VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Hodnocení sezony 2013/14 - Přípravka

27.04.2014 | Tomáš Vlček

Dneškem uzavíráme na webu AZetu sérii hodnotících článků k sezoně 2013/2014. Poslední kategorií, kterou se budeme zabývat, je přípravka. Je to kategorie v mnoha ohledech výjimečná, což potvrzují i její trenéři Miro Kusý a David Svozil, jejichž názory a postřehy se objevují v následujícím článku. Fotografie v titulku zachycuje hráče přípravky po vítězství na čtvrtém turnaji MORAVIA HOCKEY TOUR (více v článku).

AZet si dal už před několika lety jako jeden ze svých hlavní cílů činnosti za úkol naplnit početně co nejvíce své žákovské kategorie, aby ze svých odchovanců mohl stavět konkurenceschopnou mládež a vychovávat si hráče i pro A tým. Základem této činnosti je přivést co nejvíce dětí právě do přípravky. To se v předchozích letech dařilo. Jak to vypadalo letos, objasňuje šéftrenér přípravky Mirek Kusý.

Mirek Kusý

„Jednoznačně obrovským úspěchem je zachování velkého počtu dětí, které přípravku AZetu navštěvují. I poté, co z ní loni odešel početně silný ročník 2005, navštěvovalo tréninky až 80 malých hokejistů. Je výborné, že se najde tolik dětí, které chtějí hrát hokej. Mnoho okolních klubů nám to může závidět, protože se nedostanou ani na polovinu či třetinu tohoto počtu. Na druhou stranu to nese velké nároky na organizaci tréninků. Jak co se týká prostoru na ledě, tak z hlediska počtu trenérů.“

Proto musely už v průběhu sezony proběhnout některé organizační změny. Jaké, konkrétně to byly a co přinesly, vysvětluje trenér David Svozil:

David Svozil
„Vyčlenil se ročník 2006, který dostal označení PŘÍPRAVKA A (nebo také MIKRO), a který doplňovali ti nejšikovnější z ročníku 2007. PŘÍPRAVKU B pak tvořily zbývající děti ročníků 2007 – 2010. Tímto se vyřešil problém s prostorem na ledě při tréninku, což bylo jednoznačně fajn. Na druhou stranu to kladlo velké nároky na počet trenérů. A protože přípravka je v tomto hodně závislá na výpomoci z řad trenérů-rodičů, kteří se tomu věnují až po zaměstnání, tak se v té druhé části sezony nepodařilo vždy mít na trénincích dostatečný počet trenérů. Aby se to nestalo i v příští sezoně, tak už byla zahájena jednání s adepty na asistenty trenéra přípravky pro nadcházející sezonu.“

Šéftrenér přípravky Mirek Kusý připomíná i skutečnost, že v AZetu se i u těch nejmenších nedbá jen na hokejový rozvoj, ale i ten osobnostní. „Pokračujeme v nastoleném trendu, kdy se snažíme u dětí nejen rozvíjet bruslařské a hokejové dovednosti, ale pracujeme i na věcech, které se jim určitě hodí i do běžného života. Zejména je to mezilidská slušnost, samostatnost a vzájemná pomoc. Aby byli schopni pozdravit, požádat o pomoc, nosit si a oblékat výstroj apod.“

V přípravce jsou běžně děti ve věku 4 – 7 let, takže se samozřejmě nemůže ke všem přistupovat stejně. Konkrétní vysvětlení přináší David Svozil. „Díky rozdílům v hokejové i mentální úrovni dětí, je potřeba tomu přizpůsobit i přístup trenérů. Z lidského hlediska je potřeba být vůči těm nejmenším spíš jako kamarád a především dobrý psycholog. I trénování těch menších a starších dětí v přípravce je rozdílné. U těch nejmenších jsou totiž často velké rozdíly v úrovni dovedností, protože trénují různě dlouho. A tak k nim je potřeba více trenérů. Zatímco ty starší děti tvoří homogennější skupin, jsou samostatnější a jejich trénování tak nebývá tolik náročné na počet trenérů.“

I u tak malých dětí už je samozřejmostí, že nejen trénují, ale i hrají zápasy. Více k tomu Mirek Kusý. „Ti starší pravidelně nastupují k turnajům v Krajské lize přípravek v minihokeji, kterou pořádá krajský hokejový svaz. Ti mladší hrají, mezi kluby domluvené, turnaje a přátelské zápasy. Tady leží ta tíha organizace především na trenérech.“

Mirek Kusý připomíná ještě některé novinky, které pro malé azeťáky zařídil klub.: „Z mého pohledu důležitou novinkou bylo, že klub pořídil pro přípravku nové sady dresů. Pro někoho zdánlivě nepodstatný detail, ale pro ty kluky je fakt, že mají na sobě stejné dresy s logem AZ jako Daneček, Maruna nebo Kanko, ohromná věc. Tím se u dětí pěstuje ten zdravý klubismus, což se pak vrací v těch pozdějších věkových kategoriích. Stejně tak výborné bylo, když dostali kluci možnost hrát minizápasy v přestávkách zápasu A týmu.“

Velkou spokojenost vyjadřují oba trenéři s přístupem kluků k zápasům. „I protože už většina nějaké zápasové zkušenosti měla z loňska, tak se na nich neprojevila tolik nějaká nesoustředěnost a roztěkanost z toho zápasového prostředí. Naopak, a navíc projevili velkou bojovnost, za což je potřeba kluky moc pochválit,“ vyjadřuje svou spokojenost trenér Mirek Kusý.

Novinkou byla účast ročníku 2006 v MORAVIA HOCKEY TOUR, tedy seriálu čtyř turnajů o pěti účastnících, organizovaných na domluvě mezi kluby. Největším přínosem je díky tomu nárůst počtu zápasů a tím i zápasové praxe pro kluky. To že tým AZetu celé klání vyhrál, je už jen jakousi třešničkou na dortu.

„Celkově si myslím, že právě uplynulá sezona byla z hlediska přípravky úspěšná. A i když z organizačního hlediska to mnohdy bylo hodně náročné, tak věřím, že ty změny, učiněné v průběhu sezony přinesou své ovoce,“ uzavírá hodnocení sezony trenér David Svozil.

Na závěr se snad jen hodí připomenout fakt, že přípravka je otevřena všem zájemcům z řad dětí a to celoročně. Jejím hlavním trenérem bude od následujícího ročníku Jan Littner, kterého je možno kontaktovat na tel. č. 777 774 102. Ten se, stejně jako všichni jeho asistenti, těší na nové zájemce o krásnou hru zvanou hokej.