se bude klukům dařit v této sezóně, protože mám pocit, že je tento tým slabší, než loni. Ale snad tomu tak nebude, uvidíme až začnou mistráky,“ dodává Milan Kubala.

„Chtěl bych všem popřát, ať se jim daří, ať hlavně vyhrávají a chodí hodně lidí,“ uzavírá čerstvý šedesátník.

Milan Stonavský je nejstarším žijícím členem Síně slávy, tento bývalý brankář, rozhodčí, trenér a funkcionář Azetu se 20.6. 2015 dožil 80 let. Milan Stonavský hokejem žije, na stadionu je téměř denně, pomáhá v boxu časoměřičů, kde působí jako trestoměřič.

Ke gratulaci řekl: „Když jsem kdysi začínal s hokejem někde na rybníku, vůbec jsem si neuměl představit, že se dožiju osmdesáti, že vydržím tak dlouho. Se zdravím to mám takové střídavě oblačno, navštěvuju doktory a polykám tabletky.“

„Hokej mám rád, jsem rád, že u něj pořád můžu být. Můj syn hrál dlouho za Havířov, vnuk skončil v žácích, teď je z něj rozhodčí, takže jméno Stonavský bude spojeno s hokejem i v budoucnu,“ neskrývá Milan Stonavský radost.

„Největší zklamání pro mě byl krach klubu v době Pantherů, to bylo nejhorší, co jsem u hokeje zažil. Naopak teď má klub dobré vedení, je vidět, že to kluci dělají dobře. Odráží se to na ledě i v návštěvách na zápasech. Chtěl bych AZetu popřát, ať se mu daří, hodně výher a hodně spokojených diváků v hledišti. Hlavně ať se lidé hokejem baví. Havířov je hokejové město, bez hokeje by v Havířově v podstatě nebyl žádný sport,“ zakončuje své povídání vitální osmdesátník Milan Stonavský.

Za celý AZ Havířov touto cestou všichni ještě jednou moc blahopřejeme a přejeme pevné zdraví do dalších let.